Trwa największa eksplozja w kosmosie

To wszechświat, w którym można zjeść psa. Dwa tygodnie temu, 3 maja, astronomowie ogłosili, że zaobserwowali gwiazdę w trakcie połykania jednej ze swoich planet. Dwa dni temu opisała inna grupa Czarne dziury rozrywają gwiazdy i pochłaniają je W procesie zwanym zdarzeniem zakłócenia pływów lub TDE

Teraz międzynarodowy zespół astronomów donosi, że zaobserwował jeden z najbardziej gwałtownych i energicznych aktów kosmicznego kanibalizmu, jaki kiedykolwiek widziano, największą eksplozję, jaką kiedykolwiek widziano w historii wszechświata. Osiem miliardów lat świetlnych od Ziemi, w ciemności poza galaktyką Vulpecula, czarna dziura miliard razy większa od Słońca wydaje się zapadać w gigantyczną chmurę gazu. Studium wydarzenia Ukazał się w piątek w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

13 kwietnia 2021 r. Zwicky Transient Facility, mały teleskop poszukujący eksplodujących gwiazd lub supernowych, zauważył jasny błysk, który nie spełnił oczekiwań. Większość supernowych zanika po kilku tygodniach; Nazywa się AT2021lwx, działa — i wybucha już od trzech lat.

W rzeczywistości eksplozja została po raz pierwszy wykryta rok temu przez Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System lub Atlas, sieć automatycznych teleskopów na Hawajach, w RPA i Chile. To był prawdziwy początek katastrofy; W miarę upływu czasu globalna sieć teleskopów i satelitów śledziła go i mierzyła jego emisje w całym spektrum elektromagnetycznym, od wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego po podczerwień.

„Większość wybuchów supernowych i pływów trwa zaledwie kilka miesięcy przed zaniknięciem” – powiedział Philip Wiseman, astrofizyk z University of Southampton i główny autor nowego artykułu. „Bycie bystrym przez dwa lata jest od razu bardzo niezwykłe”.

O co chodzi? „Na początku myśleliśmy, że wybuch może być wynikiem pochłonięcia przez czarną dziurę przechodzącej gwiazdy” – powiedział Matt Nicholl z Queen’s University Belfast, który pomagał analizować trwający wybuch. „Jednak nasze modele pokazują, że ta czarna dziura musiałaby połknąć masę do 15 mas Słońca, aby świecić tak długo”.

READ  Znany aktor Mike Pattay zmarł w wieku 52 lat

Innym pomysłem jest to, że eksplodował z kwazara – wybuchu energii z krawędzi supermasywnej czarnej dziury w sercu galaktyki. Ale nie ma żadnych zapisów o wcześniejszej aktywności kwazarów w tym miejscu ani żadnych śladów galaktyki.

Wśród wielu nieprawdopodobnych wyjaśnień dr. Weissman i jego współpracownicy doszli do wniosku, że czarna dziura wielkości miliarda słońc przeżywa długą ucztę na gigantycznej chmurze gazu. Zachęcili kolegów do szukania podobnych przypadków.

„AT2021lwx to niezwykłe zdarzenie, które nie pasuje do żadnej wspólnej klasy przejściowej” – powiedział dr Wiseman w e-mailu. „To jeden z najjaśniejszych transjentów, jakie kiedykolwiek odkryto” – powiedział, z całkowitą energią promieniowania odpowiadającą 100 supernowym.

Wstrząs za wstrząs, umieściłby go w towarzystwie zderzających się czarnych dziur. „Energia zderzających się czarnych dziur to intensywna luminescencja w falach grawitacyjnych – 10 miliardów razy silniejsza niż ta eksplozja” – napisał dr Weissman. „Ale ta moc trwa tylko 20 milisekund” – powiedział wybuch, który trwał przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *