Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 w Indonezji zabiło co najmniej 46 osóbCNN

W skali Richtera 5,6 zginęło 46 osób Trzęsienie ziemi zaatakowany Indonezjaw prowincji Jawa Zachodnia w poniedziałek, poinformowała krajowa Narodowa Agencja Zarządzania Katastrofami (BNPB).

Według szefa BNPB, generała dywizji Suharyanto, kolejnych 700 osób zostało rannych.

Według United States Geological Survey (USGS) trzęsienie ziemi nawiedziło region Siangjur w prowincji Jawa Zachodnia na głębokości 10 kilometrów.

Według lokalnego biura BNPB w rejonie Cianjur cztery szkoły i 52 domy zawaliły się lub zostały poważnie uszkodzone. Uszkodzony został także meczet i szpital – poinformowało biuro.

BNPB powiedział, że nie ma ryzyka tsunami, poinformował Reuters.

Herman Suharman, urzędnik państwowy w Cianjur, powiedział mediom, że niektórzy mieszkańcy zostali uwięzieni w gruzach zawalonych budynków. Kanał informacyjny Metro TV pokazał setki ofiar leczonych na szpitalnym parkingu.

Powiedział, że islamska szkoła z internatem również została uszkodzona, a komunikacja została zakłócona z powodu przerw w dostawie prądu.

Według Reutersa nagrania telewizyjne pokazywały mieszkańców stłoczonych na zewnątrz budynków.

Mężczyzna, nazwany tylko jako Machlis, powiedział, że poczuł „ogromne drżenie” oraz że ściany i sufit jego biura zostały uszkodzone.

„Byłem bardzo zszokowany. Martwiłem się, że będzie kolejne trzęsienie ziemi” – powiedział Machlis Metro TV.

Ponieważ w ciągu dwóch godzin po trzęsieniu zgłoszono 25 wstrząsów wtórnych, BMKG ostrzegło przed ryzykiem osunięcia się ziemi, zwłaszcza w przypadku ulewnego deszczu.

Indonezja leży na „Pierścieniu Ognia” otaczającym Ocean Spokojny, powodując częste trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną. Jedna z najbardziej aktywnych sejsmicznie stref na planecie, rozciąga się od Japonii i Indonezji po Kalifornię i Amerykę Południową po jednej stronie Pacyfiku.

W 2004 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w pobliżu wyspy Sumatra w północnej Indonezji wywołało tsunami, które nawiedziło 14 krajów, zabijając 226 000 ludzi wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, z czego ponad połowa w Indonezji.

READ  Wśród ostatniej fali pozytywnych testów na COVID-19, główny lekarz NFL twierdzi, że większość pochodzi od graczy bezobjawowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *