TSMC tnie nakłady inwestycyjne na opóźnienia oprzyrządowania, problemy z popytem; uważne spojrzenie

  • Zysk za trzeci kwartał 280,9 mld tajwańskich dolarów wobec 265,64 mld tajwańskich, twierdzą analitycy
  • Przychody za trzeci kwartał wzrosły o 36% rok do roku do 20,23 mld USD
  • Przychody w czwartym kwartale wzrosły o 29% do 19,9 – 20,7 mld USD

TAIPEI (Reuters) – tajwański producent chipów TSMC (2330.TW) Obcięła swój roczny budżet inwestycyjny o co najmniej 10% na 2022 r. i ostrożniej niż zwykle odnotowała nadchodzący popyt, łagodząc wyzwania związane z rosnącymi kosztami inflacyjnymi i przewidując spadek liczby chipów w przyszłym roku.

Mówiąc o najnowszym zestawie amerykańskich kontroli eksportu mających na celu spowolnienie postępów Chin w zaawansowanej produkcji chipów, dyrektor generalny TSMC CC Wei powiedział w czwartek, że uzyskał roczną licencję obejmującą swoją fabrykę w Nanjing w Chinach.

Nowe przepisy wymagają od firm, które chcą zapewnić chińskim producentom chipów zaawansowany sprzęt, uzyskanie licencji od Departamentu Handlu USA, chociaż oczekuje się, że Waszyngton zdobędzie kilka firm zagranicznych działających w Chinach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Na podstawie naszych wstępnych odczytów i informacji zwrotnych od klientów nowe przepisy ustalają próg kontroli dla specyfikacji bardzo wysokiej jakości, używanych głównie w zastosowaniach sztucznej inteligencji lub superkomputerach. Tak więc nasza wstępna ocena jest taka, że ​​wpływ na TSMC jest ograniczony i możliwy do opanowania” – Wei powiedział. .

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC), największy na świecie producent chipów, produkuje większość swoich chipów na Tajwanie.

Po odnotowaniu 80% wzrostu zysków za trzeci kwartał, najsilniejszego wzrostu od dwóch lat, TSMC stwierdziło, że jest bardziej konserwatywne w planowaniu inwestycji na 2023 rok.

„Prawdopodobnie spodziewamy się, że w 2023 r. branża półprzewodników spadnie, ale TSMC również nie jest odporne” – powiedział Wei w rozmowie z mediami.

READ  Levi Strauss & Co. Zwolnić około 150 pracowników z centrali w San Francisco

Dominacja TSMC w produkcji jednych z najbardziej zaawansowanych chipów na świecie dla klientów premium, takich jak Apple Inc (AAPL.O) i Qualcomm Inc (QCOM.O) Chronił ją przed spowolnieniem gospodarczym wskazywanym przez producentów chipów, w tym AMD (AMD.O) Technologia mikronowa Co (MU.O).

Jednak komentarz tajwańskiej firmy w czwartek był bardziej zgodny z obawami branży dotyczącymi dziesięcioleci wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych i blokad COVID-19 w Chinach, które wywierały presję na rynek elektroniki użytkowej.

Opóźnienia narzędzi

TSMC, najcenniejsza spółka giełdowa w Azji, obniżyła nakłady inwestycyjne (capex) do 2022 r. do około 36 miliardów dolarów. W lipcu firma poinformowała, że ​​obniży swoje poprzednie wytyczne dotyczące minimalnych nakładów inwestycyjnych z 40 miliardów dolarów do 44 miliardów dolarów w tym roku, a niektóre wydatki zostaną przesunięte na przyszły rok z powodu opóźnień w dostawie niektórych urządzeń do produkcji chipów.

„Około połowa zmian wynika z poprawy wydajności w oparciu o bieżące oczekiwania średnioterminowe, a druga połowa z ciągłych wyzwań związanych z dostarczaniem narzędzi” – powiedział dyrektor finansowy Wendell Huang w rozmowie z mediami.

W czwartym kwartale TSMC prognozuje 29-procentowy wzrost przychodów do od 19,9 do 20,7 mld USD w porównaniu z 15,74 mld USD rok wcześniej.

Firma powiedziała, że ​​jej centrum danych i działalność samochodowa pozostają na razie bez zmian, a jej działalność ogólnie będzie bardziej odporna niż inne.

„Mówimy, że 2023 rok jest nadal rokiem wzrostu dla TSMC, a cała branża prawdopodobnie spadnie” – powiedział Wei.

Dopiero w lipcu TSMC poinformowało, że odczuło niewielki wpływ obecnego spowolnienia w sektorze i że długoterminowy popyt na jego chipy jest „stały” dzięki firmom kupującym wysokowydajne chipy obliczeniowe używane w sieciach 5G i centrach danych, ponieważ a także zwiększone wykorzystanie chipów w gadżetach i pojazdach.

Zysk netto za trzeci kwartał zakończony wrześniem wzrósł do 280,9 miliarda tajwańskich (8,81 miliarda USD), w porównaniu ze średnią 265,64 miliarda tajwańskiego z 21 szacunków analityków opracowanych przez Refinitiv.

READ  „Dziwne” zamieszanie powoduje, że 11 pasażerów wracających z świątecznego rejsu trafia do szpitala

Przychody za kwartał wzrosły o 36% do 20,23 mld USD, w porównaniu do wcześniej szacowanego przedziału TSMC od 19,8 mld do 20,6 mld USD. Chiny przyniosły zaledwie 8% przychodów w trzecim kwartale, w porównaniu z 13% w drugim kwartale.

Akcje TSMC spadły w tym roku o prawie 36%, co daje wartość rynkową 323,7 miliarda dolarów. Akcje spadły w czwartek o 0,6 procent, w porównaniu ze spadkiem o 2,1 procent dla indeksu porównawczego (.twii).

(1 dolar = 31,8870 dolara tajwańskiego)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Ben Blanchard i Sarah Wu) Pisanie przez Sayantani Ghosh. Montaż przez Christiana Schmolingera, Edmunda Kellmanna i Anny Nicholas da Costa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *