Tysiące nakazano ewakuację 3 miast przed pożarami w Kalifornii

CHWAS, Kalifornia. >> Szybko postępujący pożar w północnej Kalifornii zagroził dziś setkom domów, a władze nakazały co najmniej 5000 mieszkańców w trzech społecznościach natychmiastową ewakuację.

Mieszkańcom miast Weed, Lake Shastina i Edgewood w hrabstwie Siskiyou kazano ewakuować się po tym, jak upał i wiatr wzniosły się do 500 akrów w ciągu około godziny, poinformowało w oświadczeniu biuro szeryfa Siskiyou.

Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych ukazywały ogromne płomienie w mieście Weed, około 70 mil na północ od Redding.

Christopher Rock, który pracuje w sklepie Maten w Montague, około 50 mil na północ od Weed, powiedział, że ewakuowani utonęli w pompach.

„Jest teraz bardzo zajęty” – powiedział. „Nie widać stąd płomieni, tylko dużo dymu”.

Marco Noriega, piwowar w Mount Shasta Brewing Company, powiedział, że otrzymał powiadomienie o ewakuacji około godzinę temu i wysłał 10 klientów i trzech pracowników. Powiedział, że prąd został odcięty i otrzymali niewiele informacji.

Dym jest na północy, a wiatry wieją z południa, powstrzymując ogień. Podczas sprzątania brzmiał cicho.

„Doświadczyłem tego wcześniej i dopóki wiatr wieje we właściwym kierunku, nic mi nie jest. Ale wiem, że wiatr szybko się zmienia” – powiedział przez telefon.

National Weather Service wydała ostrzeżenie czerwonej flagi dla hrabstwa Siskiyou w godzinach od 11:00 do 23:00 dzisiaj. Według Departamentu Meteorologicznego w Waite spodziewane są podmuchy wiatru o prędkości do 31 mil na godzinę.

W południowej Kalifornii strażacy robią postępy w walce z dwoma dużymi pożarami, pomimo niebezpiecznie upałów.

Jak podał Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej, powstrzymywanie pożaru korytarza wzdłuż drogi międzystanowej nr 5 na północ od Los Angeles zwiększyło się do 37%, a jego wielkość wynosiła 21 kilometrów kwadratowych.

Jak powiedział Cal Fire, strażacy skupili się na usuwaniu gorących punktów i budowaniu większej liczby linii zabezpieczających, próbując wykonać większość ciężkiej pracy przed południowym upałem.

READ  Putin jest osobiście zainteresowany zawieszeniem broni na Ukrainie

Kalifornia jest w szponach długiej fali upałów. Mieszkańcy zostali poproszeni przez trzy kolejne dni o oszczędzanie energii elektrycznej w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy temperatura jest tak wysoka, że ​​energia słoneczna jest niska.

W środę siedmiu strażaków pracujących w Root Fire w trzycyfrowych temperaturach trafiło do szpitali w celu leczenia chorób cieplnych. Wszyscy zostali zwolnieni.

„Ekstremalne upały, niska wilgotność i stromy teren nadal będą największym wyzwaniem dla strażaków” – powiedział Cal Fire.

Liczba zniszczonych struktur wyniosła dwa, a wszystkie nakazy ewakuacji zostały zniesione.

We wschodnim hrabstwie San Diego pożar na granicy 32 został zredukowany do mniej niż 7 mil kwadratowych (18 kilometrów kwadratowych), a powstrzymywanie zwiększyło się do 20%.

Ponad 1500 osób musiało ewakuować się z obszaru w pobliżu granicy amerykańsko-meksykańskiej, gdy w środę wybuchł pożar. Wszystkie ewakuacje zostały zniesione tego popołudnia.

Dwie osoby trafiły do ​​szpitala z oparzeniami. Zniszczeniu uległy trzy domy i siedem budynków.

Zmiany klimatyczne w ciągu ostatnich trzech dekad sprawiły, że Zachód stał się gorętszy i bardziej suchy, a naukowcy twierdzą, że pogoda stanie się bardziej ekstremalna i spowoduje, że pożary będą częstsze i bardziej destrukcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *