U wybrzeży Gazy ciężarówki załadowane pomocą odjeżdżają z amerykańskiego molo wojskowego i pozostają nieodebraneCNN

Po serii niefortunnych incydentów ciężarówki z pomocą humanitarną coraz bardziej równomiernie docierają do amerykańskiego molo wojskowego u wybrzeży Gazy.

Jednak ogromne problemy nadal się pojawiają.

Wojsko amerykańskie twierdzi, że obecnie transportuje do Gazy około 800 palet z pomocą humanitarną przez tymczasowy dok, czyli około 40 ciężarówek. Jak jednak wynika z nowego raportu, pomoc ta nie pomaga na razie złagodzić pogarszających się warunków humanitarnych w Gazie, gdzie ponad dwa miliony ludzi stoi w obliczu kryzysu, sytuacji nadzwyczajnej lub katastrofalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Przedstawiciele wojska USA poinformowali, że ponad 6000 palet z pomocą dostarczoną przez nabrzeże ułożono w stosy i czekały na odbiór na plaży, gdzie Światowy Program Żywnościowy zawiesił zbiórkę pomocy ze względów bezpieczeństwa.

We wtorek CNN po raz pierwszy od czasu instalacji na wybrzeżu Gazy uzyskała dostęp do molo i była świadkiem wysiadania ciężarówek ze statku logistycznego przez molo na plażę w Gazie.

Molo składa się z połączonych ze sobą pływających platform wykonanych z setek ton stali, które wibrują wraz z każdą falą przechodzącą pod spodem. Łodzie holownicze po obu stronach pomagają utrzymać stabilność platformy. Za zapewnienie bezpieczeństwa amerykańskiego personelu wojskowego i cywilnych kierowców ciężarówek na tym obszarze odpowiada izraelski kontyngent wojskowy, a dodatkowy poziom ochrony zapewnia amerykański system obrony powietrznej C-RAM zdolny do przechwytywania pocisków moździerzowych.

Wizyta dała także CNN rzadką okazję zobaczenia z bliska ogromnych zniszczeń spowodowanych prawie dziewięciomiesięczną wojną na wybrzeżu Gazy, gdzie większość budynków była spłaszczona lub poważnie uszkodzona.

Molo stanowi część wysiłków pod przewodnictwem USA mających na celu utworzenie korytarza morskiego dla dostaw pomocy humanitarnej dla ogarniętej wojną Strefy Gazy.

Poza zbombardowanymi budynkami sytuacja humanitarna w Gazie znów staje się coraz bardziej rozpaczliwa, szczególnie w północnej Gazie, gdzie wzrasta głód. Działania pomocy humanitarnej w Gazie zostały poważnie utrudnione w wyniku nasilenia izraelskich operacji wojskowych w ciągu ostatniego miesiąca, a urzędnicy zajmujący się pomocą humanitarną twierdzą, że narasta chaos i grabieże.

READ  Tajwan aktywuje obronę powietrzną, gdy chińskie samoloty wkraczają do regionu

Izraelskie wojsko twierdzi, że niedawno sprowadziło do Gazy setki ciężarówek z pomocą, obwiniając agencje humanitarne za brak możliwości gromadzenia i dystrybucji pomocy. Jednak grupy pomocowe twierdzą, że ich wysiłki utrudnia brak komunikacji z izraelskim wojskiem, co naraża je na ryzyko, że znajdą się w krzyżowym ogniu.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił plany budowy molo podczas swojego orędzia o stanie Unii, obiecując, że „umożliwi to masowe zwiększenie” pomocy humanitarnej docierającej do Gazy.

Jednak zła pogoda i wzburzone fale utrudniały te wysiłki, uszkadzając molo i wyłączając je z użytku na tygodnie w ciągu ostatniego półtora miesiąca.

Pentagon oświadczył, że jest zaangażowany w utrzymanie molo w stanie operacyjnym, pomimo doniesień, że rozważa całkowite zamknięcie projektu.

W odpowiedzi na krytykę ze strony grup pomocy humanitarnej, że lepiej byłoby wydać amerykańskie wysiłki w wysokości 230 milionów dolarów, wywierając presję na Izrael, aby dostarczył więcej pomocy do Gazy drogami lądowymi, kapitan Joel Stewart, starszy oficer marynarki wojennej zaangażowany w operację, powiedział CNN, że molo było Zamknięte. . Celem zawsze była „szybka reakcja”, a nie „rozwiązanie długoterminowe”.

„Morze to ciężka praca, pani. Jest nieprzewidywalna. Każda fala jest inna od poprzedniej, więc poradzenie sobie z nią jest wyzwaniem, ale dostosowaliśmy się do tego i myślę, że jesteśmy teraz w lepszej sytuacji niż byliśmy. początek” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *