UBS dotknięty starym toksycznym długiem przed „trudną” pracą w Credit Suisse

  • Problematyczne kredyty wyprzedzają krach finansowy o 15 lat
  • UBS spodziewa się zamknąć transakcję C. Suisse do drugiego kwartału, prawdopodobnie do maja
  • Prezes ostrzegał przed trudnym zadaniem integracji Credit Suisse

ZURYCH, 25 kwietnia (Reuters) – UBS (UBSG.S) powiedział we wtorek, że przeznaczył więcej gotówki, aby odłożyć swoją ekspozycję na toksyczne amerykańskie kredyty hipoteczne, po tym jak bank „zmniejszył o połowę zysk w pierwszym kwartale za twarde pieniądze”. Jego zadaniem jest połknięcie upadłego rywala Credit Suisse (CSGN.S).

Sergio Ermotti, przywrócony na stanowisko dyrektora naczelnego UBS, powiedział, że do maja sfinalizuje transakcję z innym bankiem Credit Suisse z siedzibą w Zurychu, ale ostrzegł, że pełna integracja może zająć cztery lata.

„Jest wiele do zrobienia i trudne decyzje zostaną podjęte w nadchodzących miesiącach” – powiedział podczas rozmowy z analitykami.

Tymczasem trudne zadanie wchłonięcia Credit Suisse obejmuje radzenie sobie z reakcją na umowę w kraju, gdzie obawia się tysięcy zwolnień.

Akcje UBS spadły o 1,46% o godzinie 0956 GMT po wiadomościach, że największy szwajcarski bank próbuje rozwiązać problemy sprzed 15 lat od światowego kryzysu finansowego.

UBS powiedział, że obawy dotyczące sektora bankowego na całym świecie utrzymują się, a aktywność klientów „prawdopodobnie pozostanie skromna w drugim kwartale”, chociaż twierdzi, że wyższe stopy procentowe zwiększą jego dochody z pożyczek.

Odnotował 52% spadek kwartalnych zysków, przeznaczając dodatkowe 665 milionów dolarów na pokrycie kosztów postępowania sądowego związanego z amerykańskimi papierami wartościowymi zabezpieczonymi hipoteką mieszkaniową, które odegrały kluczową rolę w światowym kryzysie finansowym.

Zysk netto w wysokości 1 miliarda dolarów był znacznie poniżej średniej konsensusu wynoszącej 1,7 miliarda dolarów z ankiety przeprowadzonej przez UBS.

Ale największy na świecie zarządzający majątkiem również odnotował duże wpływy, na łączną kwotę około 42 miliardów dolarów.

READ  W Peru podczas protestu rannych zostało ponad 50 osób, wywołując chaos w całym kraju

Jej sztandarowa jednostka zarządzania majątkiem otrzymała 28 miliardów dolarów nowych pieniędzy netto, z czego jedna czwarta pojawiła się w ostatnich dziesięciu dniach marca po ratunkowej transakcji nabycia Credit Suisse.

UBS odnotował nieznaczny spadek zysku przed opodatkowaniem i zysku dywizji rok do roku, powołując się na wzrost dochodów z depozytów w wyniku wyższych stóp procentowych, ale jednocześnie część klientów przerzuciła się na produkty o niższej marży.

Stary toksyczny dług

Logo szwajcarskiego banku UBS w Zurychu, Szwajcaria, 29 marca 2023 r. REUTERS/Denis Balibous

W ciągu pięciu lat do 2007 roku UBS był największym emitentem i gwarantem emisji amerykańskich papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową, wynika z ubiegłorocznego raportu rocznego.

W listopadzie 2018 r. władze USA wszczęły działania prawne przeciwko UBS, domagając się grzywny za udział w kilku takich transakcjach. UPS później przegrał sprawę w sądzie.

„Prowadzimy zaawansowane rozmowy z Departamentem Sprawiedliwości USA i cieszę się, że czynimy postępy w rozwiązywaniu kwestii spuścizny” – powiedział Ermotti.

Przychody z bankowości inwestycyjnej spadły o 19% rok do roku, zgodnie z prognozami, a zysk brutto pionu spadł o 49%.

UBS spodziewa się, że przejęcie Credit Suisse zostanie sfinalizowane w drugim kwartale, prawdopodobnie w maju. Ermotti powiedział, że w nadchodzących miesiącach pojawi się więcej jasności co do tego, które firmy UBS zamierza utrzymać.

Credit Suisse jest obecny w ponad 50 krajach, a UBS powiedział, że niektóre aktywne rynki, takie jak jego były rywal w Ameryce Łacińskiej, „przynoszą wartość”.

Po otrzymaniu pierwszego zielonego światła na początku tego miesiąca, UBS nadal czeka na formalną zgodę europejskich organów antymonopolowych. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny podpisze umowę po tym, jak jego amerykańscy, brytyjscy i szwajcarscy odpowiednicy wyrażą zgodę w kwietniu, powiedział Ermotti.

Skandaliczny hit Credit Suisse został rzucony na kolana po tym, jak klienci masowo uciekali przed zawirowaniami w globalnym sektorze bankowym. Na mocy pospiesznie sporządzonej przez szwajcarskie władze umowy UBS zgodził się przejąć ją za 3 mld franków szwajcarskich i ponieść straty sięgające nawet 5 mld franków.

READ  Zespół prawników wnosi pozew zbiorowy w imieniu grupy adwokackiej, a osadnicy lecą do Martha's Vineyard.

UBS powiedział, że nie zdecydował, czy Credit Suisse zachowa krajową działalność, a na początku tego miesiąca blog finansowy Inside Paradeplatz z siedzibą w Zurychu poinformował, że UBS bada możliwość IPO.

„Osobiście uważam, że nie ma prawdziwego problemu z nadzorem w Szwajcarii” – powiedział Ermotti.

„To, co musimy zrobić, to podejmować te decyzje na podstawie faktów, a nie emocji. Teraz debata opiera się wyłącznie na emocjach, w wielu przypadkach zupełnie bez informacji” – dodał.

Credit Suisse powiedział w poniedziałek, że 61 miliardów franków (68 miliardów dolarów) aktywów opuściło bank w pierwszym kwartale, a odpływy nadal podkreślają wyzwanie dla UBS.

„Potrzebujemy czasu”, powiedział Ermotti w wideo online: „Będzie trudno”.

Raport Noela Illiona; Montaż przez Edwinę Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *