Ukraina i Rosja ścierają się w międzynarodowym sądzie w sprawie o ludobójstwo

Przegląd Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, Holandia, 9 grudnia 2019 r. REUTERS/Eva Bleiver

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

HAGA (Reuters) – W poniedziałek Ukraina zwróci się do Sądu Najwyższego Organizacji Narodów Zjednoczonych o wydanie nadzwyczajnego orzeczenia wzywającego Rosję do wstrzymania inwazji, argumentując, że uzasadnienie ataku przez Moskwę opiera się na błędnej interpretacji prawa o ludobójstwie. Czytaj więcej

Chociaż orzeczenia sądów są wiążące, a państwa na ogół je stosują, nie mają one bezpośrednich środków do ich egzekwowania.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że „specjalna rosyjska akcja wojskowa” jest konieczna „w celu ochrony ludzi, którzy byli zastraszani i eksterminowani” – to znaczy tych, których pierwszym lub jedynym językiem jest rosyjski – na wschodniej Ukrainie. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pozew złożony na Ukrainie przekonuje, że twierdzenie o ludobójstwie jest błędne i w żadnym wypadku nie dostarcza prawnego uzasadnienia inwazji.

Sprawa przed Trybunałem Światowym, oficjalnie znanym jako Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, skupia się na interpretacji Traktatu o zapobieganiu ludobójstwu z 1948 r., który oba kraje podpisały. Traktat określił Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jako forum rozstrzygania sporów między sygnatariuszami.

W zeszłym tygodniu zarząd Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Ludobójstwa wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Putin „nadużywa terminu „ludobójstwo”.

„Nie ma absolutnie żadnych dowodów na ludobójstwo na Ukrainie” – powiedziała Reuterowi prezes stowarzyszenia Melanie O’Brien.

Ambasada Rosji w Hadze nie odpowiedziała od razu na pytania agencji Reuters dotyczące sprawy.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości może zarządzić przyspieszone „środki tymczasowe” w ciągu dni lub tygodni, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji, zanim rozpatrzy meritum sprawy lub sprawuje jurysdykcję.

READ  Co najmniej 46 osób zginęło w Chile w wyniku pożarów lasów, które rozprzestrzeniały się na gęsto zaludnionych obszarach.

Ukraina zwróciła się do sądu o środki tymczasowe w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję, a Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał obu stronom nie eskalować sporu.

Rozprawy rozpoczynają się o godzinie 10:00 (0900 GMT), a Ukraina przedstawia swoją sprawę. Rosja ma odpowiedzieć we wtorek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Stephanie Van den Berg) Montaż przez Kevina Levy

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *