Ukraina otrzymuje 1 mld euro pomocy na „przezwyciężenie zimy”

We wtorek zachodni sojusznicy Ukrainy zobowiązali się do przekazania dodatkowego 1 miliarda euro (1,1 miliarda dolarów) na nadzwyczajną pomoc zimową, odpowiadając na prośby prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o pomoc krajowi w odparciu rosyjskiego ataku na jego sieć energetyczną.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że około 70 krajów i organizacji międzynarodowych zebrało się w Paryżu na spotkaniu, którego celem jest umożliwienie Ukraińcom „przetrwania tej zimy”.

W wiadomości wideo Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje krótkoterminowej pomocy w wysokości około 800 milionów euro dla swojego niedomagającego sektora energetycznego.

„Oczywiście, bardzo wysoka kwota, ale koszt jest niższy niż koszt ewentualnej przerwy w dostawie prądu” – powiedział Zełenski na konferencji za pośrednictwem łącza wideo.

Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna powiedziała, że ​​zobowiązania wobec sektora energetycznego obejmowały 400 milionów euro z funduszy zebranych we wtorek.

Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje części zamiennych do napraw, generatorów o dużej mocy, dodatkowego gazu, a także zwiększonego importu energii elektrycznej.

„Generatory stały się tak samo niezbędne jak pojazdy opancerzone i kamizelki kuloodporne” – powiedział.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że od 40 do 50% krajowej sieci elektroenergetycznej nie działa z powodu rosyjskich nalotów.

Wiele obszarów kraju ma prąd tylko przez kilka godzin dziennie.

Kolejne 1,5 miliona ludzi w południowej Odessie straciło prąd w weekend po atakach rosyjskich dronów.

„Chcą nas pogrążyć w niewiedzy, a to się nie powiedzie dzięki naszym partnerom na całym świecie” – powiedział delegatom Schmigal.

Atak na most

We wtorek na polu bitwy lokalne władze w okupowanym przez Rosję mieście Melitopolu poinformowały, że siły prokijowskie użyły materiałów wybuchowych do zniszczenia strategicznego mostu.

Melitopol jest ważnym węzłem komunikacyjnym dla sił rosyjskich na Zaporożu i kluczem do nadziei Ukrainy na wyzwolenie południa kraju.

READ  Hamas publikuje wideo przedstawiające porwanego Amerykanina Keitha Siegela

Władimir Rogow, regionalny urzędnik zainstalowany przez Moskwę w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, powiedział, że most na wschodnich przedmieściach został „zniszczony przez terrorystów”.

Nie określił rozmiaru zniszczeń, ale zdjęcia na jego kontach w mediach społecznościowych pokazały zawalenie się środkowej części mostu.

W innym miejscu Białoruś przeprowadziła we wtorek niespodziewaną inspekcję swoich sił zbrojnych, budząc obawy o możliwą eskalację konfliktu.

Białoruś jest bliskim sojusznikiem Moskwy, ale białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko wielokrotnie powtarzał, że nie planuje wysłania białoruskich wojsk na Ukrainę.

Premier Ukrainy Szmyhal powiedział też we wtorek, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, zgodziła się na wysłanie stałych zespołów do monitorowania krajowych elektrowni jądrowych.

Oczekuje się, że zajmą stanowiska w kontrolowanym przez Rosję zakładzie w Zaporożu, będącym siedliskiem walk, które w ostatnich miesiącach budzą światowy niepokój.

Osiągnięcie porozumienia w sprawie zdemilitaryzowania miejsca, które doprowadziłoby do wycofania sił przez obie strony, jak dotąd okazało się niemożliwe pomimo międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych.

’przestępstwa wojenne’

Podczas wtorkowej konferencji w Paryżu, zatytułowanej „Stanie po stronie narodu ukraińskiego”, uruchomiono tzw. nowy mechanizm paryski mający na celu koordynację pomocy cywilnej dla Ukrainy.

Platforma cyfrowa, ogłoszona w poniedziałek przez przywódców G7, umożliwi Ukrainie sporządzenie listy swoich wymagań i umożliwi międzynarodowym darczyńcom koordynację odpowiedzi w czasie rzeczywistym.

„Mechanizm ten będzie używany przez dużą liczbę krajów – wszystkich członków Unii Europejskiej, ale obejmie innych partnerów, w tym partnerów spoza Europy” – powiedział dziennikarzom Colonna.

Podobna platforma istnieje dla pomocy wojskowej, która jest koordynowana poprzez spotkania zachodnich sojuszników Ukrainy w prowadzonej przez USA bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

Macron był gospodarzem wtorkowej konferencji wraz z żoną Zełenskiego, Oleną, dając francuskiemu przywódcy szansę na potwierdzenie swojego poparcia dla Kijowa.

READ  Chiny i Rosja rozpoczynają wspólne ćwiczenia morskie kilka dni po tym, jak sojusznicy z NATO określili Pekin jako podżegacza wojennego na Ukrainie.

Potępił „cyniczne” i „tchórzliwe” rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną.

„Te ataki… do których Rosja otwarcie przyznaje, że mają na celu złamanie oporu narodu ukraińskiego, są zbrodniami wojennymi” – powiedział Macron w swoim wystąpieniu wstępnym.

„Bez wątpienia naruszają najbardziej podstawowe zasady prawa humanitarnego” – powiedział.

Te działania są nie do zniesienia i nie pozostaną bezkarne”.

Prezydent Francji w przeszłości rozgniewał niektórych swoich sojuszników w Kijowie, zwłaszcza w czerwcu, kiedy powiedział: „Nie wolno nam obrażać Rosji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *