Ukraina: Rosjanie wycofują się z Charkowa, region wschodni

Kijów, Ukraina (AFP) – Siły rosyjskie wycofują się z okolic drugiego co do wielkości miasta Ukrainy po tygodniach bombardowań, poinformowała w sobotę ukraińska armia, gdy siły Kijowa i Moskwy stoczyły zaciekłą walkę. W sercu wschodniego regionu przemysłowego kraju.

Ukraińskie wojsko twierdzi, że siły rosyjskie wycofują się z północno-wschodniego miasta Charkowa i skupiają się na strzeżeniu tras zaopatrzenia, jednocześnie ostrzeliwując moździerze, artyleryjskie i naloty we wschodniej prowincji Doniecka w celu „opróżnienia sił ukraińskich i zniszczenia fortyfikacji”.

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że Ukraina „wchodzi w nową – przedłużającą się – fazę wojny”.

W ramach wyrazu poparcia delegacja Senatu USA pod przewodnictwem przywódcy mniejszości Mitcha McConnella spotkała się w sobotę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wideo zamieszczone na koncie Zelenskyy’ego w Telegramie pokazało McConnella, który reprezentuje Kentucky, oraz innych republikańskich senatorów Susan Collins z Maine, Johna Barrasso z Wyoming i Johna Cornyna z Teksasu.

Ich podróż nastąpiła po tym, jak inny senator z Kentucky, Rand Paul, zablokował do przyszłego tygodnia zatwierdzenie przez Senat dodatkowych 40 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie i jej sojusznikom wytrzymać trwającą trzy miesiące rosyjską inwazję.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa w wyniku inwazji 24 lutego, rosyjski prezydent Władimir Putin skupił się na Donbasie, regionie przemysłowym, w którym od 2014 roku Ukraina walczy z separatystami wspieranymi przez Moskwę.

Ofensywa ma na celu okrążenie najbardziej doświadczonych i lepiej wyposażonych sił Ukrainy, rozmieszczonych na wschodzie, oraz zajęcie części Donbasu pozostającej pod kontrolą Ukrainy.

Naloty i bombardowania artyleryjskie sprawiają, że przemieszczanie się dziennikarzy na wschód jest zbyt niebezpieczne, co utrudnia uzyskanie pełnego obrazu walk. Ale wydaje się, że tnie się tam iz powrotem bez większych przełomów po obu stronach.

Rosja zdobyła kilka wiosek i miast Donbasu, w tym Robyżny, które przed wojną liczyło około 55 000 mieszkańców.

Zełenski powiedział, że siły ukraińskie poczyniły również postępy na wschodzie, odbierając w ciągu ostatniego dnia sześć miast i wsi. W swoim wieczornym przemówieniu w sobotę powiedział, że „sytuacja w Donbasie jest nadal bardzo trudna” i że siły rosyjskie „wciąż starają się wyjść z tego przynajmniej częściowo zwycięsko”.

miniatura wideo na youtube

Prezydent Zełenski powiedział: „Krok po kroku zmuszamy ludność do opuszczenia terytorium Ukrainy”.

READ  Armia rosyjska jest „niekompetentna” i prowadzi żołnierzy na „rzeź”: Zełenski

Miasto Charków, blisko granicy z Rosją i tylko 80 kilometrów na południowy zachód od rosyjskiego miasta Biełgorod, od tygodni było świadkiem intensywnych bombardowań. W dużej mierze rosyjskojęzyczne miasto z przedwojenną populacją 1,4 miliona było głównym celem wojskowym na początku wojny, kiedy Moskwa miała nadzieję na zdobycie i kontrolę głównych miast.

Institute for the Study of War, think tank z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział, że Ukraina „wygląda na to, że wygrała bitwę o Charków”. „Siły ukraińskie uniemożliwiły siłom rosyjskim okrążenie Charkowa, nie mówiąc już o jego zdobyciu, a następnie wypędziły je ze wszystkich części miasta, tak jak zrobiły to z siłami rosyjskimi próbującymi zdobyć Kijów”.

Gubernator regionu Oleh Senegubow powiedział za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że w ciągu ostatniego dnia nie było żadnych zamachów bombowych na Charków.

Dodał, że Ukraina przeprowadziła kontratak w pobliżu Izjum, miasta znajdującego się 125 kilometrów (78 mil) na południe od Charkowa, kontrolowanego przez Rosję przynajmniej od początku kwietnia.

Ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow powiedział, że walki toczyły się na rzece Siewierskij Doniec w pobliżu miasta Siewierodonieck, gdy Ukraina rozpoczęła kontrataki, ale nie powstrzymała natarcia Rosji.

„Los dużej części armii ukraińskiej jest przesądzony – jest około 40 tys. ukraińskich żołnierzy” – powiedział.

Ale ukraińscy i brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że siły rosyjskie poniosły ciężkie straty w ukraińskim ataku, który zniszczył pływający most, z którego korzystali, by przeprawić się przez tę samą rzekę w mieście Belhoriwka.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja straciła „znaczące zwrotne elementy pancerne” z co najmniej jednego batalionu taktycznego w ofensywie. Rosyjski batalion taktyczny liczy około 1000 żołnierzy.

Ministerstwo stwierdziło, że niebezpieczne przeprawienie się przez rzekę jest oznaką „presji na rosyjskich przywódców, aby przyspieszyć operacje we wschodniej Ukrainie”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Zełenski ostrzegł przed światowym kryzysem żywnościowym, ponieważ Rosja uniemożliwia ukraińskiemu zbożowi opuszczenie portu.

Grupa Siedmiu Wiodących Gospodarek Powtórzył tę sobotę, mówiąc, że „wojna agresji w Rosji wywołała jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych we współczesnej historii, który teraz zagraża najsłabszym na całym świecie”.

Putin rozpoczął wojnę na Ukrainie w celu udaremnienia ekspansji NATO w Europie Wschodniej.

Jednak inwazja sprawiła, że ​​inne kraje wzdłuż rosyjskiej flanki obawiały się, że mogą być następne, iw tym tygodniu prezydent i premier Finlandii powiedzieli, że woleliby starać się o członkostwo w NATO. Oczekuje się, że urzędnicy w Szwecji ogłoszą w niedzielę swoją decyzję, czy ubiegać się o przystąpienie do zachodniego sojuszu wojskowego.

W rozmowie telefonicznej w sobotę Putin poinformował fińskiego prezydenta Sauli Niinistö Że nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii i że przystąpienie do NATO byłoby „błędem” i „negatywnie wpłynęłoby na stosunki rosyjsko-fińskie”.

Kreml powiedział, że obaj przywódcy przeprowadzili „szczerą wymianę poglądów”.

Niinisto powiedział, że dyskusja „była bezpośrednia i jednoznaczna i odbyła się bez przesady. Unikanie napięć było uważane za ważne”.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Grushko powiedział, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO zwiększy napięcia w zakresie bezpieczeństwa w Arktyce, „zmieniając ją w arenę rywalizacji militarnej”.

Rosyjska grupa energetyczna Inter RAO wstrzymała w sobotę dostawy energii elektrycznej do Finlandii, wynika z oświadczenia fińskiego krajowego operatora sieci elektrycznej. Ale tylko około 10% energii elektrycznej w Finlandii pochodzi z Rosji, a władze nie spodziewały się niedoboru.

Ewentualne oferty dla krajów skandynawskich zostały zakwestionowane W piątek, kiedy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „nie ma pozytywnej opinii”.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken miał się spotkać ze swoimi odpowiednikami z NATO, w tym ministrem spraw zagranicznych Turcji, w ten weekend w Niemczech.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie ukraińsko-rosyjskiej: aktualizacje na żywo

W innych opracowaniach:

Ukraińscy bojownicy zaszyli się w hucie stali w zdewastowanym południowym porcie Mariupol, spotykając się z ciągłymi atakami na ostatni bastion oporu w mieście. Wicepremier Ukrainy Irina Verychuk powiedziała, że ​​władze negocjują ewakuację 60 ciężko rannych żołnierzy, ale Rosja nie zgodziła się na ewakuację wszystkich setek rannych bojowników z hut, w liczbie setek.

Ukraińska Orkiestra Kałusza, która wzięła udział w finale popularnego Konkursu Piosenki Eurowizji, gorąco apelowała o pomoc ludziom wewnątrz huty. Zespół później na początku niedzieli gościł zwycięzcę imprezy. Zełenski zauważył, że patrzył z Kijowa, mówiąc w oświadczeniu: „To nie jest wojna, ale mimo wszystko dla nas dzisiaj każde zwycięstwo jest bardzo ważne”.

– Doradca burmistrza Mariupola Petro Andryushenko powiedział w Telegramie, że konwój 500 do 1000 pojazdów przewożących cywilów z miasta mógł wjechać na terytorium kontrolowane przez Ukrainę i udać się do Zaporoża, pierwszego dużego miasta poza linią frontu.

– Wiceprzewodnicząca rosyjskiego parlamentu Anna Kuzniecowa odwiedziła Chersoń, region Morza Czarnego kontrolowany przez Rosję od początku wojny. Rosja powołała promoskiewskią administrację regionalną, a brytyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że Rosja może przeprowadzić wewnętrzne referendum w sprawie przystąpienia do Rosji, z wynikami potencjalnie manipulowanymi w celu wykazania poparcia większości.

– Zełenski podpisał akt prawny umożliwiający delegalizację partii politycznych, które wspierają lub bronią rosyjskiej inwazji – poinformował przewodniczący Komisji Polityki Prawnej parlamentu narodowego.

___

Przyczynili się do tego Yesica Fisch w Bakhmut, Yuras Karmanau we Lwowie, Mstyslav Chernov w Charkowie, Elena Becatoros w Odessie, Jill Lawless w Londynie i inni pracownicy AP na całym świecie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.