Ukraina wzywa do zdemilitaryzowanej strefy wokół zbombardowanej elektrowni jądrowej

  • Ukraina i Rosja obwiniały się nawzajem o strajki w fabryce w Zaporożu
  • Kijów ostrzega przed katastrofą w stylu Czarnobyla, jeśli region nie zostanie zabezpieczony
  • Międzynarodowa misja wzywa do transplantacji do końca sierpnia
  • Rosja twierdzi, że jest gotowa umożliwić wizytę obserwatorów ONZ ze stacji
  • Guterres z ONZ mówi, że każdy atak na elektrownię jądrową jest „samobójstwem”

Kijów (Reuters) – Międzynarodowy alarm w związku z bombardowaniem ukraińskiego kompleksu nuklearnego Zaporoże rozpoczęty w weekend, kiedy Kijów ostrzega przed niebezpieczeństwem katastrofy w stylu Czarnobyla i wzywa do demilitaryzacji strefy.

Sekretarz generalny ONZ wezwał do wpuszczenia inspektorów nuklearnych ONZ do elektrowni, ponieważ Kijów i Moskwa obwiniały się nawzajem za zamachy bombowe w południowym regionie schwytanym przez rosyjskich najeźdźców w marcu zeszłego roku, a teraz celem kontrataku przez Kijów.

„Każdy atak (na) elektrownię jądrową jest samobójczy” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na poniedziałkowej konferencji prasowej w Japonii, gdzie wziął udział w sobotniej ceremonii upamiętniającej pokój w Hiroszimie z okazji 77. rocznicy pierwszego na świecie bombardowania atomowego. . .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Petro Kotin, szef ukraińskiej państwowej firmy zajmującej się energią jądrową Energoatom, wezwał do rozmieszczenia zespołu sił pokojowych na terenie Zaporoża, nadal zarządzanym przez ukraińskich techników. Czytaj więcej

„Decyzja, o którą prosimy społeczność międzynarodową i wszystkich naszych partnerów… to wycofanie najeźdźców z terenu stacji i ustanowienie strefy zdemilitaryzowanej na terenie stacji” – powiedział Cotten w telewizji.

Dodał, że „obecność sił pokojowych na tym terenie i przekazanie kontroli nad nim, a następnie stacji także na stronę ukraińską rozwiąże ten problem”.

Yevni Tsympalyuk, ambasador Ukrainy przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, oskarżył Rosję o próbę spowodowania przerw w dostawach prądu w ukraińskiej sieci elektrycznej na południu poprzez atakowanie elektrowni. Wezwał do wysłania do fabryki międzynarodowej misji kierowanej przez ONZ do końca tego miesiąca.

READ  Chiński prezydent chce większej globalnej roli po porozumieniu saudyjsko-irańskim

„Wykorzystamy wszystkie możliwe kanały dyplomatyczne, aby przybliżyć MAEA i ONZ do wykonania tego zadania. Naprawdę potrzebujemy tego pilnie, tak szybko, jak to możliwe…” Tsympalyuk powiedział dziennikarzom w Wiedniu, gdzie ma siedzibę MAEA.

Następnie agencja informacyjna RIA Nowosti zacytowała ambasadora Moskwy w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który powiedział, że Rosja jest gotowa ułatwić wizytę MAEA w kompleksie reaktorów.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ukraińskie ataki uszkodziły linie wysokiego napięcia obsługujące elektrownię z czasów sowieckich i zmusiły ją do ograniczenia produkcji w dwóch z sześciu reaktorów „aby zapobiec zakłóceniom”. Czytaj więcej

Rosyjski urzędnik na Zaporożu powiedział wcześniej, że obiekt działa normalnie.

Ukraina oskarżyła Rosję o ataki na terenie fabryki i powiedziała, że ​​zniszczyła trzy czujniki promieniowania, a dwóch robotników z ranami odłamkami trafiło do szpitala. Reuters nie był w stanie zweryfikować relacji żadnej ze stron o tym, co się stało.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, w kontakcie z dziennikarzami, powiedział, że bombardowanie jest „wyjątkowo niebezpieczne” i dodał: „Oczekujemy, że kraje, które mają absolutny wpływ na ukraińskie przywództwo, wykorzystają ten wpływ, aby wykluczyć kontynuację takich bombardowań”.

Ukraiński Kotin zauważył, że niebezpieczeństwo spadania pocisków na zużyte pojemniki z wypalonym paliwem jądrowym o wysokiej radioaktywności jest bardzo poważne. Jeśli dwa lub więcej kontenerów zostanie uszkodzonych, „niemożliwe jest oszacowanie skali tej katastrofy”.

Najgorsza cywilna katastrofa nuklearna na świecie miała miejsce w 1986 r., kiedy wybuchł reaktor w kompleksie w Czarnobylu w północno-zachodniej Ukrainie. Siły rosyjskie zajęły fabrykę wkrótce po inwazji 24 lutego, po czym wycofały się pod koniec marca.

READ  Setki osób ewakuowano z powodu pożaru, który wybuchł w slumsach otaczających elegancką dzielnicę Gangnam w Seulu

Guterres powiedział, że personel MAEA musi dostać się do Zaporoża „aby stworzyć warunki do stabilizacji”.

Ukraina poinformowała, że ​​planuje poważny kontratak na okupowanym przez Rosję południu, najwyraźniej skoncentrowany na mieście Chersoń na zachód od Zaporoża, i że odbił już dziesiątki wiosek.

Eksport zboża nabiera tempa

Gdzie indziej, porozumienie o zniesieniu ukraińskiego zakazu eksportu żywności i złagodzeniu globalnych niedoborów przyspieszyło, gdy dwa statki ze zbożem wypłynęły w poniedziałek z ukraińskich portów Morza Czarnego, co dało w sumie 12 od pierwszego statku, który wypłynął tydzień temu. Czytaj więcej

Ostatnie dwa odlatujące statki przewoziły prawie 59 000 ton kukurydzy i soi i zmierzały do ​​Włoch i południowo-wschodniej Turcji. Czterech, które wyjechały w niedzielę, przewoziło blisko 170 000 ton kukurydzy i innych artykułów spożywczych.

Porozumienie o eksporcie zboża z 22 lipca, za pośrednictwem Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych, oznacza rzadkie zwycięstwo dyplomatyczne, ponieważ walki trwają na Ukrainie i mają na celu złagodzenie wywołanego wojną wzrostu światowych cen żywności.

Przed inwazją Rosja i Ukraina łącznie odpowiadały za prawie jedną trzecią światowego eksportu pszenicy. Zamieszanie, które nastąpiło od tego czasu, wywołało widmo głodu w niektórych częściach świata.

Ukraina powiedziała, że ​​ma nadzieję wyeksportować 20 milionów ton zboża w silosach i 40 milionów ton nowej uprawy, aby pomóc odbudować zniszczoną gospodarkę.

Rosja twierdzi, że prowadzi „specjalną operację wojskową” na Ukrainie, aby pozbyć się nacjonalistów i chronić społeczności rosyjskojęzyczne. Ukraina i Zachód opisują działania Rosji jako nieuzasadnioną wojnę w stylu imperialnym o odzyskanie kontroli nad prozachodnim sąsiadem, utraconym po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Konflikt wysiedlił miliony, zabił tysiące cywilów i zrujnował miasta, miasteczka i wsie.

Siły rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad regionem Donbasu we wschodniej Ukrainie, gdzie promoskiewscy separatyści zajęli terytorium po aneksji Krymu przez Kreml w 2014 roku.

READ  Australia po śmierci królowej: dlaczego prawa Aborygenów mają pierwszeństwo przed głosowaniem na króla

„Żołnierze ukraińscy mocno utrzymują obronę, zadają straty wrogowi i są gotowi na wszelkie zmiany sytuacji operacyjnej” – powiedział ukraiński Sztab Generalny w poniedziałkowej aktualizacji operacyjnej.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że w niedzielę siły rosyjskie zintensyfikowały ataki na północ i północny zachód od kontrolowanego przez Rosję miasta Donieck w Donbasie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Stephena Coatesa i Marka Heinricha; Montaż przez Simona Camerona Moore’a i Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *