Umowa migracyjna między Wielką Brytanią a Ruandą: Wielka Brytania ogłasza kontrowersyjny plan wysłania osób ubiegających się o azyl do Rwandy

Brytyjski premier Boris Johnson opisał w czwartek plan jako „innowacyjne podejście, napędzane naszym wspólnym dążeniem humanitarnym i możliwe dzięki swobodom Brexitu”, mówiąc, że z pomocą Wielkiej Brytanii Rwanda będzie w stanie przesiedlić „dziesiątki tysiące ludzi w ciągu lat”.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w stolicy Rwandy w Kigali w czwartek, Brytyjski minister spraw wewnętrznych Priti Patel Powiedział, że osoby przeniesione do Rwandy „otrzymają wsparcie obejmujące do pięciu lat szkolenia, integracji, pobytu i opieki zdrowotnej, aby mogli się przesiedlić i dobrze prosperować”.
Bitwa Nazwał również ten plan „nowym wspólnym partnerstwem na rzecz migracji i rozwoju gospodarczego”, mówiąc, że Wielka Brytania „poczyniła znaczące inwestycje w rozwój gospodarczy Rwandy”.

Patel podkreśliła, że ​​umowa miała na celu ulepszenie brytyjskiego systemu azylowego, który, jak powiedziała, ma do czynienia z „mieszanką prawdziwych kryzysów humanitarnych i okrutnych przemytników ludzi, którzy czerpią zyski, wykorzystując system dla własnych korzyści”.

Kiedy reporter zapytał o kryteria przesiedlenia, Patel powiedział: „Jesteśmy bardzo jasne, że każdy, kto nielegalnie wjedzie do Wielkiej Brytanii, zostanie rozważony do przesiedlenia i przeniesienia do Rwandy, a ja z wielu powodów nie ujawnię konkretnych kryteriów”.

Minister spraw zagranicznych Rwandy Vincent Perrota powiedział, że Rwanda jest zadowolona ze współpracy z Wielką Brytanią.

Zapytany, czy Rwanda ma infrastrukturę do przyjęcia napływu, Birota powiedziała, że ​​kraj ten jest w stanie przyjąć migrantów i zainwestuje w nową infrastrukturę, aby edukować i przyjmować migrantów przy wsparciu Wielkiej Brytanii.

Perrota dodał, że program byłby skierowany tylko do osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii, które przebywają w Wielkiej Brytanii, i że „wolą nie przyjmować ludzi ze swoich najbliższych sąsiadów, takich jak Demokratyczna Republika Konga, Burundi, Uganda i Tanzania. „

„handluj jak towary”

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wyraził „silny sprzeciw i obawy” wobec planu i wezwał oba kraje do ponownego rozważenia go.

READ  Nowa Zelandia oblicza koszty powodzi w Auckland i spodziewa się więcej opadów

„Ludzie uciekający przed wojną, konfliktami i prześladowaniami zasługują na współczucie i współczucie” – powiedziała w oświadczeniu zastępca wysokiego komisarza ds. ochrony Gillian Treggs. „Nie należy ich wymieniać jak towary i zabierać za granicę w celu przetworzenia”.

„UNHCR pozostaje zdecydowanie przeciwny porozumieniom, które mają na celu przenoszenie uchodźców i osób ubiegających się o azyl do krajów trzecich przy braku odpowiednich zabezpieczeń i standardów. Takie porozumienia po prostu zmieniają obowiązki azylowe, uchylają się od zobowiązań międzynarodowych i są sprzeczne z literą i duchem Uchodźcy Konwencja — powiedział Triggs.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział również, że plan zwiększy ryzyko i spowoduje, że uchodźcy będą szukać alternatywnych tras, zwiększając presję na kraje pierwszej linii.

„Doświadczenie pokazuje, że te umowy są zwykle bardzo drogie. Często naruszają prawo międzynarodowe. Nie prowadzą do rozwiązań, raczej na dużą skalę zatrzymań lub dalszego przemytu” – powiedział w rozmowie z brytyjskim Times Radio dyrektor prawny UNHCR Larry Botnik. Czwartek.

Organizacja Human Rights Watch ostro skrytykowała plan i wydała mocno sformułowany dokument oświadczenie.

„Przerażająca historia praw człowieka w Rwandzie jest dobrze udokumentowana” – dodała.

„Rwanda ma znany zapis zabójstw pozasądowych, podejrzanych zgonów w areszcie, bezprawnych lub arbitralnych przetrzymywania, tortur i arbitralnych procesów, w szczególności wymierzonych w krytyków i przeciwników. Rzeczywiście, Wielka Brytania bezpośrednio zgłosiła swoje obawy dotyczące poszanowania praw człowieka w Rwandzie. azyl dla Rwandyjczyków, którzy uciekli z kraju, w tym czterech w zeszłym roku”, dodając, że „w czasie, gdy mieszkańcy Wielkiej Brytanii otworzyli swoje serca i domy dla Ukraińców, rząd decyduje się działać okrutnie i rozdzierać ich obowiązki wobec innych uciekających przed wojną i prześladowaniami”.

Steve Valdez Symonds, dyrektor ds. uchodźców i migrantów w Amnesty International UK, określił plan jako „strasznie nieprzemyślany”.

„Wysyłanie ludzi do innego kraju – nie wspominając o kraju o tak słabych wynikach w zakresie praw człowieka – w celu „przetwarzania” azylu jest szczytem nieodpowiedzialności i pokazuje, jak daleko rząd jest od ludzkości i rzeczywistości w kwestiach azylowych” – powiedział Symonds. w oświadczenie.

Johnson powiedział, że w ramach nowego planu brytyjska marynarka wojenna przejmie dowództwo operacyjne od sił granicznych kanału La Manche „w taki sposób, aby żadna łódź nie dotarła niepostrzeżenie do Wielkiej Brytanii”.

READ  Irańska uczennica została pobita na śmierć za odmowę zaśpiewania proreżimowego hymnu | Iran

Dodał, że prawo pozwala również władzom Wielkiej Brytanii na ściganie osób, które przybywają nielegalnie, na „dożywocie dla kierujących łodziami”.

Kanał La Manche, wąska droga wodna między Wielką Brytanią a Francją, jest jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Uchodźcy i migranci uciekający przed konfliktami, prześladowaniami i biedą w najbiedniejszych lub rozdartych wojną krajach świata ryzykują niebezpieczną przeprawę, często na łodziach niezdatnych do rejsu i na łasce przemytników ludzi, w nadziei na znalezienie azylu lub możliwości ekonomicznych w Wielkiej Brytanii.

ostatni listopad, 27 osób utonęło Na śmiertelnie zimnych wodach u wybrzeży Francji po tym, jak gumowa łódź przewożąca migrantów zmierzających do Wielkiej Brytanii wywróciła się, w jednym z najbardziej śmiertelnych wypadków w Kanale La Manche w ostatnich latach.

Przyczyniły się do tego Kara Fox i Helen Reagan z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *