USA mówią, że Rosja wydała miliony na tajną globalną kampanię polityczną

Według nowego przeglądu amerykańskiego wywiadu od 2014 roku Rosja potajemnie przekazała co najmniej 300 milionów dolarów zagranicznym partiom politycznym i kandydatom z ponad dwudziestu krajów, starając się kształtować wydarzenia polityczne poza jej granicami.

Według przeglądu zleconego tego lata przez administrację Bidena Moskwa planuje wydać setki milionów dolarów więcej w ramach tajnej kampanii na rzecz osłabienia instytucji demokratycznych i wzmocnienia globalnych sił politycznych postrzeganych jako zgodne z interesami Kremla.

Wysoki rangą urzędnik USA, który rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić ustalenia wywiadu, podobnie jak inni urzędnicy, powiedział, że administracja postanowiła odtajnić niektóre ustalenia przeglądu, aby przeciwdziałać zdolności Rosji do wpływania na systemy polityczne w krajach Europy. Afryka i gdzie indziej.

„Rzucając to światło na rosyjskie tajne fundusze polityczne i rosyjskie wysiłki na rzecz podkopania procesów demokratycznych, ujawnimy te zagraniczne partie i kandydatów, którzy potajemnie przyjmują rosyjskie pieniądze” – powiedział urzędnik.

Kraje, w których zidentyfikowano takie środki, to Albania, Czarnogóra, Madagaskar i Ekwador, według źródła administracyjnego zaznajomionego z tą sprawą.

Urzędnicy wskazali na kraj azjatycki, którego nazwy odmówili, gdzie, jak powiedzieli, ambasador Rosji przekazał kandydatowi na prezydenta miliony dolarów w gotówce. Powiedzieli, że siły powiązane z Kremlem również używają firm-przykrywek, think tanków i innych środków, aby wpływać na wydarzenia polityczne, czasami z korzyścią dla skrajnie prawicowych grup.

Wysoki rangą urzędnik powiedział, że rząd USA wykrył wzrost rosyjskiego tajnego finansowania polityki w 2014 roku. Przegląd nie dotyczył rosyjskich działań w Stanach Zjednoczonych.

Obie oceny są w USA Agencje wywiadowcze i A Dwupartyjne śledztwo Senatu Rosja pod rządami prezydenta Władimira Putina rozpoczęła wścibską kampanię, aby pomóc ówczesnemu kandydatowi Donaldowi Trumpowi w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Szczegóły dotyczące rzekomej kampanii wpływów politycznych Kremla zostały ujawnione, gdy Stany Zjednoczone rozszerzają swoje militarne wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją, która trwa już siódmy miesiąc.

READ  Rosja nakazała kapitulację sił ukraińskich w Mariupolu do niedzieli rano

Od początku tego roku Biały Dom podjął niezwykły krok, wielokrotnie udostępniając tajne informacje wywiadowcze na temat intencji i działań Moskwy na Ukrainie, co jest częścią próby odwrócenia ambicji Putina.

Demarche Departamentu Stanu w poniedziałek Poinformował ambasady USA w ponad 100 krajach o działaniach Rosji i zalecił kroki, które USA i ich sojusznicy mogą podjąć w celu odepchnięcia, w tym sankcje gospodarcze, zakaz podróżowania lub wydalenie podejrzanych rosyjskich szpiegów zaangażowanych w działalność polityczną.

Telegram, który urzędnicy udostępnili dziennikarzom, powiedział, że rosyjskie finansowanie polityki było czasami nadzorowane przez rosyjskich urzędników rządowych i prawodawców i było prowadzone przez organizacje, w tym rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

DeMarch Wymieniono także rosyjskich oligarchów, którzy byli zaangażowani w „plany finansowe”, w tym Jewgienija Prigogine i Aleksandra Babakowa. Prigozhin, znany jako „kucharz Putina”, został oskarżony przez władze USA w 2018 r. po tym, jak zarobił duże sumy na rosyjskich kontraktach cateringowych. Próbował ingerować w wybory w USA w 2016 r.. Jest powiązany z prywatną firmą wojskową Wagner i jest poszukiwany przez FBI.

Telegram powiedział, że Moskwa używała kryptowaluty, gotówki i prezentów do kształtowania wydarzeń politycznych w innych krajach, często korzystając z kont i źródeł z rosyjskich ambasad.

„W nadchodzących miesiącach Rosja może w coraz większym stopniu polegać na swoim tajnym zestawie narzędzi wpływu, w tym tajnym finansowaniu politycznym, w celu podważenia skuteczności sankcji międzynarodowych i utrzymania swoich wpływów w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji „Regiony w trakcie trwającej wojny na Ukrainie” – powiedział.

Dyplomaci amerykańscy informują swoich odpowiedników w innych krajach o środkach, które zdaniem urzędników amerykańskich mogą wykraczać poza określone kraje i kwoty.

„Uważamy, że to wierzchołek góry lodowej” – powiedział wysoki rangą urzędnik. „Więc zamiast siedzieć z boku, dzielimy się tymi środkami reagowania”.

Urzędnicy amerykańscy poprosili kraje partnerskie o udostępnienie własnych informacji na temat rosyjskiego finansowania, aby pomóc rządowi USA uzyskać pełniejszy obraz tego, co robi Rosja.

READ  Skandal na poczcie: prezes Henry Stanton musiał odejść, bo to nie zadziałało – Badenoch

Chociaż przegląd nie odnosi się do rosyjskich wysiłków na rzecz wywierania wpływu w USA, wysoki rangą urzędnik przyznał, że pozostaje to poważnym wyzwaniem, które musi nadal działać na rzecz ochrony systemu politycznego i wyborów w USA.

„Nie ma wątpliwości, że my również mamy tę lukę” – powiedział urzędnik.

Paul Sohn z Waszyngtonu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *