USA ostrzegają Chiny, by nie zamieniały wizyty Pelosi na Tajwanie w „kryzys”

WASZYNGTON – Stany Zjednoczone ostrzegły Chiny w poniedziałek, aby nie podejmowały działań odwetowych Spodziewana jest wizyta przewodniczącej Nancy Pelosi na Tajwanie Wraz z militarnymi prowokacjami amerykańscy urzędnicy starali się zapewnić Pekin, że taka wizyta nie będzie pierwszą tego rodzaju ani nie będzie stanowiła zmiany w polityce wobec regionu.

Biały Dom wyraził zaniepokojenie, że Chiny mogą wystrzelić rakiety do Cieśniny Tajwańskiej, wysłać samoloty bojowe do strefy obrony powietrznej Tajwanu lub przeprowadzić operacje morskie lub powietrzne na dużą skalę, w obliczu narastających napięć przed spodziewaną wizytą pani Pelosi w Tajpej. Tradycyjne podatki.

„Pekin nie ma powodu, aby potencjalną podróż zamieniać w jakiś kryzys lub konfrontację, spójną z długoletnią polityką USA, ani używać jej jako pretekstu do eskalacji agresywnych operacji wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej lub wokół niej” – John F. Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział dziennikarzom. „Tymczasem”, dodał, „nasze działania nie są groźne i nie wkraczają na nowy grunt. Nic w tym potencjalnym przybyciu – potencjalnym przybyciu, co jest precedensem – nie zmieni status quo”.

Ale Pekin dał jasno do zrozumienia, że ​​nie jest popełniony. „Chcemy jeszcze raz powiedzieć Stanom Zjednoczonym, że Chiny stoją z boku, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nie będzie bezczynna, a Chiny podejmą stanowczą reakcję i zdecydowane środki zaradcze w celu obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej” – powiedział Zhao Lijian. Rzecznik MSZ powiedział dziennikarzom. „Co do kroków, jeśli odważy się iść, poczekajmy i zobaczymy”.

W czasie, gdy Stany Zjednoczone już walczą o pomoc Ukrainie w walce z rosyjską agresją, stanowisko w sprawie wizyty mówcy wywoływało nerwy po obu stronach Pacyfiku. Nawet gdy w poniedziałek próbowali rozładować impas w Azji, sekretarz stanu Anthony J. Blinken i inni urzędnicy wydali nowe oświadczenie. 550 mln USD eksportu broni na Ukrainę.

READ  Trump wydaje 500 000 $, aby pokonać Briana Kembe

Zanim pani Pelosi wyjechała do Azji, prezydent Biden powstrzymał się od nalegania na przestrzeganie jej status quo, gdy urzędnicy wojska, wywiadu i dyplomacji ostrzegły, że zatrzymanie na Tajwanie może wywołać reakcję, która może wymknąć się spod kontroli. Jako szef odrębnej, równoprawnej części rządu.

W Rozmowa telefoniczna Z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w zeszłym tygodniu, pan. Biden wyjaśnił, że nie kontrolował pani Pelosi i szanował jej prawo do podejmowania własnych decyzji jako długoletni były członek Kongresu. Ale amerykańscy urzędnicy obawiają się, że Chiny nie zaakceptują tego, że nie są w stanie jej powstrzymać.

Pan. Blinken powtórzył ten punkt w poniedziałek. „Marszałek sam podejmie decyzję, czy Tajwan powinien iść, czy nie” – powiedział. „Kongres to niezależna, równoprawna gałąź rządu. Decyzja należy w całości do Marszałka.

Powiedział również, że członkowie Kongresu mają odwiedzić Tajwan na początku tego roku. „Więc jeśli mówca zdecyduje się na wizytę, jeśli Chiny spróbują wywołać jakiś kryzys lub w inny sposób eskalować napięcia, będzie to całkowicie związane z Pekinem” – powiedział. – powiedział Blinken. „Szukamy ich i jeśli zdecyduje się na wizytę, działaj odpowiedzialnie i nie angażuj się w dalszą eskalację”.

Pani Pelosi, która przybyła do Singapuru w poniedziałek, nie potwierdziła oficjalnie planów zatrzymania się na Tajwanie, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem. Ale władzom powiedziano, że przybędzie we wtorek wieczorem lub w środę rano czasu lokalnego, zgodnie z lokalnymi doniesieniami na Tajwanie. Pierwotnie planował wyjazd na Tajwan w kwietniu, ale odwołał podróż po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa.

Urzędnicy amerykańscy monitorujący raporty wywiadowcze powiedzieli w ostatnich dniach, że Chiny przygotowują swego rodzaju wrogą reakcję – nie bezpośredni atak na Tajwan czy próbę przechwycenia samolotu pani Pelosi, ale, jak niektórzy się obawiają, zapewnienie siły militarnej. Wyjdź poza agresywne spotkania w ostatnich miesiącach. Niektórzy powołują się na kryzys w Cieśninie Tajwańskiej z 1995 i 1996 roku, kiedy to Chiny wystrzeliły pociski, aby zagrozić samorządnej wyspie, a prezydent Bill Clinton nakazał przylot lotniskowcom na ten obszar.

READ  Słaby wzrost PKB w Chinach w drugim kwartale rodzi pilną potrzebę większego wsparcia politycznego

Analitycy twierdzą, że podobny konflikt może być dziś bardziej niebezpieczny, ponieważ Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest znacznie silniejsza niż wtedy i jest teraz uzbrojona w pociski manewrujące. Obawa polega na tym, że nawet jeśli żadna wojna nie jest zamierzona, przypadkowe spotkanie może łatwo wymknąć się spod kontroli.

„To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, być może nawet bardziej niebezpieczna niż na Ukrainie” – powiedział Evan Medeiros, ekspert ds. Chin z Georgetown University i były doradca prezydenta Baracka Obamy ds. Azji. „Ryzyko eskalacji jest natychmiastowe i znaczne”.

W Białym Domu, panie Kirby nie powiedział, czy amerykańskie agencje wywiadowcze wykryły konkretne oznaki chińskiej aktywności, ale był niezwykle konkretny w nakreśleniu możliwych reakcji, których Stany Zjednoczone mogą się spodziewać.

Urzędnicy Białego Domu są prywatni wyraził zaniepokojenie W czasie, gdy Waszyngton jest już zaangażowany w pomoc Ukrainie w walce z rosyjską agresją, pani. Duża część amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego jest zajęta uzbrajaniem Ukrainy, co może utrudnić wysiłki zmierzające do zwiększenia dostaw broni na Tajwan.

Pan. Kirby powiedział, że amerykańscy urzędnicy niekoniecznie przewidują atak ze strony Chin, ale ostrzegł, że potencjalne demonstracje siły militarnej mogą przypadkowo wywołać konflikt. „Zwiększa to ryzyko błędnych obliczeń, co może prowadzić do niezamierzonych konsekwencji” – powiedział Pan. powiedział Kirby.

Ponieważ nie będzie pierwszym mówcą, który odwiedzi Pekin, wydawał się szczególnie zainteresowany przekazaniem Pekinowi wiadomości, że nie powinien postrzegać żadnej podróży pani Pelosi jako nowej prowokacji ze strony Stanów Zjednoczonych; Prelegent Newt Gingrich stacjonował na Tajwanie w 1997 roku. Pan. Kirby nalegał raz za razem.

„Jeśli ona pójdzie — jeśli pójdzie — nie jest to bezprecedensowe” — powiedział. „To nie jest nowe. To niczego nie zmienia. „

Podczas gdy urzędnicy Białego Domu nie wierzą w odstraszenie Pekinu, co nie byłoby zaskakujące w przypadku prowokacji, zdecydowali się nakreślić możliwe chińskie reakcje na ustanowienie bazy geopolitycznej.

READ  WGA odmawia rozdania nagród Tony 2023 — The Hollywood Reporter

Ale nawet jeśli przejdą bez eskalacji natychmiastowego konfliktu, urzędnicy obawiają się, że spór może przyspieszyć coraz bardziej asertywną postawę Chin, która i tak zmierza w tym kierunku w ostatnich miesiącach. Śledczy, panie Ponieważ Xi ubiega się o trzecią kadencję, powiedział, że nie widzi, aby główna partia wchodząca do Kongresu była tak słaba jesienią.

Pan. Tak jak polityka wewnętrzna Ji była czynnikiem, panie. Biden i pani Nawet jeśli marszałek zechce odwołać swój postój na Tajwanie, byłoby to problematyczne w kraju, ponieważ byłoby to postrzegane jako akt ustępstw za pomocą siły powstrzymującej. Republikanie szczególnie głośno zachęcali do kontynuowania podróży bez względu na błędy administracji Bidena.

Senator Marco Rubio, republikanin z Florydy, powiedział, że Chiny nie powinny popychać USA w tej podróży. „Modlę się, aby przywódcy Komunistycznej Partii Chin pamiętali starożytną, ale mądrą radę” napisał na TwitterzeCytując powiedzenie: „Pomyśl o konsekwencjach, gdy jesteś zły”.

„Możemy mieć głębokie wewnętrzne różnice polityczne, ale w przypadku zagrożenia z zagranicy odpowiemy nierozerwalną jednością” – dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *