W rozmowie z Putinem Macron szuka rozwiązania dyplomatycznego na Ukrainie

PARYŻ – Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin rozmawiali telefonicznie w niedzielę i zgodzili się, że „konieczność nadania priorytetu dyplomatycznemu rozwiązaniu obecnego kryzysu” i zapewnienia zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie w nadchodzących godzinach, zgodnie z oświadczeniem Biuro pana Macrona.

W oświadczeniu dodano, że „jeśli zostaną spełnione warunki”, ścieżka dyplomatyczna powinna umożliwić zorganizowanie „spotkania na najwyższym szczeblu w celu określenia nowego ładu pokoju i bezpieczeństwa w Europie”.

Kreml wykazał jednak niewielki optymizm. W oświadczeniu wydanym po apelu powiedziała, że ​​Putin powtórzył swoje twierdzenie, że kraje zachodnie naciskają na rząd ukraiński do „wojskowego rozwiązania” konfliktu ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie.

Ukraiński rząd w Kijowie twierdzi, że nie planuje ofensywy na terytorium separatystów, ale w weekend przywódcy separatystów rozpoczęli „ewakuację” kobiet i dzieci, twierdząc, że taki atak jest nieuchronny.

Po rozmowie z Putinem, Macron rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, chwaląc jego „spokój” i „determinację w zapobieganiu eskalacji”.

Macron rozmawiał także z prezydentem Bidenem, brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i niemieckim kanclerzem Olafem Schulzem.

Dokładniej mówiąc, prezydenci Francji i Rosji, którzy przemawiali przez godzinę i 45 minut, zgodzili się w międzyczasie wznowić pracę dyplomatyczną. Rozmowy w formacie normandzkim – Kanał negocjacyjny utworzony siedem lat temu przez Francję, Niemcy, Rosję i Ukrainę w celu rozwiązania regionalnego konfliktu we wschodniej Ukrainie. W najbliższych dniach spotka się również z ministrami spraw zagranicznych Francji i Rosji.

Prezydenci dyskutowali także o różnych sposobach szybkiej deeskalacji kryzysu bezpieczeństwa na Ukrainie i wokół niej.

Poinformował o tym w niedzielę minister obrony Białorusi Rosyjskie rozmieszczenie wojskowe na Białorusi zostanie przedłużone w ramach wspólnych ćwiczeń, budząc obawy, że może zostać wykorzystany do inwazji na Ukrainę. Jednak wysoki rangą urzędnik w biurze Macrona, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z praktykami rządu francuskiego, powiedział, że Putin powiedział Macronowi, że „te ćwiczenia nie będą trwałe” i że siły rosyjskie w pewnym momencie wycofają się z Białorusi.

READ  Chińskie obietnice są często puste, ostrzegają Stany Zjednoczone, podczas gdy Honduras wycofuje się z Tajwanu

Biuro Macrona poinformowało również, że prowadzone będą „szerokie prace” w celu umożliwienia spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej, grupy urzędników z Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która próbowała ułatwić dyplomatyczne wyjście z wojna w Donbasie we wschodniej Ukrainie.

Celem tego spotkania, które ma się odbyć w poniedziałek, jest „uzyskanie zobowiązania od wszystkich zaangażowanych stron do zawieszenia broni” na linii frontu we wschodniej Ukrainie między wspieranymi przez Rosję separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Pan Zełenski napisał na Twitterze Powiedział Macronowi podczas ich apelu o „obecnej sytuacji bezpieczeństwa i nowych prowokacyjnych bombardowaniach”. Biuro Macrona powiedziało, że wezwanie było częścią jego wysiłków „o zachowanie sposobów wyjścia z kryzysu poprzez dialog i dyplomację”.

„Ryzyko jest duże, a nasza troska jest silna, ale uważamy, że zasoby dla dyplomacji nie zostały wyczerpane” – powiedział wysoki rangą francuski urzędnik.

Chociaż Kreml stwierdził, że „należy zintensyfikować poszukiwania rozwiązań środkami dyplomatycznymi”, to jednocześnie „podkreślił”, że Kijów „stanowczo odrzuca realizację porozumień mińskich i porozumień zawartych w formacie normandzkim”.

Dotychczasowe podejście Macrona do kryzysu polegało na próbach jego rozładowania Intensywny wywiad z panem Putin. Niedzielny telefon był czwartą od połowy grudnia rozmową obu przywódców na temat napięć na granicy z Ukrainą, w tym wizyty Macrona w Moskwie w tym miesiącu. Takie podejście początkowo skłoniło Francję do niewyrażania nadmiernego zaniepokojenia możliwością inwazji sił rosyjskich na Ukrainę.

Jednak w obliczu rosyjskiej agresji na granicy z Ukrainą stanowisko Francji niewiele się zmieniło w ostatnich dniach. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w sobotę w A oświadczenie Że „działania i słowa Rosji są niespójne”, a Rosja ostrzegła przed „wszelkim dalszym naruszaniem integralności terytorialnej Ukrainy”.

Tego samego dnia francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zaktualizował swoje rekomendacje dla podróżnych na Ukrainę Wezwał wszystkich obywateli francuskich, którzy pozostają tam bez ważnego powodu, do „opuszczenia kraju”. Zalecił również obywatelom Francji odłożenie wyjazdu na Ukrainę.

READ  Miejsce masowego pochówku w Izium: ślady tortur i okaleczenia zwłok

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, Francja zachowała swoją ambasadę w Kijowie, stolicy Ukrainy. „Zostajemy w Kijowie”, ambasador Francji na Ukrainie napisał na Twitterze w. Sobota.

Anton Trojanowski Przyczyniaj się do przygotowania raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *