Według urzędnika izraelski rząd zgadza się na ponowne otwarcie północnego przejścia granicznego w Gazie po raz pierwszy od 7 październikaCNN

Izraelski gabinet bezpieczeństwa po raz pierwszy od tego czasu zatwierdził ponowne otwarcie przejścia granicznego Erez między Izraelem a północną Strefą Gazy. Ataki Hamasu 7 październikaW czwartek izraelski urzędnik powiedział CNN.

Izraelski urzędnik powiedział, że przejście zostanie otwarte, aby umożliwić większą pomoc humanitarną do Gazy. Gabinet zatwierdził także wykorzystanie izraelskiego portu Aszdod do transportu większej pomocy do Gazy.

Oświadczenie to następuje w obliczu rosnącego międzynarodowego oburzenia po izraelskich nalotach, w których zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnych w World Central Kitchen w Gazie. Izrael przyznał się do śmierci, ale podkreślił, że atak nie był zamierzony.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że ogólna sytuacja humanitarna w Gazie jest nie do przyjęcia, i ostrzegł Izrael przed podejmowaniem kroków w celu zaradzenia kryzysowi lub poniesienia konsekwencji.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od ataków terrorystycznych z 7 października w izraelskiej blokadzie Gazy zginęło ponad 32 916 osób, co doprowadziło do eskalacji kryzysu humanitarnego, w którym żyje około 32 916 osób.Trzy kwarty Z raportu wspieranego przez ONZ wynika, że ​​mieszkańcy północnej Gazy cierpią z powodu katastrofalnego poziomu głodu.

Przejścia lądowe do Gazy, przez które tradycyjnie większość niezbędnej pomocy dociera do Strefy Gazy, są nadal surowo ograniczone przez Izrael. Agencje pomocowe obwiniły Izraelutrudniania napływu pomocy na terytoria rozdarte wojną, chociaż Izrael stwierdził, że „nie ma ograniczeń” co do wielkości pomocy, jaką może przynieść.

Przed rozpoczęciem wojny Izrael nałożył ograniczenia na dostęp do i z Gazy drogą morską i powietrzną oraz utrzymywał ścisłą kontrolę przejść lądowych. To było jej Dwa skrzyżowania funkcyjne z sinusem Przejście Erez przeznaczone jest do przemieszczania się osób, a Kerem Shalom do przewozu towarów.

Gaza ma także jedno przejście z Egiptem – w Rafah, zarządzanym przez władze egipskie. Chociaż Izrael nie ma bezpośredniej kontroli nad tym przejściem, monitoruje wszystkie działania w południowej Gazie.

READ  Książę i księżna Walii: William i Katarzyna „tworzą własną przyszłość” | Król Karol III

Izraelski minister obrony Yoav Galant zapowiedział wstrzymanie dostaw energii elektrycznej, żywności, wody i paliwa do Strefy Palestyny ​​po tym, jak 7 października działacze Hamasu zabili w Izraelu 1200 osób i wzięli ponad 250 zakładników.

Pomoc zaczęła płynąć przez przejście graniczne w Rafah pod koniec października, a pod naciskiem Stanów Zjednoczonych zaczął napływać Izrael Zezwolenie ciężarówkom pomocy na przejazd przez przejście Kerem Shalompod koniec grudnia, ale po stawkach znacznie niższych niż 500 ciężarówek handlowych i pomocowych dzień przed wojną.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *