„Wielkie zwycięstwo” Kijowa, gdy front rosyjski upada pod Charkowem

  • Zełenski mówi, że wojska odbiły miasta i wsie
  • Blinken odwiedza Kijów z nowym pakietem pomocy USA

Kijów (Reuters) – Siły ukraińskie wkroczyły w piątek na rozszerzony obszar dawnego rosyjskiego terytorium na wschodzie po szturmie na linię frontu w niespodziewanym przełomie, który może oznaczać główny punkt zwrotny w wojnie.

Po całodziennym milczeniu Moskwa faktycznie przyznała, że ​​część linii frontu załamała się na południowy wschód od Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

„Fakt, że nasza obrona została naruszona, jest już wielkim zwycięstwem ukraińskich sił zbrojnych” – powiedział rosyjskiej telewizji państwowej Witalij Ganczew, szef administracji powołanej przez Moskwę dla okupowanych obszarów w obwodzie charkowskim.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ganchev powiedział później, że jego administracja próbowała ewakuować cywilów z miast, w tym z Izyum, głównej twierdzy Rosji i bazy logistycznej prowincji w pobliżu frontu na wschodzie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie przedstawiające pojazdy wojskowe pędzące na autostradzie, mówiąc, że pokazały posiłki pędzące do obrony obszaru. Kreml odmówił komentarza na temat postępów Ukrainy.

Ukraińscy urzędnicy opublikowali wideo przedstawiające żołnierzy podnoszących flagi i demonstrujących przed tablicami z ulicami we wsiach i miasteczkach na skrawku terytorium dawniej kontrolowanego przez Rosjan.

Jeden z szeroko rozpowszechnionych obrazów przedstawiał żołnierzy wymachujących ukraińską flagą na znak powitalny na autostradzie w Kobiańsku, wcześniej ponad 50 kilometrów od rosyjskiej linii frontu. Miasto jest ważnym celem strategicznym, ponieważ przecina kilka głównych linii kolejowych zaopatrujących siły rosyjskie na froncie.

Ukraina trzymała niezależnych dziennikarzy z dala od tego obszaru, a Reuters nie był w stanie potwierdzić zdjęć, ale prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojska „wyzwoliły dziesiątki osiedli” i odbiły ponad 1000 kilometrów kwadratowych (385 mil kwadratowych) we wschodnim Charkowie i południowym regionie Chersoniu.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że zaliczka może zamknąć linie zaopatrzenia, od których zależy Moskwa, aby utrzymać swoją władzę na wschodniej Ukrainie, i potencjalnie pozostawić w pułapce tysiące rosyjskich żołnierzy.

Powodzenie

Tak szybki postęp był w dużej mierze niespotykany od czasu, gdy Rosja zrezygnowała z ataku na Kijów w marcu, zasadniczo zmieniając wojnę w bezlitosną harówkę wzdłuż zakorzenionych linii frontu.

„Widzimy teraz sukces w Chersoniu, widzimy pewien sukces w Charkowie, co jest bardzo zachęcające” – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin na konferencji prasowej ze swoim czeskim odpowiednikiem w Pradze.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken, który w czwartek obiecał Ukrainie dodatkową pomoc wojskową podczas wizyty w Kijowie, powiedział w piątek: „W zasadzie oni (Ukraińcy) walczą o swoją ojczyznę. Walczą o swoją przyszłość. Siły rosyjskie w Ukraina nie. Jestem przekonany, że to jest najbardziej decydujący czynnik. Widzimy tego pewne przejawy.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował na początku piątku, że wycofujące się siły rosyjskie próbują ewakuować ranny i uszkodzony sprzęt wojskowy pod Charkowem.

„Dzięki umiejętnym i skoordynowanym działaniom siły zbrojne Ukrainy, przy wsparciu miejscowej ludności, przeszły prawie 50 km w ciągu trzech dni”.

Dziesiątki tysięcy zostało zabitych, miliony wygnane ze swoich domów, a całe miasta zniszczone przez siły rosyjskie, odkąd Moskwa rozpoczęła w lutym tak zwaną „specjalną operację wojskową”, aby „rozbroić” Ukrainę. Rosja zaprzecza celowemu atakowaniu ludności cywilnej.

W ostatnim zgłoszonym ataku na cywilów ukraińscy urzędnicy poinformowali, że Rosja wystrzeliła przez granicę, trafiając w piątek rano w szpital w północno-wschodnim regionie Sumy, niszcząc budynek i raniąc ludzi. Reuters nie mógł samodzielnie potwierdzić wiadomości.

READ  Mariupol został zniszczony po rosyjskim bombardowaniu

Gubernator Ole Senhopov powiedział, że ośrodek w Charkowie, który jest regularnie bombardowany przez Rosję, został zbombardowany rosyjskimi rakietami, raniąc dziesięć osób, w tym troje dzieci. Burmistrz Ihor Terekhov napisał w Telegramie, że rakiety uderzyły w centrum sztuki dla dzieci, szkołę i domy prywatne.

przełom

Nagły ukraiński przełom na wschodzie nastąpił tydzień po tym, jak Kijów ogłosił rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy setki kilometrów dalej na drugim końcu linii frontu w obwodzie chersońskim na południu.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że Rosja przeniosła tysiące żołnierzy na południe, aby odpowiedzieć na natarcie Chersoniu, pozostawiając inne części linii frontu odsłonięte i stwarzając okazję do błyskawicznego ataku.

„Znaleźliśmy słaby punkt, w którym wróg nie był gotowy” – powiedział prezydencki doradca Ołeksij Aristowicz w filmie zamieszczonym na YouTube.

Do tej pory pojawiło się mniej informacji o kampanii na południu, gdzie Ukraina trzymała dziennikarzy z daleka i opublikowała niewiele szczegółów.

Ukraina używa nowej artylerii i pocisków dostarczonych przez Zachód, aby uderzyć na rosyjskie pozycje tylne, w celu uwięzienia tysięcy rosyjskich żołnierzy na zachodnim brzegu szerokiej rzeki Dniepr i odcięcia im dostaw.

Aristovich przyznał, że postęp na południu nie był tak szybki, jak nagły przełom na wschodzie.

Oficjalna agencja informacyjna RIA cytowała wyznaczone przez Rosjan władze Chersoniu, mówiące, że niektóre siły ukraińskie zostały schwytane podczas kontrataku, a niektóre polskie czołgi, których używały, zostały zniszczone. Reuters nie był w stanie zweryfikować tych raportów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport reportera Reuters) Pisanie przez Petera Grafa Edycja przez Philippę Fletcher

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *