Władimir Kara-Murza został aresztowany w Moskwie po wywiadzie dla CNN, w którym skrytykował Putina

Rosyjskie władze aresztowały w poniedziałek Władimira Kara-Murzę, wybitnego krytyka i polityka Kremla, który pisał dla Washington Post felietony protestujące przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie i łamaniu praw człowieka.

Kara Morza została aresztowana pod swoim domem w Moskwie, w tym samym dniu, w którym wyemitowano CNN Wywiad W nim określił rząd Władimira Putina jako „reżim mordercy” i przewidział, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadzi do upadku rosyjskiego prezydenta.

40-letni krytyk Putina, który wcześniej przeżył dwa zatrucia w 2015 i 2017 roku, powiedział, że Kreml zaaranżował je w odpowiedzi na jego wezwanie do zachodnich sankcji przeciwko rosyjskiemu rządowi.

Rosja zaprzeczyła, że ​​było to źródłem zatruć, które w obu przypadkach spowodowały, że Kara-Murza zapadł w śpiączkę. Jednak śledztwa przeprowadzone przez niezależne organizacje wykazały, że śledzili go członkowie tej samej agencji federalnej, która rzekomo otruła uwięzionego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego i co najmniej trzech innych działaczy opozycji.

Jego żona, Evgenia Kara-Morza, potwierdziła jego aresztowanie w tweecie pod koniec poniedziałku. „Władze rosyjskie dwukrotnie próbowały zabić mojego męża za domaganie się kar dla złodziei i morderców, a teraz chcą go wsadzić do więzienia, bo nazwał ich krwawą wojnę wojną” Napisałem. „Żądam natychmiastowego uwolnienia mojego męża!”

„Po zatruciach i innych poważnych groźbach to haniebne aresztowanie jest ostatnim krokiem w nieustających wysiłkach Władimira Putina, by uciszyć Karę Murzę i ukryć prawdę o okrucieństwach, które Putin popełnia w imieniu narodu rosyjskiego” – powiedział wydawca postu Fred Ryan. . W oświadczeniu wychwalającym odwagę pisarza. „Nikt nie powinien dać się zwieść sfabrykowanym oskarżeniom i zniesławieniu rządu rosyjskiego, a Kara-Murza musi zostać natychmiast uwolniona”.

Kara Morza jest długoletnią koleżanką nieżyjącego już przywódcy rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, zamordowanego poza Kremlem w 2015 roku. Jest autorem, reżyserem dokumentalnym i byłym kandydatem do rosyjskiego parlamentu, pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego organizacji politycznej Partia Wolności Ludowej.

READ  Generałowie Władimira Putina byli jednak bezbronni, ponieważ bunt trwał

Odegrał kluczową rolę w przekonaniu Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanady i Wielkiej Brytanii do przyjęcia w 2012 r. prawa karnego, znanego jako Ustawa Magnickiego, skierowanego do osób w Rosji i innych krajach, które są współwinne łamania praw człowieka.

Kara Morza ma napisał dziesiątki kolumn Za dział Global Opinions w The Post od kilku lat, który krytykuje rosyjski rząd.

„W ciągu tygodnia wszyscy – dosłownie, każdy Pozostałe głosy niezależnych rosyjskich mediów zostały uciszone w wyniku skoordynowanego wysiłku Prokuratury Generalnej i głównej agencji nadzoru państwowego.” Napisane w kolumnie 7 marca. „Jedno po drugim, media, które odważyły ​​się zgodnie z prawdą donieść o ataku Putina na Ukrainę, miały odcinane flagi i blokowane strony internetowe”.

Jego aresztowanie podąża za Kremlem Surowe represje niezależnych mediów i opozycji po inwazji na Ukrainę. Rosyjski parlament w zeszłym miesiącu uchwalił prawo zagrożone karą do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie tego, co uważa za „fałszywe” informacje na temat wojska, w tym nazywanie inwazji na Ukrainę „inwazją”.

Kiedy inne postacie opozycji uciekały z kraju, Kara-Murza była jedną z nielicznych, która pozostała w Rosji.

W wywiadzie wyemitowanym w poniedziałek na antenie CNN+, nowej stacji nadawczej tej sieci, Kara Morza powiedziała: „Nie mam wątpliwości, że reżim Putina skończy się z powodu tej wojny na Ukrainie”.

Opisał rząd Putina jako „reżim zabójców. Ważne, żebyś powiedział to głośno. To naprawdę tragiczne, nie mam na to innego słowa, że ​​trzeba było wojny na pełną skalę w Europie Środkowej, którą teraz prowadzi Władimir Putin przeciwko Ukrainie, aby podbić większość zachodnich przywódców”. Ich oczy w końcu zwrócone są na prawdziwą naturę tego systemu”.

Dodał wyzywająco: „Największym darem… jaki możemy dać Kremlowi, będą ci z nas, którzy sprzeciwiają się reżimowi Putina, którzy potrafią iść na kompromis i z nim walczyć. To wszystko, czego od nas chcą”.

READ  Republikanie z Izby Reprezentantów zatwierdzą pomoc dla Ukrainy po wycofaniu wniosku granicznego

Rosyjska organizacja praw człowieka OVD-Info poinformowała, że ​​Kara-Murza został zabrany przez funkcjonariuszy aresztowanych na posterunek policji w centrum Moskwy, gdzie był przetrzymywany w 15-dniowym więzieniu administracyjnym za nieprzestrzeganie poleceń policji. Organizacja powołała się na jego prawnika Vadima Prochorova.

Kara Morza jest trzecią pisarką związaną z The Post, która w ostatnich latach zmierzyła się z aresztowaniem i prześladowaniami z rąk obcego rządu.

Jamal Khashoggi, saudyjski pisarz i dysydent, był także współautorem Global Opinions, kiedy został zamordowany w październiku 2018 r. przez saudyjskich agentów w konsulacie tego kraju w Stambule. CIA doszła do wniosku, że saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman zarządził zabójstwo Khashoggiego, co zostało później potwierdzone przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka po sześciomiesięcznym śledztwie.

Jason Rezaiankorespondent Washington Post w Teheranie od 2012 do 2016 roku, spędził 544 dni w więzieniu w Iranie bez procesu, zanim został zwolniony na początku 2016 roku. Rezaian jest obecnie autorem Global Opinions.

CNN, które wyemitowało wywiad z Kara Morza, nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Ten artykuł został zaktualizowany o nowe informacje i komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *