Wojna między Izraelem a Hamasem: Blinken powraca na Bliski Wschód, zachowując równowagę w planie zawieszenia broni

TEL AVIV (AP) – Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w poniedziałek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas jego niedawnej podróży na Bliski Wschód, gdzie wezwał najwyższego dyplomatę USA do wyrażenia zgody na plan działania. Propozycja zawieszenia broni Które stanęły w obliczu nowej niepewności w następstwie Izraela Akcja ratowania zakładników Co doprowadziło do śmierci wielu Palestyńczyków i zamieszek w rządzie Netanjahu.

Wobec braku zdecydowanej reakcji publicznej ze strony Hamasu i Izraela na propozycję, którą otrzymali 10 dni temu, Blinken rozpoczął swoją ósmą wizytę w regionie od czasu ataku. Konflikt rozpoczął się w październiku Spotkanie z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem El-Sisim, głównym mediatorem w zbrojnym ruchu Hamasu. Następnie udał się do Izraela na rozmowy z Netanjahu i innymi izraelskimi urzędnikami.

Blinken po raz kolejny wezwał Hamas do zaakceptowania planu, który, jego zdaniem, cieszy się szerokim międzynarodowym poparciem.

„Jeśli chcesz zawieszenia broni, wywrzyj presję na Hamas, aby się zgodził” – powiedział reporterom przed wyjazdem z Kairu w podróż, która zabierze go również do Jordanii i Kataru. Blinken powiedział, że Izrael przyjął tę propozycję, chociaż Netanjahu wyraził wątpliwości.

Blinken powiedział: „Wiem, że są tacy, którzy pesymistycznie oceniają możliwości”, obarczając odpowiedzialnością Hamas. „To zrozumiałe, że Hamas w dalszym ciągu wykazuje niezwykły cynizm w swoich działaniach, brak troski nie tylko o dobro i bezpieczeństwo Izraelczyków, ale także Palestyńczyków”.

Podczas gdy prezydent Joe Biden, Blinken i inni urzędnicy amerykańscy chwalili uratowanie w sobotę czterech izraelskich zakładników, w wyniku operacji zginęło 274 palestyńskich cywilów i Może to skomplikować proces zawieszenia broni Zachęcając Izrael i wzmacniając determinację Hamasu do kontynuowania wojny, która rozpoczęła się atakiem na Izrael 7 października.

Palestyńczycy przyglądają się skutkom izraelskiego bombardowania obozu dla uchodźców Nuseirat w Strefie Gazy, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Jehad Alshrafi)

Blinken powiedział, że plan ten jest „najlepszym sposobem” na osiągnięcie zawieszenia broni, uwolnienie pozostałych zakładników i poprawę bezpieczeństwa regionalnego.

READ  Po głosowaniu w parlamencie Rosja wkrótce wprowadzi elektroniczne dokumenty powołania w ramach rozprawy z uchylającymi się od poboru

Podczas rozmów z Sisi Blinken omówił także plany zarządzania i odbudowy w Gazie po zakończeniu konfliktu.

„Konieczne jest posiadanie planu, który musi uwzględniać bezpieczeństwo, musi obejmować zarządzanie i musi obejmować odbudowę” – powiedział Blinken.

Netanjahu i jego rząd oparli się wezwaniom do opracowania planu „dzień po”, który uniemożliwiałby Izraelowi obecność w regionie w jakiejś formie. Blinken powiedział, że będzie namawiał Izrael do znalezienia akceptowalnych alternatyw.

Ludzie protestują przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i żądają uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy, Tel Awiw, Izrael, sobota, 8 czerwca 2024 r. Izrael oświadczył w sobotę, że uratował czterech zakładników, którzy zostali porwany podczas ataku pod przewodnictwem Hamasu 7 października, będącego największą operacją odzyskiwania od początku wojny w Gazie.  (AP Photo/Ohad Zwegenberg)

Ludzie protestują przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i wzywają do uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez grupę bojowników Hamasu w Strefie Gazy, w Tel Awiwie, Izrael, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Ohad Zwigenberg)

Andrei Kozlov, lat 27, porwany z Izraela w ataku kierowanym przez Hamas 7 października 2023 r., przybywa helikopterem do Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gan w Izraelu, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Tomer Appelbaum)(AP Photo ) Press/Tomer Appelbaum)

Andrei Kozlov, lat 27, porwany z Izraela w ataku kierowanym przez Hamas 7 października 2023 r., przybywa helikopterem do Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gan w Izraelu w sobotę 8 czerwca 2024 r. Izrael twierdzi, że uratował czterech zakładników w Gazie, którzy zostali porwani w ataku przeprowadzonym przez Hamas 7 października. (AP Photo/Tomer Appelbaum)(AP Photo/Tomer Appelbaum)

Powiedział: „Byłoby bardzo dobrze, gdyby Izrael przedstawił własne pomysły w tej sprawie, a ja będę rozmawiać w tej sprawie z rządem”. „Ale tak czy inaczej musimy mieć te plany, musimy je wcielić w życie i musimy być gotowi do działania, jeśli chcemy skorzystać na zawieszeniu broni”.

Trzyfazowy plan wzywa do uwolnienia większej liczby zakładników i tymczasowego zaprzestania działań wojennych, które będzie trwało tak długo, jak długo potrwają negocjacje w sprawie drugiego etapu, którego celem jest uwolnienie wszystkich zakładników, „całkowite wycofanie sił izraelskich z Gazy ” i „trwałego zaprzestania działań wojennych”, jak wynika z raportu. Projekt rezolucji opracowany przez Stany Zjednoczone i przedstawiony Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Trzeci etap przewiduje odbudowę Gazy.

Rada Bezpieczeństwa musi W poniedziałek głosujcie nad uchwałąKto z zadowoleniem przyjmuje tę propozycję i nalega, aby Hamas ją zaakceptował.

READ  WYŁĄCZNIE: USA zakazują ponad 1000 dostaw energii słonecznej w związku z problemami związanymi z niewolniczą pracą w Chinach

Ale Hamas może nie być jedyną przeszkodą.

Chociaż umowę opisano jako izraelską inicjatywę i tysiące Izraelczyków demonstrowało w jej poparciu,… Netanjahu wyraził wątpliwościBiorąc pod uwagę, że to, co zostało zaprezentowane publicznie, jest niedokładne i że Izrael w dalszym ciągu jest zaangażowany w zniszczenie Hamasu.

Skrajnie prawicowi sojusznicy Netanjahu zagrozili upadkiem jego rządu, jeśli wdroży ten plan. Benny’ego GantzaPopularny centrowiec, W niedzielę złożył rezygnację z trzyosobowego gabinetu wojennego Po zapewnieniu, że tak zrobi, jeżeli premier nie sporządzi projektu uchwały Nowy plan dla powojennej Gazy.

Po uwolnieniu zakładników Netanjahu nalegał, aby nie ustąpił.

Blinken spotykał się z Netanjahu, ministrem obrony Yoavem Galantem, Gantzem i przywódcą izraelskiej opozycji Yairem Lapidem podczas prawie wszystkich jego poprzednich podróży do Izraela. Urzędnicy podali, że Blinken ma spotkać się z Gantzem we wtorek.

Pomimo wizyt Blinkena w regionie mniej więcej raz w miesiącu od rozpoczęcia wojny, według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które w swoich statystykach nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy cywilami i bojownikami, konflikt trwa, w wyniku czego zginęło ponad 37 120 Palestyńczyków. W ataku z 7 października Hamas i inni bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów, i wzięli około 250 osób jako zakładników.

Wojna poważnie zakłóciła przepływ wody Żywność, lekarstwa i inne artykuły Dla Palestyńczyków w Gazie, którzy stoją w obliczu… Powszechny głód. Agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych twierdzą, że ponad milion osób w regionie może być narażonych na to zjawisko Najwyższy poziom głodu Do połowy lipca.

W Jordanii Blinken weźmie udział w nadzwyczajnej konferencji międzynarodowej w sprawie usprawnienia przepływu pomocy do Gazy.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *