Wojna między Izraelem a Hamasem: Blinken spotyka się z egipskimi urzędnikami w celu rozmów o zawieszeniu broni

KAIR (AP) – Sekretarz stanu USA Antony Blinken kontynuował we wtorek podróż dyplomatyczną po Bliskim Wschodzie, spotykając się z przywódcami egipskimi w ramach swoich wysiłków na rzecz zapewnienia zawieszenia broni w wojnie między Izraelem a Hamasem w zamian za uwolnienie więźniów. Zakładnicy.

Wizyta Blinkena następuje także w obliczu rosnących obaw w Egipcie w związku z deklarowanymi przez Izrael zamiarami rozszerzenia walk w Gazie na obszary na granicy egipskiej, zatłoczone przez wysiedlonych Palestyńczyków.

Izraelski minister obrony powiedział, że izraelska ofensywa ostatecznie dotrze do miasta Rafah na granicy egipskiej, gdzie ponad połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy znalazła schronienie i obecnie żyje w coraz bardziej nędznych warunkach.

Obserwatorzy pomocy humanitarnej ONZ poinformowali we wtorek, że izraelskie nakazy ewakuacji obejmują obecnie dwie trzecie terytorium Gazy, codziennie spychając tysiące ludzi w stronę obszarów przygranicznych.

Egipt ostrzegł, że rozmieszczenie Izraela wzdłuż granicy może do tego doprowadzić Grożenie traktatem pokojowym Obydwa kraje podpisały umowę ponad czterdzieści lat temu. Egipt obawia się, że rozszerzenie walk na obszar Rafah wypchnie przerażonych palestyńskich cywilów przez granicę, czemu Egipt, jak twierdzi, jest zdecydowany zapobiec.

Blinken, który we wtorek spotykał się w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim, wielokrotnie powtarzał, że Palestyńczyków nie należy zmuszać do opuszczenia Gazy.

Blinken naciska na postęp

Podczas swojej ostatniej podróży Blinken stara się poczynić postępy w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni, potencjalnej normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską oraz zapobiec eskalacji walk regionalnych.

Na wszystkich trzech frontach Blinken stoi przed poważnymi wyzwaniami. Istnieje publiczny spór między Hamasem a Izraelem co do podstawowych elementów potencjalnego rozejmu. Izrael odrzucił wezwania USA do znalezienia drogi do ustanowienia państwa palestyńskiego, co zrobili twardogłowi sojusznicy Iranu w regionie. Niewiele widać oznak odstraszenia przez amerykańskie ataki.

READ  Huragan Fiona trafia na ląd na Dominikanie, gdzie większość Portoryko wciąż jest pozbawiona prądu

Egipt – wraz z Katarem, gdzie Blinken będzie przebywał później we wtorek – próbuje wynegocjować porozumienie między Izraelem a Hamasem, które doprowadziłoby do uwolnienia większej liczby zakładników w zamian za wstrzymanie izraelskich operacji wojskowych na kilka tygodni. Zarysy takiego porozumienia zostały sporządzone przez szefów wywiadów Stanów Zjednoczonych, Egiptu, Kataru i Izraela pod koniec ubiegłego miesiąca i przedstawione Hamasowi, który jeszcze formalnie nie odpowiedział.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Blinken ma nadzieję uzyskać aktualne informacje na temat odpowiedzi Hamasu na tę propozycję zarówno w Kairze, jak i Doha. Następnie Blinken uda się w środę do Izraela, aby poinformować premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego gabinet wojenny o tym, co usłyszał od przywódców arabskich.

Podobnie jak podczas jego czterech poprzednich podróży na Bliski Wschód od początku wojny w Gazie, innym głównym celem Blinkena jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się konfliktu, co jest zadaniem dramatycznie utrudnionym ze względu na nasilenie ataków wspieranych przez Iran bojówek w regionie oraz coraz bardziej twarde stanowisko USA wojskowy. Oraz reakcje w Iraku, Syrii, Jemenie i na Morzu Czerwonym, które nasiliły się od zeszłego tygodnia.

Blinken spotkał się z księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem w poniedziałkowy wieczór, wkrótce po jego przybyciu do stolicy Arabii Saudyjskiej, Riyadu. Urzędnicy saudyjscy powiedzieli, że królestwo jest nadal zainteresowane Normalizacja stosunków z Izraelem W ramach potencjalnie historycznego porozumienia, ale tylko wtedy, gdy istnieje wiarygodny plan utworzenia państwa palestyńskiego.

Departament Stanu stwierdził w oświadczeniu, że Blinken „podkreślił znaczenie zaspokojenia potrzeb humanitarnych w Gazie i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się konfliktu”, a on i książę koronny omówili „znaczenie budowy bardziej zintegrowanego i zamożnego regionu”.

Walki w całej Gazie

W miarę trwania wojny w Gazie jakiekolwiek takie wielkie porozumienie wydaje się nieosiągalne.

Według Ministerstwa Zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie w ciągu prawie czterech miesięcy wojny osiągnęła 27 585 osób, a ciała 107 osób przewieziono w ciągu ostatniego dnia do szpitali. Ministerstwo w swoich statystykach nie rozróżnia ludności cywilnej i bojowników, podaje jednak, że większość zabitych to kobiety i dzieci.

READ  Dziesiątki osób zginęło w pożarze fabryki w Anyang w Chinach Chiny

Wojna została rozstrzygnięta Szerokie przestrzenie Z małej kieszeni i Jedna czwarta populacji została doprowadzona do głodu.

Izrael zobowiązał się kontynuować wojnę do czasu, aż zmiażdży zdolności militarne i zarządcze Hamasu oraz dopóki nie uzyska powrotu ponad 100 zakładników nadal przetrzymywanych przez tę grupę zbrojną.

Hamas i inni bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów. Atak z 7 października, który wywołał wojnę Porwano około 250. Ponad 100 więźniów, głównie kobiet i dzieci, zostało zwolnionych podczas tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael.

Armia izraelska ogłosiła we wtorek, że walczy z bojownikami na obszarach w całej Strefie Gazy, w tym w mieście Khan Yunis na południu, gdzie według niej w ciągu ostatniego dnia zginęło kilkudziesięciu bojowników.

Według dziadka dzieci izraelski nalot uderzył w budynek mieszkalny, w wyniku czego zginęło dwoje rodziców i czworo z pięciorga ich dzieci.

Mahmoud Al-Khatib powiedział, że jego syn Tariq (41 lat) spał z rodziną, gdy izraelski samolot bojowy zbombardował ich mieszkanie w środku nocy. Armia izraelska rzadko komentuje pojedyncze ataki, ale za śmierć ludności cywilnej obwinia Hamas, twierdząc, że aktywiści są obecni na obszarach cywilnych.

Kryzys humanitarny trwa

Obserwatorzy pomocy humanitarnej ONZ poinformowali we wtorek, że izraelskie nakazy ewakuacji w Strefie Gazy obejmują obecnie dwie trzecie terytorium, czyli 246 kilometrów kwadratowych (95 mil kwadratowych). Przed wojną na dotkniętym obszarze mieszkało 1,78 miliona Palestyńczyków, czyli 77% populacji Gazy. .

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało w swoim codziennym raporcie, że nowo wysiedleńcy mają zaledwie około 1,5 do 2 litrów (50–67 uncji) wody dziennie do picia, gotowania i mycia. Odnotowano także znaczny wzrost liczby przypadków przewlekłej biegunki wśród dzieci.

Rodzice niemowląt stoją przed szczególnie trudnym wyzwaniem ze względu na wysoki koszt lub niedobór pieluszek, preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do początkowego żywienia niemowląt.

READ  Ciepło: Polityka amerykańska | Ameryka CGTN

Zainab Al-Zein, która mieszka w centralnym mieście Deir Al-Balah, powiedziała, że ​​musi karmić swoją dwuipółmiesięczną córkę stałym pokarmem, takim jak ciastka i mielony ryż, na długo przed typowym 6. -miesięczny znak, ponieważ mleko i mieszanka nie były dostępne.

„Nazywa się to oczywiście niezdrowym odżywianiem i wiemy, że powoduje u niej problemy jelitowe, wzdęcia i kolkę” – powiedziała Al-Zein. „Widzisz, przez 24 godziny ona ciągle płacze i płacze”.

___

Doniesienia Al-Sharafy pochodzą z Deir Al-Balah w Strefie Gazy.

___

Śledź relację AP z wojny między Izraelem a Hamasem https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *