Rebelianci Houthi przysięgają odwet za ataki powietrzne

grać

Gdy wojna między Izraelem a Hamasem balansuje na krawędzi szerszego i śmiercionośnego konfliktu regionalnego, wspierani przez Iran rebelianci Houthi przysięgli w niedzielę, że wspólne amerykańsko-brytyjskie naloty odwetowe „nie pozostaną bez odpowiedzi i bezkarne”.

„Te ataki nie powstrzymają nas od naszej moralnej, religijnej i humanitarnej postawy wspierającej niezłomny naród palestyński w Strefie Gazy” – powiedział rzecznik Houthi Amin Hayan. – napisano w oświadczeniu.

Siły amerykańskie i brytyjskie zaatakowały w sobotę 36 celów rebeliantów w Jemenie, dzień po zaatakowaniu 85 miejsc powiązanych z innymi wspieranymi przez Iran grupami bojowników w Syrii i Iraku. Piątkowe naloty były odpowiedzią na miesiące ataków na bazy USA, w tym atak drona na bazę USA w Jordanii w pobliżu granicy z Syrią, w wyniku którego zginęło trzech Amerykanów.

Od listopada Huti stają się celem odwetu za ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. To już trzeci raz, kiedy siły brytyjskie i amerykańskie wspólnie biorą na cel Houthi, którzy twierdzą, że solidaryzują się z Palestyńczykami w rozdartej wojną Strefie Gazy, którzy są bombardowani od czasu ataku Hamasu na izraelskie społeczności przygraniczne z 7 października.

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że najnowsza reakcja amerykańsko-brytyjska „miała na celu ograniczenie zdolności Huti do kontynuowania lekkomyślnych i nielegalnych ataków”.

USA atakują grupy proirańskie: Kieruj reklamy na nowe witryny w Jemenie

Rozwój:

∎ Liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie wzrosła do 27 365, a ministerstwo zdrowia Gazy ogłosiło w niedzielę, że większość ofiar to kobiety i dzieci. Ministerstwo podało, że ponad 66 000 osób zostało rannych, a około 8 000 pozostaje nieznanych.

READ  Prognoza dla obszaru DC: w nocy pogodnie i pochmurno z przelotnymi opadami śniegu

∎ Iran ostrzegł Stany Zjednoczone, aby nie brały za cel dwóch statków towarowych podejrzanych o to, że służą jako miejsca postoju irańskich komandosów. Behshad i Chavis są zarejestrowane jako statki handlowe w firmie z siedzibą w Teheranie, upoważnionej przez Departament Skarbu USA do wspierania irańskiej paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej.

∎ Palestyńska agencja informacyjna Wafa poinformowała, że ​​co najmniej dwoje dzieci zginęło w izraelskim ataku na przedszkole w mieście Rafah w południowej Gazie. Izrael wielokrotnie oskarżał Hamas o wykorzystywanie szkół i innych przestrzeni publicznych jako przykrywki, a cywilów jako żywych tarcz.

Do ataku wspieranych przez Iran bojowników na bazę USA w Jordanii, w którym tydzień temu zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, nie doszłoby, gdyby Donald Trump był prezydentem, powiedziała w niedzielę kandydatka Partii Republikańskiej na prezydenta.

„Kontrolowałem Iran” – powiedział Trump Niedzielne poranne prognozy. Opowiedział historię ze swojej prezydentury, że Stany Zjednoczone „uderzyły je bardzo mocno” za to, co zrobił Iran. Iran był zmuszony do odwetu – powiedział Trump.

„Czują, że muszą to zrobić i ja to rozumiem” – powiedział Trump. Zadzwonili do mnie, żeby powiedzieć: „Uderzymy w określone miejsce, ale nie uderzymy w nie, to będzie poza obwodem”. Wycelowali więc te rakiety i powiedzieli: „Proszę, nie uderzajcie w nas, my nie uderzymy was”. To był szacunek, mieliśmy szacunek.

Trump najwyraźniej miał na myśli atak Iranu na bazę lotniczą w Iraku, gdzie stacjonują wojska amerykańskie. Atak ze stycznia 2020 r. był odwetem za zabójstwo irańskiego generała przez USA. Jednak Pentagon powiedział, że tego dnia kilka irańskich rakiet trafiło w bazę. Setki amerykańskich żołnierzy odniosło obrażenia mózgu.

Atak dronów, który miał miejsce tydzień temu w pobliżu granicy z Syrią, był trzecim w ciągu sześciu miesięcy, którego celem było miejsce znane jako Wieża 22. Trzy ofiary śmiertelne wśród Amerykanów były pierwszymi w wyniku ostrzału wroga w regionie od rozpoczęcia wojny prawie trzy miesiące temu. Iran zaprzecza udziałowi w ataku, twierdząc, że bojownicy w regionie nie wykonują rozkazów Teheranu.

READ  Przez Investing.com Giełdy w Azji spadają w obliczu wahań CPI w USA i Chinach

Izraelskie wojsko oświadczyło w oświadczeniu, że izraelski nalot na południową Gazę znalazł kwaterę główną sił Khan Younes, w której znajdowało się biuro Mohammeda Shinwara, brata przywódcy politycznego Hamasu Yahyi Shinwara. W oświadczeniu napisano, że placówka w Alkatsia szkoliła bojowników, którzy 7 października przeprowadzili szokujące ataki na przygraniczne społeczności izraelskie. Napastnicy zabili ponad 1200 osób i wzięli około 240 zakładników, z których ponad 100 jest przetrzymywanych w Gazie.

W placówce znajdowały się modele symulujące bramy wejściowe do kibuców i innych napadanych obszarów. W oświadczeniu napisano, że bojownicy broniący placówki zostali „zniszczeni” przez ogień snajperski, ostrzał czołgów i naloty.

Wyższy rangą urzędnik Hamasu powiedział, że przywódcy Hamasu potrzebują więcej czasu na przestudiowanie proponowanych ram zawieszenia broni, ale „nie ma jeszcze porozumienia”. Osama Hamdan powiedział, że Hamas dokonuje przeglądu ram prawnych Kataru, Egiptu i Stanów Zjednoczonych, ale Hamdan powiedział, że jego organizacja bojowa nie wycofuje się z jej żądań, w tym wycofania armii izraelskiej z Gazy, zniesienia blokady enklawy i odbudowa wojny. – Dotknięte miasta i miasteczka, zapewnienie pomocy humanitarnej, porozumienie w sprawie wzięcia zakładników i państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie odrzucał wiele z tych żądań. Hamden, przemawiając na konferencji w Libanie, zauważył, że Egipt i Katar próbowały wynegocjować porozumienie, ale za nieosiągnięcie porozumienia obwiniał „upór” Izraela.

„Szanujemy wysiłki braci w Egipcie i Katarze mające na celu osiągnięcie trwałego porozumienia o zawieszeniu broni w Gazie” – powiedział Hamdan.

Administracja Bidena utrudnia wysiłki wojenne Izraela i nadzieje republikanów na prezydenta Donalda Trumpa Minister obrony narodowej Izraela mówi, że Tel Awiw da swobodę zmiażdżenia Hamasu. Itamar Ben-Ghir, który przewodzi skrajnie prawicowej partii politycznej kluczowej dla koalicji rządzącej Netanjahu, w ostatnich tygodniach wielokrotnie krytykował Netanjahu za chęć zawarcia porozumienia z Hamasem w celu uwolnienia ponad 100 zakładników. Pomimo zdecydowanego wsparcia dla Izraela w obliczu globalnego przerażenia zniszczeniami i śmiercią wywołanymi izraelską okupacją, Ben-Khir ma dla prezydenta Joe Bidena świat ostrych krawędzi.

READ  Lot Singapore Airlines: 1 osoba nie żyje, dziesiątki rannych w wyniku silnych turbulencji

„Zamiast udzielić nam pełnego wsparcia, Biden jest zajęty dostarczaniem pomocy humanitarnej i paliwa (do Gazy), które trafiają do Hamasu” – powiedział Ben-Gvir. dziennik „Wall Street. „Jeśli Trump będzie u władzy, zachowanie Ameryki będzie zupełnie inne”.

Iran potępił amerykańsko-brytyjskie naloty, wspierane przez Australię, Bahrajn, Kanadę, Danię, Holandię i Nową Zelandię, jako naruszenie integralności terytorialnej Jemenu i prawa międzynarodowego. Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nasser Khanani wezwał społeczność międzynarodową do pociągnięcia zaangażowanych krajów do odpowiedzialności.

„Awanturnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii naznaczone jest atakami militarnymi w krajach regionu, co stanowi kontynuację błędnego podejścia i polityki tych dwóch krajów, polegającej na uciekaniu się do militaryzmu w celu realizacji swoich nielegalnych celów w regionie” – powiedział Kanani. Strajki „stanowiły jaskrawy kontrast z powtarzającą się niechęcią Waszyngtonu i Londynu do rozprzestrzeniania się wojny i konfliktów w regionie”.

Dodane przez: Associated Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *