Wojna ukraińsko-rosyjska: najnowsze wiadomości – The New York Times

WASZYNGTON – Kiedy prezydent Biden podpisał w poniedziałek nowoczesną ustawę Lend-Lease, 81 lat po tym, jak oryginał pomógł utorować drogę do II wojny światowej, wepchnął Stany Zjednoczone głębiej w kolejną wojnę w Europie, która coraz bardziej staje się epickim konfliktem z Rosją, pomimo jego starań o określenie swoich granic.

Ostatnie dni unaoczniły skalę zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt na Ukrainie. Oprócz nowego programu pożyczkowego, który zniósłby czasochłonne wymagania dotyczące przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, Biden zaproponował dodatkowe 33 miliardy dolarów na pomoc wojskową i humanitarną, pakiet Kongresu Demokratów planuje zwiększyć o kolejne 7 miliardów dolarów. Wyślij pierwszą damę do Tajna wizyta w strefie działań wojennych. Dostarczał informacji wywiadowczych, aby pomóc Ukrainie” Zginęło kilkudziesięciu generałów I Dumping rosyjskiego majora.

Ale nawet dwa i pół miesiąca później Biden wciąż jest zaniepokojony, że Stany Zjednoczone wydają się toczyć wojnę zastępczą, o której mówi prezydent Rosji Władimir Putin. Podczas gdy pan Biden publicznie wysłał pomoc i podpisał rachunek pożyczki przed kamerą, był wściekły z powodu przecieków o pomocy wywiadu USA dla Ukrainy, które doprowadziły do ​​śmierci rosyjskich generałów i zatonięcia krążownika Moskwa, obawiając się, że skłonić Putina do eskalacji, której Biden tak desperacko starał się uniknąć.

Po doniesieniach o wywiadzie w New York Times i NBC News Biden zadzwonił do sekretarza obrony Lloyda J. Austina III. zm. kwietnia Haines, dyrektor wywiadu narodowego; William J. Burns, dyrektor CIA, ma im udzielić nagany, jak twierdzi wysoki rangą urzędnik administracji. Wydaje się, że w tym miejscu pan Biden kreślił granicę – zapewnienie Ukrainie broni do strzelania do rosyjskich żołnierzy było dobrą rzeczą, a dostarczenie Ukrainie konkretnych informacji, które pomogą im strzelać do Rosjan, byłoby lepiej utrzymane w tajemnicy i nie ujawnione opinii publicznej .

„Istnieje ta trwała równowaga, którą administracja stara się osiągnąć między wspieraniem Ukrainy a zapewnieniem jej możliwości obrony militarnej, a jednocześnie bardzo zaniepokojoną eskalacją” – powiedziała Alina Polyakova, szefowa Centrum Analiz Polityki Europejskiej. Specjalista od polityki rosyjskiej.

„Coraz bardziej niedopuszczalne jest utrzymywanie tego rodzaju chwytania za rękę” – dodała. „Prawdopodobnie bardziej skuteczne byłoby powiedzenie, że taka jest nasza polityka, i zajmiemy się potencjalnymi reakcjami na eskalację, które widzimy ze strony Kremla, i będziemy nimi zarządzać”.

READ  Zniszczenie rosyjskiego samolotu na białoruskim lotnisku – opozycja

Od początku wojny administracja starała się przeanalizować swoją reakcję, określając, jaką broń można określić jako defensywną, a zatem dopuszczalną do wysłania na Ukrainę, a którą można uznać za obraźliwą i w związku z tym nie należy jej poddawać.

Ale linia zmieniła się w ostatnich tygodniach z administracją Wysyłka bardziej zaawansowanego sprzętu wojskowego niż kiedykolwiek wcześniej I bardziej otwarcie wyrażać swoje ambicje nie tylko pomocy Ukraińcom, ale także pokonania i Nawet Rosja jest słaba. Po wizycie w rozdartej wojną stolicy, Kijowie, dwa tygodnie temu, pan Austin oświadczył, że „chcemy, aby Rosja była tak słaba, że ​​nie może zrobić tego, co zrobiła ponownie na Ukrainie”, podczas gdy przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała jej późniejszej podróży do Kijowa, że ​​Ameryka „poprze Ukrainę aż do zwycięstwa”.

Niektórzy doświadczeni urzędnicy rządowi powiedzieli, że Biden miał rację, uważając na publiczne drażnienie Putina, ponieważ konsekwencje eskalacji z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją są zbyt druzgocące, by ryzykować.

„Putin chce, abyśmy zrobili z tego wojnę zastępczą” – powiedziała Fiona Hill, była doradczyni ds. Rosji dwóch prezydentów w Brookings Institution. Putin wciąż mówi ludziom spoza Europy, że to tylko powtórka z zimnej wojny i nie ma na co patrzeć. To nie jest wojna zastępcza. To zajęcie ziemi kolonialnej”.

Michael A. McFaul, były ambasador w Rosji obecnie na Uniwersytecie Stanforda, powiedział, że istnieje różnica między potajemnym pomaganiem siłom ukraińskim w atakowaniu sił rosyjskich a popisywaniem się. „Tak, Putin wie, że dostarczamy informacje wywiadowcze Ukrainie” – powiedział. Ale powiedzenie tego na głos pomaga w jego ogólnej narracji, że Rosja walczy ze Stanami Zjednoczonymi i NATO na Ukrainie, a nie tylko z Ukraińcami. To nie służy naszym interesom”.

Angela Stint, była oficer wywiadu krajowego na temat Rosji i autorka książki o stosunkach USA z Putinem, powiedziała, że ​​nadmierna szczerość w kwestii tego, co Stany Zjednoczone robią na Ukrainie, może podważyć wysiłki na rzecz zwrócenia Chin, Indii i innych krajów przeciwko Rosji. . „Dla globalnej opinii publicznej to nie jest dobry pomysł” – powiedziała. „Powinni robić to, co robią, ale nie rozmawiać o tym”.

READ  Zawaliło się molo zbudowane przez Stany Zjednoczone w Gazie. Oto jak tu dotarliśmy i co może być dalej

Pan McFaul powiedział, że wierzy również, że podkopuje Ukraińców, sprawiając, że wydają się zależni od Amerykanów. Zgłoszone przez felietonistę Timesa, Thomasa L. Friedman.

Ale inni powiedzieli, że administracja była zbyt ostrożna, pozwalając Rosji ustalać reguły konfliktu – a raczej domysły Waszyngtonu dotyczące tego, co może skłonić Rosję do eskalacji. Nikt w Waszyngtonie tak naprawdę nie wie, jakiej linii nie należy przekraczać z Putinem, a zamiast tego Stany Zjednoczone po prostu robią przypuszczenia. „Możemy porozmawiać ze sobą o czerwonych liniach?” zapytał Frederick W. Kagan, wojskowy badacz z American Enterprise Institute. – Bo lepiej, że tak myślę.

Dodał, że wynik był zbyt wolny, aby zapewnić to, czego Ukraina naprawdę potrzebowała. „Wykonali zadziwiająco dobrą robotę, sprawiając, że rzeczy dzieją się stosunkowo szybko” – powiedział Kagan o administracji Bidena. „Wydaje się jednak, że istnieje pewna przeszkoda w harmonogramie naszego wsparcia, wynikająca z rodzaju analizy i autonegocjacji, które są problematyczne”.

Ustawodawstwo, które Biden podpisał w poniedziałek, odzwierciedla historyczne echa i reperkusje obecnej wojny. Prezydent Franklin D. Roosevelt podpisał oryginalną ustawę pożyczkową w 1941 r., aby pomóc Brytyjczykom w odparciu nazistowskich agresorów podczas II wojny światowej, a później została rozszerzona, aby pomóc innym sojusznikom, w tym Związkowi Radzieckiemu.

Teraz Moskwa będzie po drugiej stronie kanału zbrojeń, ponieważ nowoczesna wersja, zwana Ukraińską Demokratyczną Ustawą o Pożyczce Obronnej, będzie kierować broń i sprzęt nie do rosyjskich żołnierzy, ale do tych, którzy z nimi walczą.

„Ukraińcy każdego dnia płacą życiem” – powiedział Biden w Gabinecie Owalnym, zatwierdzając ustawę. A zbrodnie popełniane przez Rosjan wykraczają poza ich granice. A koszt walki nie jest tani, ale poddanie się agresji jest droższe. Dlatego zostajemy przy tym. „

Biden podpisał ustawę w tym samym dniu, w którym Rosja obchodziła D-Day, 77. rocznicę alianckiej klęski nazistowskich Niemiec, co było częściowo ułatwione dzięki oryginalnej ustawie o pożyczce.

READ  Korki i desperacja na granicy, gdy Rosjanie uciekają przed „częściową mobilizacją” Putina

„Ten dzień ma być świętem pokoju i jedności w Europie oraz klęski nazistów w II wojnie światowej” – powiedziała Jen Psaki, sekretarz prasowy Białego Domu. „Zamiast tego Putin zniekształca historię, zmienia historię lub próbuje ją zmienić, jak powinienem powiedzieć, aby usprawiedliwić swoją nieuzasadnioną i nieuzasadnioną wojnę”.

Program pożyczkowy pojawił się, gdy demokraci w Kongresie szybko przystąpili do rozważenia pakietu pomocy Bidena o wartości 33 miliardów dolarów i zasygnalizowali, że znacznie go podniosą. Podczas gdy Republikanie naciskali na zwiększenie wydatków wojskowych, Demokraci nalegali na równy wzrost pomocy humanitarnej, podnosząc cenę do 39,8 miliarda dolarów, według dwóch osób zaznajomionych z propozycją, które dokonały przeglądu propozycji pod warunkiem zachowania anonimowości.

Pelosi i senator Chuck Schumer z Nowego Jorku, przywódca większości demokratycznej, rozmawiali telefonicznie z Bidenem w poniedziałek, kiedy sfinalizowali szczegóły propozycji, powiedziała jedna osoba. Liderzy domów chcą rzucić miarę już we wtorek.

Wzrost ten odzwierciedla zdumiewający konsensus międzypartyjny w sprawie pompowania ogromnych sum pieniędzy w wojnę z Rosją, mimo że ustawodawcy pozostają głęboko podzieleni w kwestii wydatków krajowych. W marcu Kongres zatwierdził pomoc w nagłych wypadkach dla Ukrainy w wysokości 13,6 miliarda dolarów, a Biden ostrzegł, że bez nowych przepisów te zasoby wkrótce się wyczerpią.

Nie było jednak jasne, czy republikanie, którzy potrzebowaliby poparcia w Senacie, zgodzili się na szczegóły propozycji. Rzeczniczka republikańska senackiej komisji ds. środków powiedziała, że ​​nie osiągnięto porozumienia, ale dyskusje toczą się dalej.

Demokraci planują przedstawić pakiet w oderwaniu od rządowego środka pomocy w nagłych wypadkach dla koronawirusa, który utknął w sporze o ograniczenia imigracyjne w roku wyborczym.

„Nie możemy sobie pozwolić na opóźnienie tego ważnego wysiłku wojennego” – powiedział Biden w oświadczeniu. „W takim razie zgadzam się na to, aby te dwa środki były poruszane osobno, tak aby ukraiński projekt pomocy natychmiast trafił do mojego biura”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *