Wpływ Rosji i Ukrainy na łańcuchy dostaw: artykułów spożywczych, minerałów i towarów

Zbiór pszenicy jarej w Czernihowie na Ukrainie w czwartek 10 sierpnia 2017 r.

Vincent Mundy | Bloomberg | Obrazy Getty

olej i ceny gazu W miarę eskalacji kryzysu rosyjsko-ukraińskiego ma on dalej rosnąć, ale wpływ na energię Nie będzie to jedyne rozwidlenie.

Od pszenicy po jęczmień, od miedzi po nikiel, analitycy mówią CNBC, że łańcuchy dostaw zostaną zakłócone, gdy kryzys będzie się pogarszał.

Ukraina jest „spichlerzem Europy”, powiedział Alan Holland, dyrektor generalny i założyciel firmy Keelvar zajmującej się pozyskiwaniem żywności, a inwazja „poważnie uderzyłaby w łańcuch dostaw żywności”.

Analitycy twierdzą, że Rosja i Ukraina są głównymi dostawcami minerałów i innych surowców.

W ciągu ostatnich kilku dni napięcia między Rosją a Ukrainą osiągnęły apogeum Prezydent Władimir Putin nakazał siłom Kremla połączenie dwóch prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie. Nastąpiło to po tym, jak powiedział, że Rosja oficjalnie uzna niepodległość Doniecka i Ługańska.

bezpieczeństwo żywieniowe

Analitycy twierdzą, że Ukraina produkuje pszenicę, jęczmień i żyto, od których zależy wiele krajów europejskich. Jest także świetnym producentem kukurydzy.

„Chociaż do żniw pozostało jeszcze kilka miesięcy, przedłużająca się walka doprowadzi do braku chleba [and increase consumer prices] Tej jesieni” – powiedział Holland.

Odkąd na granicy zaczęły gromadzić się siły rosyjskie, wartość ukraińskiej waluty zaczęła spadać. Zwiększy to koszt ich eksportu.

Świt Turań

Kierownik Grupy Branży Sourcingowej

W rzeczywistości Unia Europejska nie będzie jedyną, która zostanie dotknięta – wiele krajów na Bliskim Wschodzie iw Afryce jest również uzależnionych od ukraińskiej pszenicy i kukurydzy, a zakłócenia w dostawach mogą wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe w tych regionach, powiedział Don Teora. szef grupy branżowej Sourcing.

„Chiny są również ogromnym beneficjentem ukraińskiej kukurydzy – w rzeczywistości Ukraina zastąpiła Stany Zjednoczone jako największy dostawca kukurydzy do Chin w 2021 roku” – powiedziała.

Ceny pszenicy i kukurydzy już rosły. Notowane na giełdzie w Chicago kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o około 12% od początku tego roku, podczas gdy kontrakty terminowe na kukurydzę wzrosły w tym samym okresie o 14,5%.

Inflacja żywności rosła i może się pogorszyć, jeśli wybuchnie konflikt zbrojny.

„Rosnące ceny żywności będą tylko spotęgowane dodatkowymi szokami cenowymi, zwłaszcza jeśli prorosyjscy przejmą kluczowe obszary rolnicze Ukrainy”, powiedział Per Hong, starszy partner w firmie doradczej Kearney.

minerały i surowce

Według Tyory Ukraina przez lata stale zwiększała swój eksport i jest obecnie „ogromnym dostawcą” surowców, produktów chemicznych, a nawet maszyn, takich jak sprzęt transportowy.

Analitycy twierdzą, że jest również głównym dostawcą metali i innych surowców.

„Wartość ukraińskiej waluty zaczęła tracić na wartości, odkąd rosyjskie siły zaczęły gromadzić się na granicy. Podniesie to koszt jej eksportu” – dodał Tyora.

Według Honga Rosja kontroluje również około 10% światowych rezerw miedzi i jest głównym producentem niklu i platyny.

Nikiel jest głównym surowcem wykorzystywanym w akumulatorach samochodów elektrycznych, a miedź – powszechnie uważana za kluczowy czynnik ekonomiczny – jest szeroko stosowana w produkcji elektroniki i budowie domów.

„Przemysł chipów w Stanach Zjednoczonych jest w dużym stopniu uzależniony od neonów pochodzących z Ukrainy, a Rosja eksportuje również szereg elementów kluczowych dla produkcji półprzewodników, silników odrzutowych, samochodów i farmaceutyków” – powiedział Hong.

Wpływ na Niemcy

Podczas gdy większość krajów UE odczuje eskalacji kryzysu, Niemcy ucierpią szczególnie.

Niemcy czerpią większość energii do produkcji i elektryczności z gazu ziemnego, który pozyskuje z Rosji, powiedział Atul Vashista, prezes i dyrektor generalny firmy dostarczającej informacje o ryzyku w łańcuchu dostaw Supply Wisdom.

„Jeśli napięcia będą eskalować i zobaczymy wzrost niepokojów z powodu możliwej wojny lub sankcji, utrudni to produkcję w Niemczech. Fabryki będą musiały ograniczyć produkcję, która zostanie przeniesiona do produkcji w innych krajach” – powiedział CNBC. . e-mail.

Do głównych produktów eksportowych Niemiec należą samochody, części samochodowe i inny sprzęt transportowy, elektronikę, metale i tworzywa sztuczne.

READ  Wyłącznie: urzędnicy amerykańscy oceniają możliwą „manipulację” akcjami banków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *