Wybory europejskie: Miliony oddały głosy, aby wybrać nowy parlament

BRUKSELA (AP) – Dziesiątki milionów w całej Unii Europejskiej głosowało w niedzielę w wyborach parlamentarnych Unii Europejskiej w ramach szeroko zakrojonego ćwiczenia demokracji, które ma przesunąć blok na prawo i zmienić jego przyszłość.

Wojna na Ukrainie, migracje i wpływ polityki klimatycznej na rolników to tematy, które nurtują wyborców podczas głosowania. Oddaj swój głos Aby wybrać 720 członków Parlament Europejski.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Sondaże wskazują, że partie głównego nurtu i proeuropejskie utrzymają większość w parlamencie, ale stracą mandaty na rzecz partii skrajnie prawicowych, takich jak ta, na czele której stoi premier Włoch Giorgia Meloni, przywódca Węgier Viktor Orbán, Geert Wilders w Holandii i Marine Le Pióro we Francji. .

Utrudniłoby to Europie uchwalanie przepisów, a czasami mogłoby paraliżować proces decyzyjny w największym bloku handlowym świata. „Mam nadzieję, że uda nam się uniknąć przesunięcia na prawo i że Europa w jakiś sposób pozostanie zjednoczona” – powiedziała w Berlinie wyborczyni Laura Simon.

Unijni prawodawcy mają głos w różnych kwestiach, od reguł fiskalnych po politykę klimatyczną i rolną. Zatwierdzają budżet UE, z którego finansuje się priorytety, w tym projekty infrastrukturalne i wsparcie dla rolnictwa Pomoc udzielona Ukrainie. Mają prawo weta w sprawie powołania potężnej Komisji Europejskiej.

Wybory te odbywają się w czasie, gdy sprawdzane jest zaufanie wyborców w bloku liczącym około 450 milionów obywateli. W ciągu ostatnich pięciu lat UE Wstrząśnięci pandemią koronowirusaTo Recesja gospodarcza I Kryzys energetyczny Napędzany największym konfliktem terytorialnym w Europie od czasów II wojny światowej. Jednak kampanie polityczne często koncentrują się na kwestiach budzących obawy poszczególnych krajów, a nie na szerszych interesach europejskich.

Niedzielny maraton głosowania kończy czterodniowy cykl wyborczy, który rozpoczął się w Holandii w czwartek.

Nieformalna ankieta przeprowadzona wśród wyborców opuszczających lokale wyborcze wykazała, że ​​wygra skrajnie prawicowa, antyimigrancka partia Wildersa. Ważne zyski Jednak w Holandii koalicja partii proeuropejskich mogła zepchnąć ją na drugie miejsce.

READ  Włoski prezydent powiedział, że rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie da się rozwiązać nagradzając agresję Moskwy

Oddając swój głos w regionie Flandrii, premier Belgii Alexander De Croo, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej do końca miesiąca, ostrzegł, że Europa znajduje się „na rozdrożu” i „pod większą presją niż kiedykolwiek wcześniej”. ”

Od ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. partie populistyczne lub skrajnie prawicowe przewodzą obecnie rządom w trzech krajach – na Węgrzech, Słowacji i we Włoszech – i wchodzą w skład koalicji rządzących w innych, w tym w Szwecji, Finlandii, a wkrótce w Holandii. Sondaże opinii publicznej dają populistom przewagę Francja, Belgia, Austrii i Włochy.

„Prawica to dobra rzecz” – powiedział dziennikarzom po oddaniu głosu premier Węgier Viktor Orban, który stoi na czele twardego, antyimigracyjnego i nacjonalistycznego rządu. „Iść w prawo jest zawsze dobra. Idź w prawo!”

Po wyborach nadchodzi okres negocjacji, podczas którego partie polityczne ponownie rozważają swoje pozycje w ogólnokontynentalnych sojuszach politycznych, które rządzą europejską władzą ustawodawczą.

Największa grupa polityczna – centroprawicowa Europejska Partia Ludowa – przesunęła się w czasie obecnych wyborów na prawicę w takich kwestiach, jak bezpieczeństwo, klimat i migracja.

Do najczęściej zadawanych pytań należy: czy Bracia włoscy – Partia rządząca pod przewodnictwem populisty Meloniego, mająca neofaszystowskie korzenie – pozostaje w grupie bardziej radykalnych europejskich konserwatystów i reformistów lub staje się częścią nowego ugrupowania skrajnie prawicowego, które może powstać po wyborach . Meloni ma również możliwość współpracy z EPP.

Najbardziej niepokojącym scenariuszem dla partii proeuropejskich jest połączenie sił Europejskiej Rady ds. Reform Politycznych z partią Tożsamość i Demokracja Le Pena w celu wzmocnienia wpływów skrajnej prawicy.

Druga co do wielkości grupa – centrolewicowi Socjaliści i Demokraci – oraz Partia Zielonych odmawiają przystąpienia do Europejskiej Rady ds. Reform.

Pozostaje także pytanie, do jakiego ugrupowania mogłaby dołączyć rządząca partia Fidesz Orbana. Kiedyś należał do Europejskiej Partii Ludowej, ale to wszystko Wymuszony W 2021 r. ze względu na konflikty interesów i wartości. Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) została wydalona z grupy Tożsamość i Demokracja po serii skandalów wokół jej dwóch czołowych kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

READ  „Uratowali po to całe życie”: smutek Amerykanki, gdy jej rodzice umierają podczas pielgrzymki

Wybory zwiastują także okres niepewności, ponieważ na czele instytucji europejskich wyłaniani są nowi przywódcy. Podczas gdy prawodawcy będą przepychać się o miejsca w koalicjach, rządy będą konkurować o zapewnienie swoim urzędnikom krajowym najwyższych stanowisk w UE.

Najważniejszym z nich jest przewodnictwo potężnej władzy wykonawczej, Komisji Europejskiej, która proponuje przepisy i monitoruje je, aby zapewnić ich przestrzeganie. Komisja kontroluje także zasoby UE, zarządza handlem i pełni funkcję europejskiego organu nadzorującego konkurencję.

Inne ważne stanowiska to stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, który przewodniczy szczytom prezydentów i premierów, oraz stanowisko szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, który jest najwyższym rangą dyplomatą bloku.

Nieoficjalne szacunki są sporządzane na godzinę 16:15 czasu GMT. Oficjalne wyniki wyborów, które odbywają się co pięć lat, zaczną być publikowane po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych w 27 krajach Unii Europejskiej we Włoszech o godzinie 23:00 (21:00 GMT), ale jest jasny obraz tego, co nowy montaż może wyglądać. Wygląda na to, że wyjaśni się to dopiero w poniedziałek.

___

Sylvain Blazy w Brukseli i Geir Molson w Berlinie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *