Wybory w Republice Południowej Afryki mogą doprowadzić do największej zmiany politycznej od 1994 r

Kapsztad, Republika Południowej Afryki (AFP) – Republika Południowej Afryki Głosowanie odbędzie się w środę Zadecydować, czy ich kraj wykona najważniejszy od tamtej pory krok polityczny Ten moment 30 lat temu Kiedy obalono apartheid i ogłoszono demokrację.

Te wybory krajowe nie będą tak doniosłe jak te, które odbyły się w Republice Południowej Afryki w 1994 r. – a było ich tylko kilka. Następnie prowadził Nelson Mandela Afrykański Kongres Narodowy Partia zwyciężyła, ponieważ po raz pierwszy dopuszczono do głosowania czarnoskórych mieszkańców Republiki Południowej Afryki, którzy stanowili większość. Oficjalnie zakończyła półwiecze segregacji rasowej w czasach apartheidu – brutalnie narzuconego systemu, który wywołał oburzenie na całym świecie – i setki lat rządów białej mniejszości.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Ale choć w 2024 r. AKN nadal będzie u władzy, tak właśnie będzie Wśród rosnącego niezadowolenia Jest to w dużej mierze spowodowane wysokim poziomem bezrobocia i ubóstwa. Może to dotyczyć większości obywateli Republiki Południowej Afryki Wybierz inną imprezę W tym tygodniu w tygodniu, który doprowadził ich do wolności.

„Trzydzieści lat demokracji w Republice Południowej Afryki nie oznacza, że ​​musimy znosić wieczność pod rządami AKN” – powiedział w okresie poprzedzającym wybory John Steenhausen, przywódca głównej opozycyjnej partii Sojuszu Demokratycznego.

Nie należy się jednak spodziewać, aby jakakolwiek zmiana była radykalna.

Potencjalne skutki są skomplikowane, ponieważ choć wiele sondaży podaje poparcie dla AKN na poziomie mniejszym niż 50%, sugeruje to, że po raz pierwszy grozi jej utrata większości. Żadna partia opozycyjna nie podjęła działań Do pozycji do pokonania. Nadal powszechnie oczekuje się, że AKN będzie największą partią, znacznie wyprzedzając rosnącą liczbę ruchów opozycyjnych, które podzieliły niezadowolonych głosów.

Jednak bez zdecydowanej większości AKN będzie prawdopodobnie musiał zawierać pakty lub sojusze z innymi, aby pozostać w rządzie i zostać ponownie wybrany. Prezydent Cyryl Ramaphosa. Oznaczałoby to koniec jego politycznej dominacji Republika Południowej Afryki po apartheidzie Zwiastuje nową erę, w której AKN uczestniczy w zarządzaniu.

READ  Wybory w Republice Południowej Afryki: Pierwsze wyniki wskazują, że kraj jest na dobrej drodze do największej transformacji politycznej od czasów apartheidu

AKN wygrała sześć kolejnych wyborów krajowych, zaczynając od tego, w którym Mandela został pierwszym czarnym prezydentem w 1994 r. Jednak dwadzieścia lat wcześniej uzyskała prawie 70% głosów Stały spadek poparcia Podczas gdy Republika Południowej Afryki zmaga się z głębokimi problemami społecznymi i gospodarczymi, z których część jest pozostałością systemu apartheidu.

ANC był również krytykowany Skandale korupcyjne, które nim wstrząsnęły I nie odpowiadam Problem przestępczości z użyciem przemocy w kraju. W ostatnich trzech miesiącach 2023 roku dochodziło do średnio 83 zabójstw dziennie Awaria w podstawowych usługach rządowych Dotyczy to wielu osób w 62-milionowym kraju, ponieważ społeczności, miasta i części dużych miast cierpią z powodu przerw w dostawie wody i prądu.

Ale kwestią, która się wyróżnia, jest Bezrobocie i wynikająca z niego bieda. Oficjalna stopa bezrobocia w Republice Południowej Afryki jest najgorsza na świecie i wynosi 32%, a w przypadku młodych ludzi w wieku od 15 do 34 lat jest jeszcze wyższa – i wynosi 45%. Zaprzecza to pozycji kraju jako najbardziej rozwiniętego kraju na kontynencie afrykańskim. Bank Światowy szacuje, że ponad połowa populacji Republiki Południowej Afryki żyje poniżej progu ubóstwa.

„Razem zrobimy więcej i lepiej” – powiedział przywódca ANC Ramaphosa w sloganie partii. Podczas ostatniego dużego wiecu ANC w ten weekend oświadczył, że nadal reprezentuje aspiracje mieszkańców Republiki Południowej Afryki, obiecując nadać priorytet programom pracy i rozszerzyć wsparcie społeczne dla milionów osób utrzymujących się z datków rządowych.

Partia Afrykańskiego Kongresu Narodowego Twierdzi, że jest jedyną partią, która może skutecznie rządzić Republiką Południowej Afryki, i chociaż niewątpliwie stoi przed największym wyzwaniem wyborczym, analitycy wskazują, że dysponuje najskuteczniejszą machiną kampanii oddolnej i tradycyjnie cieszy się poparciem starszych mieszkańców Republiki Południowej Afryki oraz osób mieszkających w obszary wiejskie. Głosy, którym ogólnie przyznano mniej czasu antenowego. Nie wyklucza się, że AKN utrzyma się przy swojej większości.

READ  Cape Town Livestock podkreśla przerażające warunki na statkach bydlęcych

Wybory odbędą się w ciągu jednego dnia, a w dziewięciu województwach kraju zarejestrowanych jest prawie 28 milionów osób uprawnionych do głosowania. Zadecydują o składzie parlamentu krajowego i legislatur regionalnych. Do startu w wyborach krajowych zarejestrowało się ponad 50 partii, co stanowi rekordową liczbę Niezależni kandydaci Po raz pierwszy pozwolono im stanąć.

Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki nie głosują bezpośrednio na swojego prezydenta, ale na partie. Partie te otrzymują mandaty w parlamencie zgodnie z udziałem w ogólnej liczbie głosów, a prawodawcy wybierają prezydenta, który ze względu na większość parlamentarną zawsze wywodził się z AKN.

Nieco ponad 80% populacji Republiki Południowej Afryki to czarni, jest to jednak kraj wielorasowy, w którym duża liczba ludzi jest rasy białej, pochodzenia indyjskiego lub rasy mieszanej. Mandela nazwał Republikę Południowej Afryki „Narodem Tęczy”, próbując wykorzystać tę różnorodność w nową jedność po apartheidzie.

Ale po trzech dekadach Ubóstwo w dalszym ciągu wywiera nieproporcjonalny wpływ Czarna większość. Chociaż różnią się znacznie pod względem politycznym i w żadnym wypadku nie są zjednoczone, główne partie opozycyjne, od centrowego Sojuszu Demokratycznego po skrajną lewicę, Bojownicy o wolność gospodarczą I Nowa partia Knesetu Rozważmy tutaj jedną kwestię dla byłego prezydenta Jacoba Zumy: AKN nie spełnił obietnicy złożonej w 1994 r., kiedy zwyciężył pod hasłem „Lepsze życie dla wszystkich”.

Atrakcyjność AKN może być najbardziej widoczna wśród młodych mieszkańców Republiki Południowej Afryki w wieku od 15 do 34 lat, którzy nie doświadczyli apartheidu ani nie pamiętali go, a wielu z nich jest obecnie wyborcami. Wybory te mogłyby dać głos nowemu pokoleniu, które rozumie apartheid i rolę AKN w jego pokonaniu na podstawie historii opowiadanych przez rodziców i dziadków, ale nie widzi, w jaki sposób pomoże im to trzy dekady później.

„Młodzi ludzie się nie rodzą, więc nie możemy im opowiadać o walce o wolność” – powiedziała Simphiwe Mbongos, regionalny organizator nowej partii MK. „Martwią się tym, co teraz widzą”.

READ  Ukraina i Rosja wysyłają do domu około 200 żołnierzy w ramach wymiany jeńców

___

Współpracowali z nami autorzy prasy Mogomotsi Magome z Johannesburga i Farai Motsaka z Durbana w Republice Południowej Afryki.

___

Wiadomości IP z Afryki: https://apnews.com/hub/africa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *