Wybory w Turcji: Porażką Erdogana opozycja osiąga ogromne zyski w wyborach lokalnych

ANKARA, Turcja (AP) – Główna partia opozycyjna Turcji zachowała kontrolę nad głównymi miastami i osiągnęła ogromne zyski w innych miejscach w niedzielnych wyborach lokalnych, co było wielkim zaskoczeniem dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który miał na celu odzyskanie kontroli nad tymi miastami. .

Według państwowej agencji Anadolu, po naliczeniu ponad 90% urn wyborczych obecny burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu, który należy do Republikańskiej Partii Ludowej, ma zdecydowaną przewagę w największym tureckim mieście i centrum gospodarczym. Wyniki pokazały, że Mansur Yavaş, burmistrz stolicy Ankary, utrzymał mandat z oszałamiającą przewagą 25 punktów nad rywalem.

Według Anadolu, CHP zdobyła w sumie gminy w 36 z 81 prowincji Turcji, przedostając się do wielu bastionów partii Erdogana. Otrzymała ona 37% głosów w całym kraju, w porównaniu z 36% dla partii prezydenckiej, co oznacza największe zwycięstwo wyborcze CHP od czasu dojścia Erdogana do władzy dwie dekady temu.

Erdogan w przemówieniu wygłoszonym z balkonu pałacu prezydenckiego przyznał się do porażki wyborczej, mówiąc, że jego partia w całej Turcji doświadczyła „utraty wzrostu”. Dodał, że ludzie przekazali „przesłanie”, że jego partia „przeanalizuje” to, podejmując „odważną” samokrytykę.

Erdogan dodał: „Niestety dziewięć miesięcy po zwycięstwie w wyborach 28 maja nie udało nam się uzyskać w teście wyborów lokalnych takiego wyniku, jakiego oczekiwaliśmy”. „Naprawimy nasze błędy i naprawimy nasze niedociągnięcia”.

Zapowiedział kontynuację przedstawionego w zeszłym roku programu gospodarczego, którego celem jest walka z inflacją.

Głosowanie uznawano za środek Popularność Erdogana Tak jak szukał Aby odzyskać kontrolę nad głównymi obszarami miejskimi Pięć lat temu przegrał z opozycją w wyborach. Zwycięstwa CHP w Ankarze i Stambule w 2019 r. rozbiły aurę niezwyciężoności Erdogana.

Główne pole bitwy 70-letniego prezydenta Turcji To był StambułJest to 16-milionowe miasto, w którym się urodził i wychował, a w 1994 roku rozpoczął karierę polityczną jako burmistrz.

READ  Raporty: Siły ukraińskie niszczą główny most w pobliżu Melitopola | Ukraina

Rezultatem był impuls dla opozycji, która została podzielona i zdemoralizowana po porażce Erdogana i rządzącej islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

„Wyborcy zdecydowali się stworzyć nowy system polityczny w Turcji” – powiedział lider CHP Ozgur Ozil tłumowi wiwatujących zwolenników. Dodał: „Dzisiaj wyborcy postanowili zmienić obraz, który kształtuje się w Turcji od 22 lat i otworzyć drzwi do nowego klimatu politycznego w naszym kraju”.

W międzyczasie przed ratuszem w Ankarze zebrał się duży tłum, aby świętować zwycięstwo Yavaşa. „Ankara jest z Ciebie dumna!” Kibice wiwatowali.

Sinan Ulgen, dyrektor Edam Research Center w Stambule, powiedział, że „zaskakujący wynik” wynika z chęci ukarania partii rządzącej przez wyborców z powodu „głębokiej trudności gospodarczej”. Wysoka inflacja sprawiła, że ​​wiele tureckich rodzin ma trudności z zakupem podstawowych towarów.

Ulgen powiedział, że zwolennicy AKP woleli trzymać się z daleka od lokali wyborczych lub głosować na inne partie.

Dodał, że frekwencja była relatywnie niska w porównaniu z poprzednimi wyborami. „Nastąpiły zmiany w sposobie głosowania pomiędzy partiami, co nie miało miejsca w wyborach krajowych ze względu na silne powiązania ideologiczne. Tym razem ekonomia zwyciężyła nad tożsamością.”

Uprawnionych do oddania głosu na we wszystkich głównych gminach miejskich, burmistrzach i powiatach oraz na zarządach powiatów było około 61 milionów osób, w tym ponad 1 milion osób głosujących po raz pierwszy.

Burmistrz Ankary i kandydat CHP Mansur Yavaş głosuje w lokalu wyborczym w Ankarze, niedziela, 31 marca 2024 r. W niedzielę w Turcji odbędą się wybory lokalne, które zadecydują, kto będzie kontrolował Stambuł i inne duże miasta.  (AP Photo/Ali Onal)

Burmistrz Ankary i kandydat CHP Mansur Yavaş głosuje w lokalu wyborczym w Ankarze, niedziela, 31 marca 2024 r. W niedzielę w Turcji odbędą się wybory lokalne, które zadecydują, kto będzie kontrolował Stambuł i inne duże miasta. (AP Photo/Ali Onal)

Według państwowej agencji Anadolu udział w wyborach wyniósł około 76%, w porównaniu z 87% w roku ubiegłym.

W całym kraju rozmieszczonych jest około 594 000 pracowników ochrony, którzy dbają o sprawny przebieg głosowania. Jednak jedna osoba zginęła, a 11 innych zostało rannych w mieście Diyarbakir, gdzie spór dotyczący wyboru dyrektora okręgu przybrał gwałtowny charakter – podała państwowa agencja Anadolu. Co najmniej sześć osób zostało rannych w walkach, które wybuchły w sąsiedniej prowincji Sanliurfa.

READ  Ostatnie słowa papieża Benedykta nagrane przez jego pielęgniarkę

„Z danych, które uzyskaliśmy, wydaje się, że zaufanie naszych obywateli do nas opłaciło się” – stwierdziła Imamoglu.

Według Anadolu Imamoglu otrzymał w Stambule 50,6% głosów, podczas gdy kandydat Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Murat Kurum, były minister urbanizacji i środowiska, otrzymał 40,5%. Sondaże opinii publicznej wskazywały Zacięty wyścig między nimi.

Przedstawiciele wyborczy liczą głosy w lokalu wyborczym w Stambule, Turcja, niedziela, 31 marca 2024 r. W niedzielę w Turcji odbywają się wybory lokalne, które zadecydują, kto będzie kontrolował Stambuł i inne duże miasta.  (AP Photo/Emra Gurel)

Przedstawiciele wyborczy liczą głosy w lokalu wyborczym w Stambule, Turcja, niedziela, 31 marca 2024 r. W niedzielę w Turcji odbywają się wybory lokalne, które zadecydują, kto będzie kontrolował Stambuł i inne duże miasta. (AP Photo/Emra Gurel)

İmamoğlu, popularna postać opisywana jako potencjalny przyszły rywal Erdogana, kandydował bez wsparcia części partii, które pomogły mu zwyciężyć w 2019 r. Prokurdyjska Ludowa Partia Równości i Demokracji oraz nacjonalistyczna Partia Dobra zaprezentowały swoje partie. Kandydaci w wyścigu.

Sześciopartyjna koalicja opozycyjna pod przewodnictwem CHP rozpadła się po nieudanej próbie obalenia Erdogana w ubiegłorocznych wyborach i nie potrafiła wykorzystać kryzysu gospodarczego i początkowo słabej reakcji rządu na kryzys. Niszczycielskie trzęsienie ziemi w zeszłym roku W którym zginęło ponad 53 tysiące osób.

Ulgen powiedział, że wynik stawia Imamoglu w roli potencjalnego przywódcy opozycji, który może rzucić wyzwanie Erdoganowi w wyścigu o fotel prezydenta w 2028 roku.

„Ten wynik był zdecydowanie punktem zwrotnym dla Imamoglu” – powiedział. Dodał: „Wyłoni się jako naturalny kandydat opozycji w następnej turze wyborów prezydenckich”.

Wydaje się, że nowej konserwatywnej partii religijnej, Nowej Partii Opieki Społecznej, udało się pozyskać głosy zwolenników AKP, rozczarowanych sposobem, w jaki rząd prowadzi gospodarkę.

Na południowym wschodzie Turcji, w większości kurdyjskiej, DDP była na dobrej drodze do zdobycia kilku gmin, ale nie jest jasne, czy uda jej się je zatrzymać. W poprzednich latach rząd Erdogana usunął ze stanowisk wybranych prokurdyjskich burmistrzów ze względu na ich rzekome powiązania z kurdyjskimi bojownikami i zastąpił ich urzędnikami mianowanymi przez państwo.

Analitycy twierdzą, że dobre wyniki partii Erdogana wzmocniłyby jego determinację do wprowadzenia nowej konstytucji – takiej, która odzwierciedla jego konserwatywne wartości i pozwala mu rządzić po 2028 r., kiedy kończy się jego obecna kadencja.

Erdogan, który przewodzi Turcji od ponad dwudziestu lat – jako premier od 2003 r. i prezydent od 2014 r. – był Apel o nową konstytucję To postawiłoby na pierwszym planie wartości rodzinne.

___

Kiper doniósł z Bodrum w Turcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *