Wyłączni regulatorzy przygotowujący się do ewentualnego zamknięcia VTB w Europie – źródła

Pracownik pozuje do zdjęcia, pokazując kartę płatniczą w oddziale VTB Bank w Moskwie, Rosja, 30 maja 2019 r. REUTERS / Evgenia Novozhenina

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

FRANKFURT (Reuters) – Regulatorzy przygotowują się do ewentualnego zamknięcia europejskiego oddziału drugiego co do wielkości banku w Rosji, VTB Bank. (OB.BR.MM)W obliczu rosnących obaw o wpływ zachodnich sankcji na bank po inwazji na Ukrainę, według dwóch znanych w tej sprawie źródeł.

Osoba zaznajomiona z sytuacją powiedział, że europejskie operacje VTB Bank mogą zostać zamknięte w ciągu kilku dni przez regulatorów w Niemczech, gdzie działa on głównie na kontynencie.

Drugie źródło podało, że Baffin, niemiecki regulator, był w stanie „stanu gotowości” i uważnie monitorował sytuację i był gotowy do podjęcia działań w razie potrzeby, chociaż nie podjęto żadnej ostatecznej decyzji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

VTB, które nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz, powiedział w czwartek na swojej europejskiej stronie internetowej, że jest w ścisłym porozumieniu z Baffinem. Powiedziała, że ​​bank jest stabilny i działa na pełnych obrotach.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów w Moskwie i urzędnicy ambasady w Berlinie nie odpowiedzieli na prośby o komentarz na temat europejskiej sekcji WTB.

BaFin odmówił komentarza.

Firma rozliczeniowa London Stock Exchange Group LCH poinformowała w czwartek, że umieściła VTB Capital, dział handlowy VTB Bank, w niewypłacalności jako uczestnik rozliczający. Czytaj więcej

W miniony piątek giełda zawiesiła członkostwo VTB Capital, co oznacza, że ​​nie może już kupować i sprzedawać akcji notowanych na platformie.

Rzecznik Bundesbanku, który jest współodpowiedzialny za nadzór bankowy, odmówił komentarza na temat konkretnego banku zapytany o rosyjskie banki w Niemczech, ale powiedział, że jest w bliskim kontakcie z BaFin w tym zakresie. „W razie potrzeby podejmiemy odpowiednie działania” – dodał rzecznik.

READ  Jak Amazon daje Rivian przewagę w branży samochodów elektrycznych

Gdyby regulatorzy zdecydowali się zamknąć VTB w Europie, byłaby to druga porażka dużego rosyjskiego banku w regionie, ponieważ sankcje z Zachodu wywierają presję na krajowych pożyczkodawców. Większość europejskich operacji Sbierbanku, największego rosyjskiego banku, została zamknięta na początku tego tygodnia. Czytaj więcej

VTB, który ma ponad 4 miliardy euro depozytów w Europie, a zwłaszcza w Niemczech, zostanie objęty Berlińskim Systemem Ochrony Depozytów, który chroni oszczędzających do 100 000 euro.

BaFin powiedział, że VTB nie zaakceptuje nowych klientów i że dotychczasowi posiadacze kont będą mogli uzyskać dostęp do swoich środków.

Źródło znające sytuację powiedziało, że nadzorcy monitorują przepływ depozytów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Osoba ta dodała, że ​​sankcje utrudniły bankowi dokapitalizowanie w celu spełnienia żądań.

VTB stało się jednym z głównych celów sankcji gospodarczych wobec Moskwy w ostatnich dniach w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

W środę został usunięty z systemu przesyłania wiadomości SWIFT, który obsługuje transakcje globalne.

W zeszłym tygodniu doszło do sankcji USA, które skutecznie usunęły bank z amerykańskiego systemu finansowego, zakazały handlu z Amerykanami i zamroziły jego amerykańskie aktywa.

Urzędnik UE, który poprosił o anonimowość, powiedział, że VTB jest w podobnej sytuacji co Sbierbank, ponieważ obaj podlegali sankcjom, a ich reputacja w Europie została nadszarpnięta.

Zgodnie z najnowszymi danymi kwartalnymi, VTB posiadało aktywa w Europie o wartości prawie 8 miliardów euro. Według jego strony internetowej, jej europejscy klienci to 600 firm, 150 instytucji finansowych z Rosji i 160 000 klientów prywatnych.

W ostatnich latach zwykli Niemcy i samorządy wstrzymywali swoje pieniądze z VTB po części dlatego, że był to jeden z niewielu banków, które nie naliczały ujemnych stóp procentowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Franka Sebelta we Frankfurcie i Jana Stropchevsky’ego w Brukseli. Montaż dokonali Baritush Bansal, Edward Tobin i Jane Merriman

READ  Cena bitcoina spada poniżej 20 000 USD wraz z pogłębianiem się wyprzedaży kryptowalut

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *