WYŁĄCZNIE: Generalny inspektor DHS wiedział o brakujących tekstach Secret Service kilka miesięcy wcześniej niż wcześniej wiedziano

Na początku tego miesiąca urzędnicy Secret Service powiedzieli komitetom Kongresu, że inspektor generalny DHS Joseph Caffari, niezależny strażnik departamentu, wiedział, że teksty zostały zniszczone w grudniu 2021 roku. Maj 2021, siedem miesięcy temu.

Personel Key Secret Service nie zdawał sobie sprawy, że dane zostaną trwale utracone, dopóki migracja danych nie zostanie zakończona, i błędnie sądzili, że dane zostały zarchiwizowane. Według dwóch źródeł od lipca 2021 r. inspektorzy generalni śledczy powiedzieli DHS, że nie szukają już wiadomości tekstowych Secret Service. Biuro Ghaffari wznowiło dochodzenie w grudniu 2021 r.

Washington Post Pierwsze zgłoszenie Według The Post, teksty Wolfa i Cuccinellego zniknęły podczas „resetu” ich telefonów rządowych, kiedy odeszli z pracy w styczniu 2021 roku.
Brakujące wiadomości Wybuchła na widok publiczny na początku tego miesiąca Cuffari wysłał list do komitetów Kongresu, twierdząc, że Tajna Służba zniszczyła dokumenty, co teraz wywołało śledztwo kryminalne i szaleństwo żądające odpowiedzi od Kongresu.
List Gaffari przyszedł po doradcy Trumpa z Białego Domu, Cassidy Hutchinson Zeznawał przed komisją 6 stycznia 6 stycznia 2021 r. O gniewnej konfrontacji między byłym prezydentem Donaldem Trumpem a szczegółami jego Secret Service.

Zarówno zespół, jak i Gaffari są zainteresowani tekstami, ponieważ mogą rzucić światło na odpowiedź Secret Service na 6 stycznia.

Sprzeczne prośby o informacje

W obliczu wzmożonej kontroli tajne służby ograniczyły współpracę z Komitetem ds. Zaginionych Dokumentów z 6 stycznia, poinformowały CNN dwa źródła. Prawnicy Secret Service współpracują z prawnikami DHS, aby ustalić, w jaki sposób odpowiedzieć i nadać priorytet trzem sprzecznym prośbom o informacje na temat brakujących zapisów z Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów, Archiwów Narodowych i generalnego inspektora DHS.

Źródło podało, że służba poinformowała komisję telefonicznie w zeszłym tygodniu o potrzebie zawieszenia współpracy przed przesłuchaniem komisji 21 lipca w godzinach szczytu. Grupa wydała wezwanie do służby 15 lipca na wiadomości tekstowe i inne zapisy około 6 stycznia.

20 lipca biuro Gaffari, które działa niezależnie od DHS, nakazało służbie zaprzestanie badania brakujących zapisów, twierdząc, że może to kolidować z własnym dochodzeniem inspektora generalnego, które, jak napisało, jest „trwającym śledztwem kryminalnym”.

READ  Mężczyzna z Indiany uwięziony w ciężarówce został uratowany po 6 dniach spędzonych w wodzie deszczowej

Oprócz wezwania komisji z 6 stycznia, Archiwa Narodowe osobno zażądały od tajnej służby przekazania powiązanych dokumentów i wyjaśnienia, co się stało z usuniętymi wiadomościami tekstowymi.

Źródła zaznajomione z sytuacją twierdzą, że nie wiedzą, ile czasu zajmie prawnikom Secret Service podjęcie decyzji, czy udostępnić dokumentację grupie – czy zostanie to rozwiązane w ciągu dni, czy tygodni.

Źródło powiedziało CNN, że Secret Service nadal dostarcza grupie zapisy starych próśb, ale agencja przyznała, że ​​wstrzymała wszelkie nowe prace śledcze w celu odkrycia treści zaginionych wiadomości tekstowych.

W oświadczeniu dla CNN rzeczniczka Secret Service powiedziała, że ​​agencja „będzie kontynuować naszą niezachwianą współpracę z komisją specjalną i innymi dochodzeniami”.

Joe Lofgren z Kalifornii i Elaine Luria z Wirginii, którzy służą w Komitecie 6 stycznia, publicznie powiedzieli, że Secret Service przekazało dokumenty w tym tygodniu. Przewodniczącym komisji jest demokratyczny przedstawiciel Missisipi. Penny Thompson powiedziała w czwartek, że grupa otrzymała „kilkaset tysięcy” eksponatów z Secret Service dwa dni temu. Thompson powiedział, że zespół wciąż przegląda treść i nie wie, czy zawiera ona nowe wiadomości tekstowe.

Thompson powiedział, że kiedy Gaffari spotkał się z panelem dwa tygodnie temu, nie powiedział panelowi, że usunięcie wiadomości tekstowych Secret Service z 5 i 6 stycznia 2021 r. było przedmiotem dochodzenia karnego.

Thompson powiedział, że czeka, aby zobaczyć, jak śledztwo kryminalne wpłynie na informacje, które komisja może uzyskać, ale nie wierzy, że śledztwo kryminalne wpływa na śledztwo komisji w tym momencie.

„W moim rozumieniu tego procesu, jeśli jesteś zamieszany w sprawę karną, nie możesz udostępniać tych konkretnych informacji” – powiedział Thompson. „Jeśli chodzi o to, gdzie są luki w dochodzeniu karnym, myślę, że w pewnym momencie będziemy musieli się temu przyjrzeć”.

Ani DHS, ani Biuro Generalnego Inspektora DHS nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

Kongres wezwał do jego rezygnacji

Potencjalny konflikt między Secret Service a komitetem z 6 stycznia pojawia się po tym, jak Thompson wezwał Gafariego do wycofania się ze śledztwa w sprawie usunięcia wiadomości tekstowych.

Przewodniczący Demokratów wzywają generalnego inspektora do wycofania się z śledztwa Secret Service

Thompson i liderka nadzoru House Carolyn Maloney wystosowali we wtorek list do Gaffari, mówiąc, że niepowodzenie tajnej służby w przekazaniu danych Kongresowi „poddaje w wątpliwość jego niezależność i zdolność do skutecznego przeprowadzenia tak ważnego śledztwa”.

READ  Dyrektor generalny Volkswagena Diess ustąpił w zaskakującym posunięciu

Zapytany w czwartek, czy Gaffari wprowadzał panel w błąd, Thompson powiedział: „GI wydaje się mieć problem ze sposobem, w jaki prowadzi swoje śledztwo”.

Na znak zerwania komunikacji między Demokratami w Kongresie i Gaffari, Komitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów, któremu przewodniczy Thompson, nie został poinformowany przez inspektora generalnego, że prowadzi śledztwo w sprawie wiadomości tekstowych Secret Service, według źródła zaznajomionego z materia. z tematem.

Brakujące wiadomości pojawiły się publicznie w tym miesiącu, kiedy inspektor generalny ujawnił problem w liście do Kongresu. List pojawia się po tym, jak Cassidy Hutchinson, doradca Trumpa z Białego Domu, zeznawał przed komisją 6 stycznia o gniewnej konfrontacji między Trumpem a jego profilem w Secret Service.

Oś czasu nabiera kształtu

Kwestia potencjalnie ukrytych wiadomości tekstowych W styczniu 2021 roku Secret Service rozpoczęła planowaną wcześniej migrację danych telefonicznych.

16 stycznia 2021 r., zanim miała miejsce migracja danych, szefowie czterech komisji Izby wystosowali pismo instruujące DHS i inne odpowiednie agencje, aby zachowały zapisy związane z 6 stycznia. Nie jest jasne, czy Secret Service jest częścią DHS. Agencja otrzymała wytyczne, w których nie wymieniono ich konkretnie.

Najpierw w CNN: Secret Service identyfikuje brakujące wiadomości tekstowe na telefonach 10 osób

Źródło zaznajomione ze śledztwem powiedziało CNN, że Secret Service spędził w zeszłym tygodniu około ośmiu godzin na szukaniu zawiadomienia, ale nigdy go nie znalazł.

Dziewięć dni po wysłaniu listu Secret Service wysłało pracownikom przypomnienie, że migracja danych zniszczy telefony pracowników. 25 stycznia 2021 r. w zawiadomieniu dla pracowników wyjaśniono, że pracownicy są odpowiedzialni za przechowywanie dokumentacji.

Tajna Służba zaczęła przenosić dane dwa dni później, 27 stycznia.

Źródło poinformowało CNN, że Secret Service zbyt późno zorientowała się, że dane zostały trwale usunięte. Agencja próbowała odzyskać utracone wiadomości tekstowe od swojego operatora telefonii komórkowej, ale nie była w stanie tego zrobić, podało źródło.

READ  Nvidia Crypto Mining ukarała grzywną w wysokości 5,5 miliona dolarów za ujawnienie GPU

W czerwcu 2021 r. Ghaffari zażądał dokumentacji i zeznań od 24 pracowników Secret Service zaangażowanych w operacje z 6 stycznia. CNN donosiło wcześniej, że szefowie ochrony Trumpa i Pence’a są wśród 24 osób.

Ale w lipcu 2021 r. zastępca inspektora generalnego powiedział Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego, że biuro nie szuka już wiadomości tekstowych od Secret Service, podały dwa źródła.

Źródła powiedziały CNN, że Secret Service uważa, że ​​w tym momencie sprawa się skończyła. Ale generalny inspektor wznowił dochodzenie w sprawie wiadomości tekstowych w grudniu 2021 r., podało źródło.

Powstaje wątpliwość

Prawodawcy Izby Reprezentantów w komisji specjalnej kwestionowali również, w jaki sposób Secret Service mogła zezwolić Secret Service na usunięcie wiadomości po styczniu, ponieważ liderzy frakcji Demokratów kwestionowali, czy Gaffari, mianowany przez Trumpa w 2019 r., może prowadzić śledztwo Secret Service. 6 – Kilka komisji Kongresu zażądało rekordów agencji, zanim migracja telefoniczna doprowadziła do ich potencjalnego usunięcia.

„Uznaj mnie za sceptyka” – powiedział w poniedziałek przedstawiciel Jamie Raskin, Demokrata ze stanu Maryland, w programie CBS „Late Show with Stephen Colbert” w poniedziałek. Raskin powiedział, że ani przez chwilę nie wierzył, że Secret Service nie mogła znaleźć tekstów, które agenci napisali 6 stycznia.

Reprezentant USA Jamie Raskin (D-MD)
CNN zgłoszone w zeszłym tygodniu Tajna Służba zidentyfikowała 10 osób, których metadane zawierały wiadomości tekstowe wysłane lub odebrane 6 stycznia.

List od generalnego inspektora w zeszłym tygodniu powiadomił Służbę Bezpieczeństwa o możliwym dochodzeniu karnym i wstrzymał te wysiłki.

Przyznając się do tego listu, Secret Service zasugerowała w swoim raporcie, że może nie być w stanie zastosować się zarówno do polecenia inspektora generalnego, jak i wezwania komisji. „Przeprowadzony zostanie dokładny przegląd prawny, aby upewnić się, że w pełni współpracujemy ze wszystkimi wysiłkami nadzorczymi i nie kolidujemy ze sobą” – powiedziała agencja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *