Wyśmiewano go jako nudnego, ale Keir Starmer zostaje premierem Wielkiej Brytanii po sensacyjnym zwycięstwie

LONDYN (AP) – Dla kogoś często wyśmiewanego jako nudnego, Keira Starmera Ogłoszono sensacyjny wynik wyborów.

Starmer nazwał brytyjską Partię Pracy a miażdżące zwycięstwo wyborcze, W piątek został 58. premierem kraju – pierwszym przywódcą centrolewicowej partii, który wygrał wybory krajowe w Wielkiej Brytanii od czasu Tony’ego Blaira, który zwyciężył trzy razy z rzędu począwszy od 1997 r.

To najnowsze odkrycie człowieka, który przeszedł drogę od prawnika zajmującego się prawami człowieka do twardogłowego prawnika, od młodego radykała do pragmatyka w średnim wieku.

Podobnie jak Blair, który w latach 90. przekształcił partię w „Nową Partię Pracy”, 61-letni Starmer poprowadził Partię Pracy do miażdżącego zwycięstwa. To jest Rishi Sunak W czwartkowych wyborach Partia Konserwatywna zmierzała w stronę neutralności politycznej.

Wygrał obiecując zmianę elektoratu, ale także obiecując przywrócenie spokoju, stabilności w życiu publicznym i wniesienie do Wielkiej Brytanii „słońca nadziei” po 14 latach. Zamieszanie pod rządami konserwatystów.

„Ludzie patrzą na Starmera i widzą faceta, który jest bardzo zdeterminowany i wyraźnie utalentowany w swojej karierze” – powiedział Douglas Beattie, autor książki „How Labor Wins (and Why It Loses)”.

„Myślę, że ludziom podoba się to ostrzeżenie, podoba im się ta stabilność”.

Starmer, były główny radca prawny Anglii i Walii, był często karykaturowany przez konserwatywnych przeciwników jako „lewicowy londyński prawnik”. Został pasowany na rycerza za swoją rolę na czele Prokuratury Koronnej i tytuł Sir Keira Starmera, a przeciwnicy lubią go przedstawiać jako elitarnego i oderwanego od rzeczywistości. Większość premierów po objęciu urzędu otrzymuje tytuły rycerskie, damskie – odpowiedniki kobiet – lub inne królewskie odznaczenia, a Starmer był pierwszym pasowanym na rycerza głową państwa od czasu Sir Aleca Douglasa-Hume’a w 1963 roku.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Starmer lubi podkreślać swoje skromne korzenie i przyziemny gust. Uwielbia piłkę nożną – i nadal gra w nią w weekendy – i niczym nie cieszy się bardziej niż oglądanie drużyny Premier League Arsenalu przy piwie w swoim lokalnym pubie. On i jego żona Victoria, którzy zajmują się higieną pracy, starają się trzymać dwójkę swoich nastoletnich dzieci poza zasięgiem opinii publicznej.

READ  Oto produkty ultraprzetworzone, których należy unikać, według 30-letnich badań

Stanowczo sprzeciwiał się pokazywaniu przebłysków osobowości podczas kampanii, mówiąc w wywiadzie dla Guardiana, że ​​nie pamięta żadnych snów, żadnej ulubionej powieści ani żadnych lęków z dzieciństwa.

Prywatnie powiedział dziennikarzowi, że chce zagospodarować piątkowe wieczory, aby spędzić je z rodziną – jego żona jest Żydówką, a piątkowe kolacje szabatowe są tradycją rodzinną – ale konserwatyści wykorzystali to przeciwko niemu, powiedział Starmer, zgodnie z planem. Bądź PM na pół etatu.

Urodzony w 1963 r. Starmer był synem wytwórcy instrumentów i pielęgniarki, którego nadano imię na cześć Keira Hardy’ego, pierwszego przywódcy Partii Pracy. Jako jedno z czwórki dzieci wychował się w biednej rodzinie w małym miasteczku pod Londynem.

„Były trudne czasy” – powiedział w przemówieniu rozpoczynającym kampanię wyborczą. „Wiem, jak odczuwa się inflację wymykającą się spod kontroli i jak rosnące koszty życia mogą wywołać wzdrygnięcie na widok nadchodzącego listonosza: «Czy przyniesie kolejny rachunek, na który nas nie stać?»”

Starmer stwierdziła, że ​​matka Starmer cierpiała na przewlekłą chorobę Stillsa, która powodowała jej ból, a odwiedzanie jej w szpitalu i pomoc w opiece nad nią pomogły jej w zdobyciu silnego wsparcia dla funduszy rządowych. Narodowa Służba Zdrowia.

Jako pierwszy członek rodziny poszedł na studia, studiując prawo na uniwersytetach w Leeds i Oksfordzie. Jako prawnik zajmował się sprawami dotyczącymi praw obywatelskich, w tym sprawą „McLibel Doe”, w której aktywiści ekologiczni pozwali McDonald’s za rozdawanie broszur zarzucających, że sieć restauracji sprzedaje niezdrową żywność.

Sprawy te często stawiają go w sprzeczności z rządami Partii Konserwatywnej i Partii Pracy, więc jego decyzja o objęciu stanowiska głównego prokuratora w 2008 r. zaskoczyła niektórych kolegów. Jednak w ciągu pięciu lat na tym stanowisku zyskał reputację twardego i pracowitego dyrektora prokuratury, która obejmowała ściganie osób oskarżonych o terroryzm, przestępczość zorganizowaną i inne poważne przestępstwa.

READ  Umowa dotycząca pułapu zadłużenia: Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w przeważającej większości uchwala ustawę

Starmer zajął się polityką stosunkowo późno po pięćdziesiątce, a do parlamentu został wybrany w 2015 roku. Często nie zgadzał się z zagorzałym socjalistą Jeremym Corbynem, ówczesnym przywódcą partii, i w pewnym momencie opuścił najwyższe szczeble partii z powodu nieporozumień, ale zgodził się służyć. Rzecznik Partii Pracy pod przewodnictwem Corbyna ds. brexitu.

Starmer stawał w obliczu powtarzających się pytań dotyczących tej decyzji i nawoływania wyborców do poparcia Corbyna – postaci wywołującej podziały, której partia została pokonana w wyborach w 2019 roku.

Powiedział, że chce walczyć o zastąpienie Partii Pracy, argumentując, że „przywódcy są tymczasowi, ale partie polityczne są trwałe”.

Po tym, jak Corbyn doprowadził Partię Pracy do porażek wyborczych w 2017 i 2019 r. – co było najgorszym wynikiem partii od 1935 r. – Partia Pracy wybrała Starmera na przywódcę wysiłków na rzecz odbudowy.

Jego przywództwo zbiega się z burzliwym okresem, w którym Wielka Brytania została dotknięta pandemią Covid-19, opuściła Unię Europejską i doświadczyła zawirowań gospodarczych po wchłonięciu szoku gospodarczego związanego z inwazją Rosji na Ukrainę. Sukienka Liz 49 dni zamieszania na stanowisku premiera w 2022 r.

Wyborcy mają dość Kryzys kosztów życiaFala strajków w sektorze publicznym i zawirowań politycznych spowodowała, że ​​Partia Konserwatywna wysłała w 2022 r. dwóch premierów w ciągu kilku tygodni: Borisa Johnsona i kratownica — spróbuj ustabilizować statek przed zainstalowaniem bocznika.

Starmer narzucił dyscyplinę partii znanej z wewnętrznych podziałów, porzucając część socjalistycznej polityki Corbyna i przepraszając za antysemityzm, który, jak stwierdziło wewnętrzne dochodzenie pod przewodnictwem Corbyna, pozwolił się rozprzestrzenić.

Starmer obiecał „zmiany kulturowe w Partii Pracy”. Jego mantrą jest teraz „country before party”.

Starmer obiecał wyborcom, że laburzystowski rząd może złagodzić chroniczny kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii i naprawić upadające usługi publiczne, w szczególności skrzypiącą służbę zdrowia, ale bez podnoszenia podatków i pogłębiania długu publicznego.

READ  Jak objawy Covid-19 zmieniają się z każdym nowym wariantem

„Chociaż nie sądzę, żeby ktokolwiek był szczególnie podekscytowany Keirem Starmerem, myślę, że wykonał dobrą robotę, ugruntowując swoją pozycję wyrosłego talentu, który może doprowadzić rząd do obecnego stanu” – powiedziała Liz Butler, starszy wykładowca nowożytnych historii na City University London.

Starmer będzie musiał stawić czoła presji, aby szybko dostarczać produkty. Już przeraził niektórych zwolenników, mówiąc, że rząd labourzystowski nie pożyczy więcej na sfinansowanie wydatków publicznych, co osłabia zobowiązanie do wydania miliardów na zielone technologie.

Starmer był zdecydowanym przeciwnikiem decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, ale teraz twierdzi, że rząd laburzystów nie będzie dążył do odwrócenia Brexitu, co dla wielu członków partii będzie kolejnym rozczarowaniem.

„Wiele osób na lewicy oskarży go o zdradę ideałów socjalistycznych i zawiedzenie ich. Wiele osób na prawicy oskarży go o porzucenie polityki” – powiedział Tim Bale, profesor polityki na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie.

„Ale hej, jeśli to właśnie jest potrzebne do zwycięstwa, myślę, że to mówi ci coś o charakterze Starmera. Zrobi wszystko, aby dostać się do rządu – i zrobił wszystko, co trzeba.

___

Pisarka Associated Press Danica Girga przyczyniła się do powstania tej historii.

___

Śledź relację AP z wyborów na całym świecie: https://apnews.com/hub/global-elections/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *