XAI Elona Muska pozyskuje 6 miliardów dolarów od Valor, a16z i Sequoia

Startup Elona Muska zajmujący się sztuczną inteligencją, xAI, zebrał 6 miliardów dolarów w nowej rundzie finansowania, jak podano dzisiaj, w ramach jednej z największych transakcji w tej wschodzącej dziedzinie, pozyskując kapitał, aby agresywnie konkurować z rywalami, w tym OpenAI, Microsoft i Google.

Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity, Prince Alwaleed Bin Talal i Kingdom Holding należą do sponsorów, którzy zainwestowali w finansowanie serii B startupu xAI. książki W poście na blogu.

Finansowanie potwierdza raport TechCrunch z kwietnia, że ​​xAI chciała zebrać 6 miliardów dolarów. Jak podał wówczas TechCrunch, xAI finalizowało właśnie rundę, która dałaby jej wycenę na 18 miliardów dolarów. xAI, która rozpoczęła działalność dopiero w zeszłym roku i wydzieliła się z sieci społecznościowej X, oraz czy X również zainwestował.

Musk potwierdził, że wartość rundy inwestycyjnej wyniosła z góry 18 miliardów dolarów.

Musk to jeden z pierwszych i najbardziej znanych przedsiębiorców zajmujących się sztuczną inteligencją. Tesla, firma produkująca samochody autonomiczne, jest jednym z najlepszych producentów samochodów elektrycznych wyposażonych w technologię jazdy autonomicznej. Jest także współzałożycielem OpenAI, startupu, w który zainwestował dziesiątki milionów dolarów. Od tego czasu miłość Muska do OpenAI osłabła: w marcu złożył pozew przeciwko OpenAI i jego współzałożycielowi Samowi Altmanowi za rzekomą zdradę misji firmy i stanie się „de facto spółką zależną o zamkniętym kodzie źródłowym” Microsoftu. Oskarżono także Google Kodowanie uprzedzenie W swoich produktach AI.

Po utworzeniu XAI Musk wypuścił w listopadzie konkurencyjny model ChatGPT Grok 1.0. Później firma udostępniła ten model za pośrednictwem chatbota użytkownikom Premium+ – płacącym 16 dolarów miesięcznie – w X. W kwietniu firma wypuściła nowy model Grok 1.5, a także umożliwiła użytkownikom Premium na X dostęp do chatbota. Dodatkowo firma należąca do Muska zaprezentowała produkty Groka Możliwości multimedialne w kwietniu. Na początku tego roku firma udostępniła model Grok na zasadach open source, ale bez żadnego kodu szkoleniowego.

READ  Federalna Administracja Lotnicza prowadzi dochodzenie w sprawie dwóch samolotów o włos unikających kolizji na pasie startowym

xAI poinformowało, że planuje wykorzystać środki z nowej rundy finansowania, aby wprowadzić na rynek pierwszy zestaw produktów, zbudować zaawansowaną infrastrukturę oraz przyspieszyć badania i rozwój przyszłych technologii. Post na blogu. Firma prawdopodobnie będzie szukać partnerów, aby udostępnić Grok użytkownikom spoza gamy X.

Firma twierdzi, że jej celem jest rozwój „uczciwych” systemów AI. Jednak funkcja podsumowania wiadomości Grok na stronie wspomniany Aby wywołać halucynacje i generować wprowadzające w błąd informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *