Zachodni sojusznicy nie zgadzają się co do samolotów dla Ukrainy, podczas gdy Rosja twierdzi, że zyskuje

  • Biden powiedział „nie”, gdy zapytano go o F-16 dla Ukrainy
  • Zełenski: Moskwa szuka wielkiej zemsty
  • Rosyjski urzędnik twierdził, że ma przyczółek w Vuhledar
  • Kijów mógł odzyskać kontrolę nad ziemią po przybyciu zachodniej broni – grupy

Kijów (Reuters) – Oczekuje się, że minister obrony Ukrainy spotka się we wtorek w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem w ramach debaty wśród sojuszników Kijowa na temat tego, czy zapewnić myśliwce na wojnę z Rosją, po tym, jak prezydent USA Joe Biden wykluczył przekazanie F-16 druga.

Doradca ministra obrony Olekseja Reznikowa powiedział w piątek, że Ukraina planuje naciskać na zakup zachodnich myśliwców czwartej generacji, takich jak F-16, po zabezpieczeniu dostaw czołgów podstawowych w zeszłym tygodniu.

Zapytany w poniedziałek w Białym Domu, czy Stany Zjednoczone dostarczą F-16, Biden powiedział dziennikarzom: „Nie”.

Ale Francja i Polska wydają się gotowe przystać na taką prośbę Ukrainy, a Macron powiedział dziennikarzom w Hadze w poniedziałek, że „z definicji nic nie jest wykluczone”, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

W uwagach wyemitowanych we francuskiej telewizji przed wystąpieniem Biden w Waszyngtonie Macron podkreślił, że każdy taki krok będzie zależał od kilku czynników, w tym potrzeby uniknięcia eskalacji i zapewnień, że samoloty nie „dotkną terytorium Rosji”. Powiedział, że Reznikov spotka się we wtorek w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem, Sebastienem Licorne.

W Polsce w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki również nie wykluczył możliwości dostarczenia F-16 do sąsiedniej Ukrainy, w odpowiedzi na pytanie reportera przed przemówieniem Bidena.

Morawiecki powiedział w uwagach zamieszczonych na swojej stronie internetowej, że każdy taki transfer odbędzie się w „pełnej koordynacji” z państwami NATO.

Andrij Jermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy, odnotował „pozytywne sygnały” z Polski i powiedział, że Francja „nie wyklucza” takiego posunięcia w osobnych postach na swoim kanale Telegram.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg był we wtorek w Japonii, gdzie podziękował Tokio za „zdolności lotnicze i ładunkowe”, które zapewnia Ukrainie. Dzień wcześniej w Korei Południowej wezwał Seul do zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy.

READ  Ukraińskie strajki zwiększają presję na zachodnich sojuszników w sprawie systemów obrony przeciwlotniczej

Komentarz Bidena pojawił się wkrótce po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja zaczęła mścić opór Ukrainy przed inwazją nieustannymi atakami na wschodzie, gdzie wydaje się, że osiąga coraz większe zyski.

Zełenski od tygodni ostrzegał, że Moskwa zamierza eskalować ofensywę po prawie dwóch miesiącach wirtualnego impasu na linii frontu rozciągającej się na południu i wschodzie.

Ukraina odnotowała duży wzrost w zeszłym tygodniu, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły plany wprowadzenia czołgów ciężkich, co zakończyło tygodnie dyplomatycznego impasu w tej sprawie.

Chociaż nie było żadnych oznak nowej, szerszej rosyjskiej ofensywy, Denis Pushlin, który jest odpowiedzialny za zajęte przez Rosjan części ukraińskiego wschodniego obwodu donieckiego, powiedział, że siły rosyjskie zdobyły przyczółek w Vohlidarze, górniczym mieście, którego ruiny były niegdyś ukraińska twierdza. Od początku wojny.

Pushlin powiedział, że pomimo „ciężkich strat” siły ukraińskie umacniają swoje pozycje na obiektach przemysłowych.

bitwa na metr

Pushlin powiedział, że siły ukraińskie otrzymują posiłki w miastach Bachmut, Marinka i Wohlidar, z północy na południowy zachód od Doniecka. Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała go, mówiącego, że siły rosyjskie robią tam postępy, ale „nie jest jasne, to znaczy, że toczy się bitwa dosłownie o każdy metr”.

Ukraina nadal kontroluje Marinka i Vohlidar, powiedział ukraiński analityk wojskowy Olli Żdanow, ponieważ rosyjskie ataki były mniej dotkliwe w poniedziałek.

Doradca Pushlina, Jan Gagen, powiedział, że bojownicy z rosyjskich najemników Wagnera częściowo przejęli kontrolę nad szlakiem zaopatrzeniowym do Bachmutu, miasta, które od miesięcy było w centrum uwagi Moskwy.

Dzień wcześniej szef Wagnera powiedział, że jego bojownicy zabezpieczyli wioskę Blahodatny na północ od Bachmuta, chociaż Kijów powiedział, że odparł ataki na Blahodatny.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować raportów z pola bitwy. Ale zgłoszone lokalizacje walk wskazywały na wyraźne, choć stopniowe, rosyjskie zdobycze.

READ  Putin dziękuje prezydentowi Chin za jego „wyważone” stanowisko wobec Ukrainy

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie zbombardowały ponad 40 osad w obwodzie zaporoskim w centrum kraju i na południu obwodu chersońskiego. Cele obejmowały miasto Chersoniu, gdzie były ofiary.

Rosjanie przeprowadzili również cztery ataki rakietowe na Oczaków w południowym Mikołajowie, jak poinformowało wojsko, w dniu, w którym Zełenski spotkał się z premierem Danii w mieście Mikołajów na północnym wschodzie.

Zachodnie opóźnienia

Zełenski wzywa Zachód do przyspieszenia dostawy obiecanej broni, aby Ukraina mogła przejść do ofensywy, ale większość czołgów, które zadeklarowały kraje zachodnie, wciąż dzieli wiele miesięcy od dostawy.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że 14 czołgów Challenger podarowanych przez Wielką Brytanię znajdzie się na linii frontu w okolicach kwietnia lub maja, nie podając konkretnego harmonogramu.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dostarczanie broni przez kraje zachodnie powoduje, że „kraje NATO coraz bardziej angażują się w konflikt – ale nie mają możliwości zmiany biegu wydarzeń i nie będą”.

Amerykański Institute for the Study of War powiedział, że „niepowodzenie Zachodu w zapewnieniu niezbędnego sprzętu” w zeszłym roku było głównym powodem, dla którego postęp Kijowa utknął w martwym punkcie od listopada.

Naukowcy stwierdzili w raporcie, że Ukraina może nadal odzyskać to terytorium po przybyciu obiecanej broni.

Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że Rosja i Białoruś rozpoczęły tygodniowe szkolenie personelu w ramach przygotowań do wspólnych ćwiczeń w Rosji we wrześniu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, którą Moskwa uzasadnia jako konieczną do obrony przed stosunkami swojego sąsiada z Zachodem, zabiła dziesiątki tysięcy, a miliony wypędziła z domów.

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Doinę Chiacco i Stephena Coatesa. Montaż autorstwa Cynthii Osterman i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *