Zakażenia koronawirusem w Chinach osiągnęły rekordowy poziom, a perspektywy gospodarcze pociemniały

  • Przypadki w Chinach osiągnęły rekordowy poziom podczas wybuchu epidemii w Szanghaju w kwietniu
  • Gabinet Wskazówki Wymagania dotyczące obniżenia wskaźnika rezerw (RRR)
  • Nomura obniża chińskie cele PKB w miarę rozprzestrzeniania się blokady
  • Giełdy w Chinach spadły, pozostając w tyle za wzrostami na giełdach światowych

BEIJING (Reuters) – Chiny zgłosiły w czwartek rekordową liczbę infekcji COVID-19, ponieważ miasta w całym kraju nałożyły lokalne blokady, masowe testy i inne ograniczenia, które podsycają frustrację i zawyżone oczekiwania wobec drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Ponowne pojawienie się infekcji, prawie trzy lata po wybuchu epidemii w centralnym mieście Wuhan, poddaje w wątpliwość nadzieje inwestorów, że Chiny wkrótce złagodzą restrykcyjną politykę antykoronawirusową, pomimo bardziej ukierunkowanych działań w ostatnim czasie.

Ograniczenia dotknęły zamkniętych mieszkańców, a także produkcję w fabrykach, w tym w największej na świecie fabryce iPhone’ów, która została wstrząśnięta starciami między pracownikami a pracownikami ochrony w rzadkim pokazie opozycji.

„Ile osób ma oszczędności na utrzymanie, jeśli sprawy utkną w martwym punkcie?” – zapytał 40-letni Pekińczyk o nazwisku Wang, menedżer w zagranicznej firmie.

„A nawet jeśli masz pieniądze, aby zostać w domu każdego dnia, to nie jest prawdziwe życie”.

Ulice Chaoyang, najbardziej zaludnionej dzielnicy stolicy, w tym tygodniu stają się coraz bardziej puste.

Sanlitun, ekskluzywna dzielnica handlowa, w czwartek była jednak praktycznie cicha z powodu szumu e-rowerów dostarczających posiłki osobom pracującym z domu.

Firma maklerska Nomura obniżyła swoją prognozę PKB Chin w czwartym kwartale do 2,4% rok do roku z 2,8% i obniżyła całoroczną prognozę wzrostu do 2,8% z 2,9%, znacznie poniżej oficjalnego celu Chin wynoszącego 5,5%. % W tym roku.

„Uważamy, że ponowne otwarcie prawdopodobnie będzie długotrwałym procesem i wiąże się z wysokimi kosztami” – napisał Nomura, obniżając również prognozę wzrostu chińskiego PKB na przyszły rok do 4,0% z 4,3%.

Przywództwo Chin trzymało się zerowego COVID, polityki podpisu prezydenta Xi Jinpinga, nawet gdy większość świata próbuje pogodzić się z wirusem, mówiąc, że konieczne jest ratowanie życia i zapobieganie załamaniu się systemu medycznego.

READ  Rosjanin zginął w ataku rekina u wybrzeży kurortu nad Morzem Czerwonym w Egipcie | Aktualności

Uznając presję wywieraną na gospodarkę, rząd powiedział, że Chiny wykorzystają terminowe cięcia rezerw gotówkowych banków i inne narzędzia polityki pieniężnej, aby zapewnić odpowiednią płynność, poinformowały w środę państwowe media, sugerując, że obniżka wskaźnika rezerw obowiązkowych może nastąpić wkrótce. .

Chińskie akcje spadły w czwartek, ponieważ obawy o rekordowo wysokie dzienne przypadki COVID-19 w kraju przeważyły ​​nad optymizmem co do nowych bodźców ekonomicznych i straciły grunt na rzecz wzrostu światowych akcji do najwyższych poziomów od dwóch miesięcy.

Duża liczba czeków i zamków

31 444 nowych krajowych infekcji COVID-19 w środę pobiło rekord ustanowiony 13 kwietnia, kiedy handlowe centrum Szanghaju zostało sparaliżowane przez ogólnokrajową blokadę 25-milionowej populacji, która potrwa dwa miesiące.

Ale tym razem ogniska są duże i daleko od siebie, z największymi w południowym mieście Guangzhou i południowo-zachodnim Chongqing, chociaż codziennie zgłaszano setki nowych infekcji w miastach takich jak Chengdu, Jinan, Lanzhou i Xi’an.

Nomura szacuje, że ponad jedna piąta chińskiego PKB jest zablokowana, co stanowi większą część brytyjskiej gospodarki.

„Można uniknąć pełnych blokad w stylu szanghajskim, ale można je zastąpić częstszymi częściowymi blokadami w rosnącej liczbie miast z powodu rosnącej liczby przypadków COVID” – napisali analitycy.

Chociaż oficjalna liczba przypadków jest niska jak na światowe standardy, Chiny próbują stłumić każdy łańcuch infekcji, co jest jeszcze większym wyzwaniem, ponieważ Chiny stoją w obliczu pierwszej zimy, walcząc z wysoce zaraźliwym wariantem Omicron.

Chiny niedawno zaczęły łagodzić niektóre standardy dotyczące masowych testów i kwarantann, ponieważ chcą uniknąć szeroko zakrojonych środków, takich jak blokady w całym mieście.

Zamiast tego miasta stosują bardziej zlokalizowane i często niezapowiedziane blokady. Kilka osób w Pekinie powiedziało, że niedawno otrzymało zawiadomienia, że ​​ich kompleksy mieszkalne będą zamknięte przez trzy dni.

Daleko na północny wschód miasto Harbin ogłosiło, że niektóre obszary zostaną zamknięte w czwartek.

READ  Od jachtów do Organizacji Narodów Zjednoczonych

Wiele miast powróciło do masowych testów, które Chiny miały nadzieję ograniczyć w miarę wzrostu kosztów. Inne kraje, w tym Pekin, Szanghaj i miasto Sanya na wyspie Hainan, mają ograniczone możliwości przemieszczania się nowo przybyłych.

Śródmieście Zhengzhou, gdzie pracownicy ogromnej korporacji Foxconn (2317.TW) Fabryka produkująca iPhone’y dla Apple Inc (AAPL.O) Zorganizowano protesty i ogłoszono pięć dni masowych testów w ośmiu regionach, co oznacza ostatni raz, aby ożywić codzienne testy dla milionów mieszkańców.

Gwałtsze niż oczekiwano spowolnienie w Chinach, które szkodzi w szczególności popytowi wewnętrznemu, odbiłoby się echem w krajach takich jak Japonia, Korea Południowa i Australia, które eksportują produkty i towary o wartości setek miliardów dolarów do drugiej co do wielkości gospodarki świata .

Reportaż z redakcji w Pekinie i Szanghaju; Przez Bernarda Orra; Montaż autorstwa Tony’ego Monroe, Clarence’a Fernandeza i Raisy Kasolowski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *