Zapasy gwałtownie spadają w związku z rosyjską inwazją i eskalacją sankcji

Akcje amerykańskie w obrocie mieszanym i ceny energii wzrosły w poniedziałek po eskalacji sankcji wobec Rosji w związku z trwającym konfliktem na Ukrainie, zwiększając niepewność co do perspektyw światowych rynków finansowych.

S&P 500 i Dow spadły, podczas gdy S&P 500 spadł. Nasdaq okazał się dodatni po otwarciu spadków. Pośrednie ceny ropy naftowej w Zachodnim TeksasieCL = F.) do 99,10 USD za baryłkę, po czym część zysków zostanie zmniejszona. ropa Brent (BZ = F.), międzynarodowym benchmarku, do najwyższego od siedmiu lat poziomu ponad 104 USD za baryłkę. Ceny złota skoczyły, podczas gdy rentowności obligacji skarbowych spadły, gdy inwestorzy gromadzili bezpieczne aktywa.

Poniedziałkowe ruchy rynkowe nastąpiły po burzliwym weekendzie walk na Ukrainie, gdy Rosja kontynuowała ataki. Nowy zestaw sankcji skrytykował Rosję, ponieważ główne narody zachodnie zareagowały na inwazję. I wiadomość o tym Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w stan gotowości rosyjskie siły odstraszania nuklearnego Dodany do napięcia na światowych rynkach finansowych.

Stany Zjednoczone, Komisja Europejska, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Kanada W sobotę wydał wspólne oświadczenie o aprobacie Aby wykluczyć niektóre z głównych rosyjskich banków z systemu przesyłania wiadomości SWIFT, który ułatwia transakcje za biliony dolarów na całym świecie. Stany Zjednoczone poinformowały również w poniedziałek, że zakazują Amerykanom kontaktów z Bankiem Centralnym Federacji Rosyjskiej, Narodowy Fundusz Majątkowy Federacji Rosyjskich i Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej.

Zakazanie banków Swift „utrudni (choć nie uniemożliwi) tym instytucjom dokonywanie płatności transgranicznych”, napisał w poniedziałkowym nocie Neil Schering, główny ekonomista Capital Economics. „Do tej pory przynajmniej Zachód nie posunął się tak daleko, by nałożyć zakaz importu energii z Rosji, co byłoby najsilniejszymi sankcjami, jakie mogliby zastosować”.

„W tym samym czasie Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada ogłosiły sankcje wobec Rosyjskiego Banku Centralnego” – dodał Schering. „Być może jest to jeszcze ważniejszy krok, ponieważ znacznie zmniejszy zdolność CBR do likwidacji swoich zagranicznych aktywów w celu wzmocnienia rubla i pomocy rosyjskim firmom w obsłudze zobowiązań denominowanych w walutach obcych. Około 40% rosyjskich rezerw międzynarodowych jest utrzymywane w systemy finansowe krajów, które podpisały te sankcje”.

READ  BP odnotowuje kwartalny zysk w wysokości 8,2 miliarda dolarów, podczas gdy główne firmy naftowe odnotowują kolejną rundę zysków

Ostatnie sankcje nałożone przez Zachód uzupełniają szereg sankcji nałożonych na główne rosyjskie instytucje finansowe, dług państwowy i kluczowych urzędników w zeszłym tygodniu. Rubel otworzył się o około 30% niżej w stosunku do dolara w handlu zagranicznym, a rosyjski bank centralny ponad dwukrotnie zwiększył swoją referencyjną stopę procentową do najwyższego od dwóch dekad poziomu 20%, próbując przeciwdziałać deprecjacji waluty.

„Podczas gdy fundamenty rynku w USA pogorszyły się bardzo nieznacznie, obawy związane z nastrojami raczej nie zmienią się w najbliższym czasie. Z perspektywy rynkowej sankcje wobec Rosji prawdopodobnie będą miały największy wpływ na rynki walutowe, w tym rubla, euro i euro- dolara , David Bansen, dyrektor ds. inwestycji w Bahnsen Group, napisał w e-mailu w poniedziałek rano.

Inwestorzy nadal uważnie obserwują dalsze reperkusje na rynkach finansowych i globalnych firmach. Producenci samochodów, w tym Volkswagen, Renault i fiński producent opon Nokian Tyres Pod koniec zeszłego tygodnia wstrzymywali lub zmieniali produkcję z powodu zakłóceń i braków w łańcuchu dostaw Zaostrzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Chociaż sankcje nie ograniczyły eksportu energii z Rosji, trzeciego co do wielkości producenta ropy na świecie, handlowcy pozostają wyczuleni na jakikolwiek bezpośredni lub pośredni wpływ konfliktu geopolitycznego na i tak już napięte światowe rynki energii.

„Nadal uważamy, że ogólny wpływ na globalne łańcuchy dostaw będzie stosunkowo niewielki, ale usunięcie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT oznacza, że ​​handel nieenergetyczny między Rosją a Europą prawdopodobnie spadnie” – powiedział Schering z Capital Economics. „Ataki na infrastrukturę, która transportuje gaz do Europy Zachodniej, mogą jeszcze bardziej podnieść ceny i zwiększyć presję inflacyjną. Dodatkowe sankcje mogą doprowadzić do odwetu ze strony Rosji, co może zmniejszyć import energii do Europy Zachodniej”.

10:11 ET: Luka w handlu towarami w USA osiąga najwyższy poziom w historii, gdy import osiągnął rekord

Deficyt w handlu towarami w USA wzrósł w styczniu do rekordowo wysokiego poziomu po dalszym skoku wartości importu, ponieważ firmy starały się zaspokoić rosnący popyt konsumencki.

READ  Palo Alto Networks, Mosaic i więcej

Deficyt handlowy osiągnął 107,6 mld USD na początku 2022 roku, Departament Handlu poinformował w poniedziałek. Według danych Bloomberga było to więcej niż oczekiwali ekonomiści 99,5 miliardów dolarów i zwiększyło deficyt w handlu towarami o 100,5 miliarda dolarów od grudnia.

Import wzrósł w styczniu o 4,4 miliarda dolarów w porównaniu z grudniem do 262,5 miliarda dolarów – również rekord. Tymczasem eksport spadł o 2,8 miliarda dolarów, spadając do 154,8 miliarda dolarów w styczniu.

Prawie wszystkie kategorie towarów odnotowały wzrost importu w ciągu miesiąca. W ujęciu procentowym największy wzrost odnotowały branża Food, Feed and Beverage, która wyniosła 8,6%, a jej wartość wzrosła do 17 miliardów dolarów. Import dostaw przemysłowych i dóbr kapitałowych wzrósł o około 2%, do prawie 62 miliardów dolarów i 69 miliardów dolarów odpowiednio.

Spadek eksportu towarów konsumpcyjnych o 12,5% przyczynił się znacząco do ogólnego spadku w styczniowym eksporcie. Spadł również eksport pojazdów samochodowych i dostaw przemysłowych.

9:31 ET: Akcje otwarte niżej

Oto, gdzie rynki handlowały po dzwonku otwarcia w poniedziałek rano:

7:55 ET Poniedziałek: Kontrakty terminowe na akcje spadają wraz z rosyjską inwazją, eskalacja sankcji

Oto główne ruchy na rynkach w poniedziałek rano:

  • Kontrakty terminowe na S&P 500 (ES = F.): -45 pkt (-1,03%) do 4 335,00

  • Kontrakty terminowe DowYM = F.): -304 pkt (-0,89%) do 33 690,00

  • Kontrakty terminowe NasdaqNQ = F.): -136,25 punktów (-0,96%) do 14 044,25

  • surowy (CL = F.): + 4,14 dolarów (+ 4,52%) do 95,73 dolarów za baryłkę

  • złoto (GC = F.): + 23,20 USD (+1,23%) do 1 910,80 USD za uncję

READ  Zhakuj zwrot udziałów klientów docelowych „Kot i Jack”.

Zdjęcie: NDZ/STAR MAX/IPx 2022 17.02.22 Atmosfera na nowojorskiej giełdzie w Nowym Jorku.

Emily McCormick jest reporterką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Śledź Yahoo Finance na ŚwiergotA InstagramA youtubeA FacebookA FlipboardA LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *