Zdjęcia Urana obok siebie pokazują, jak teleskop Jamesa Webba NASA przewyższa Hubble’a, odkrywając niegdyś niewidoczne jasne pierścienie.

Zdjęcia Urana wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (po lewej) i JWST (po prawej) odpowiednio w 2022 i 2023 roku. Pierścienie Urana można zobaczyć znacznie bardziej szczegółowo dzięki JWST.NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC), Michael H. Wong (UC Berkeley), NASA, ESA, CSA, STScI. Przetwarzanie obrazu: J. DePasquale (STScI), Insider

  • NASA skierowała swój potężny Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) na Urana.

  • To zdjęcie JWST pokazuje 11 z 13 pierścieni lodowego giganta z niespotykaną dotąd szczegółowością.

  • NASA powiedziała, że ​​obraz może rzucić światło na wyjątkową i tajemniczą czapę polarną planety.

NASA opublikowała niedawno nowy obraz Uran Wykonane przez potężny Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST).

Obrazy pokazują zupełnie nową stronę planety z potężnym obserwatorium kosmicznym, które uchwyciło 11 z 13 pierścieni lodowego giganta z niespotykaną dotąd szczegółowością.

Zdjęcia pojawiają się obok siebie jeszcze raz Jak potężny jest JWST z innego obserwatorium kosmicznego NASA, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jeśli chodzi o obrazowanie w podczerwieni.

Dane Webba pokazują bezprecedensową czułość obserwatorium na najsłabsze pierścienie pyłowe, które zostały sfotografowane tylko przez dwa inne instrumenty: sondę kosmiczną Voyager 2, która przelatywała nad planetą w 1986 r., oraz Obserwatorium Kecka z zaawansowaną optyką adaptacyjną NASA. Powiedział W komunikacie prasowym z 6 kwietnia br.

Podpis do obrazu JWST brzmi: „  czapka polarowa "  Ze strzałką wskazującą na lekko bladoniebieski obszar na Uranie.

Zdjęcie czapki polarnej Urana z adnotacjami.NASA, ESA, CSA, STScI. Przetwarzanie obrazu: J. DePasquale (STScI), Insider

JWST nie tylko przejął planetę. Przyjrzał się również systemowi planetarnemu Urana, w tym sześciu jego najjaśniejszym księżycom

Zdjęcie zrobione przez JWST pokazuje planetę otoczoną przez Pucka, Tytanię, Oberona, Umbriela, Ariela i Mirandę

Obraz w podczerwieni pokazuje konstelację planety Urana, w tym sześć z 27 znanych jej księżycówNASA, ESA, CSA, STScI. Przetwarzanie obrazu: J. DePasquale (STScI)

JWST uchwycił to zdjęcie z pojedynczą 12-minutową ekspozycją. NASA ma nadzieję to zrobić, obracając teleskop w kierunku Uran Ponownie JWST może uzyskać zdjęcia o lepszej rozdzielczości naszego lodowego sąsiada.

READ  Zobacz, jak dziesiątki rekinów żywią się padliną martwego wieloryba: ScienceAlert

Tajemnicze pierścienie Urana wciąż robią wrażenie

Chociaż to zdjęcie przedstawia nowy widok planety, nie jest to pierwszy raz, kiedy naukowcy zrobili zdjęcie pierścieni Urana.

Voyager 2, sonda kosmiczna NASA, która wciąż wysyła dane 45 lat po jego uruchomieniu, Zapewnił wgląd w pierścienie Urana, kiedy przepłynął obok planety w 1986 roku.

Ziarnisty czarno-biały obraz przedstawia zbliżenie pierścieni Urana.

Obraz pierścieni Urana podświetlonych przez Słońce. Zdjęcie wykonane przez sondę Voyager 2 w 1986 roku.NASA

Sonda odkryła dwa nowe, słabsze pierścienie, zwiększając liczbę znanych pierścieni wokół planety do 11.

Te dwa słabe pierścienie zostały wyraźnie dostrzeżone jedynie przez sondę Voyager 2 i Obserwatorium Kecka na Ziemi. Teleskop Hubble’a nigdy nie był w stanie zobaczyć tych pierścieni, chociaż około 20 lat temu wykrył dwa słabsze pierścienie zewnętrzne, dzięki czemu znana liczba pierścieni planety wzrosła do 13.

Trzy zdjęcia obok siebie przedstawiają różne widoki pierścieni widziane przez Hubble'a.  Te na zdjęciach są zaciemnione.

Pierścienie obserwowane przez Hubble’a w latach 2007-2008NASA, Europejska Agencja Kosmiczna i M. Showalter (Instytut SETI)

Hubble widzi światło ultrafioletowe, światło widzialne i mały wycinek podczerwieni, podczas gdy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba patrzy na wszechświat poprzez widmo podczerwieni, od środka Poprzednio wspomniane.

Dużo większa sieć Lustro Oznacza to, że jego obrazy mogą zapewnić obrazy o lepszej rozdzielczości niż obrazy w podczerwieni z Hubble’a, widmo światła użyte do wykonania tych zdjęć Urana.

Od JWST Wystrzelony 25 grudnia 2021 r. przesłałem kilka Oszałamiające widoki Wszechświat.

NASA ma nadzieję, że dwa słabe pierścienie zewnętrzne będą widoczne dla JWST, gdy następnym razem skieruje swoją uwagę na Urana.

Nie tylko pierścienie Urana przyciągają uwagę

Zdjęcie JWST zapewnia również dobre spojrzenie na tajemniczą czapę polarną Urana.

Uran jest Trochę dziwny Planeta jest przechylona o około 100 stopni w stosunku do swojej orbity wokół Słońca, prawdopodobnie w wyniku wypadnięcia z orbity księżyca wielkości Ziemi tysiące lat temu.

READ  NASA rozważa wykorzystanie SpaceX do ratowania astronautów po wycieku z rosyjskiej stacji kosmicznej

Oznacza to, że planeta wydaje się obracać na boki, gdy okrąża Słońce.

Ponieważ Uran potrzebuje 82 lat na obieg wokół Słońca, jego pory roku są długotrwałe. Połowa planety pogrąża się w 21-letniej zimie każdego roku Oran.

Naukowcy są najbardziej zainteresowani wyjątkową cechą, która rozwija się każdego lata na Uranie: czapą polarną, która pojawia się po stronie zwróconej w stronę słońca.

„Ta czapa polarna jest unikalna dla Urana – wydaje się, że pojawia się, gdy biegun wchodzi w bezpośrednie światło słoneczne latem i znika jesienią” – powiedziała NASA w komunikacie prasowym, dodając: „Te dane Webba pomogą naukowcom zrozumieć obecnie tajemniczy mechanizm ”.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Biznes zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *