„Złośliwy i ukierunkowany” sabotaż wstrzymuje pociągi w północnych Niemczech

BERLIN (Reuters) – Kluczowe kable sieci kolejowej zostały celowo przecięte w dwóch miejscach, powodując prawie trzygodzinne zatrzymanie całego ruchu kolejowego w północnych Niemczech w sobotę rano, co władze nazwały aktem sabotażu, nie precyzując, kto to może być . Bądź odpowiedzialny.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Visser powiedziała, że ​​policja federalna prowadzi śledztwo w sprawie incydentu, dodając, że motyw nie jest jasny.

Zamieszki wywołały alarm po tym, jak NATO i Unia Europejska podkreśliły w zeszłym miesiącu konieczność ochrony infrastruktury krytycznej po tym, co określiły jako akty sabotażu na gazociągach Nord Stream.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jest to wyraźnie ukierunkowany i złośliwy czyn” – powiedział na konferencji prasowej minister transportu Volker Wessing.

Źródło bezpieczeństwa stwierdziło, że istnieje wiele potencjalnych przyczyn, od kradzieży kabla – która jest częstym zjawiskiem – po atak ukierunkowany.

Omid Nouripur, lider Partii Zielonych, która jest częścią federalnej koalicji kanclerza Olafa Scholza, powiedział, że każdy, kto zaatakuje krytyczną infrastrukturę kraju, otrzyma „decydującą reakcję”.

„Nie będziemy się bać” – napisał na Twitterze.

Chaos przed dniem wyborów

„Ze względu na sabotaż kabli niezbędnych w ruchu kolejowym, Deutsche Bahn został zmuszony do wstrzymania ruchu kolejowego na północy tego ranka na około trzy godziny”, powiedział operator kolejowy w oświadczeniu.

Deutsche Bahn (DB) wcześniej obwiniała awarię sieci na problem techniczny związany z komunikacją bezprzewodową. Magazyn Spiegel poinformował, że system łączności nie działał około 6:40 (0440 GMT). O 11:06 DB napisał na Twitterze, że ruch został przywrócony, ale ostrzegł, że pociągi są nadal odwoływane i opóźnienia.

Przerwa dotknęła usługi kolejowe w Dolnej Saksonii i Schlossig-Holstein, a także w Bremie i Hamburgu, znacząco wpływając na międzynarodowe podróże kolejowe do Danii i Holandii.

READ  Harris przygotowuje się do wystąpienia w krytycznym momencie o kryzysie rosyjsko-ukraińskim

Przybyli na dzień przed wyborami stanowymi w Dolnej Saksonii, gdzie socjaldemokraci Schulza są na dobrej drodze do utrzymania władzy, a Zieloni widzą, że ich udział w głosowaniu podwaja się, wynika z sondaży.

Kolejki szybko powstały na głównych stacjach, w tym w Berlinie i Hanowerze, ponieważ tablice odlotów wskazywały, że wiele usług zostało przełożonych lub odwołanych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Sarah Marsh. Dodatkowe relacje Andreasa Rinka i Christiana Rutgera. Montaż przez Davida Holmesa i Marka Pottera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *