Zyski UBS za czwarty kwartał i rok podatkowy 2022

UBS podał wyniki za czwarty kwartał i cały rok.

Fabrice Coverini | Afp | Getty Images

UBS Jego ostatnie wyniki przebiły oczekiwania rynku dzięki niższym wydatkom i wyższym stopom procentowym. Ale przychody pożyczkodawcy spadły z powodu słabej aktywności klientów.

Bank odnotował dochód netto w wysokości 1,7 mld USD w czwartym kwartale ubiegłego roku, co przyniosło jego roczny łączny zysk do 7,6 mld USD w 2022 r. Analitycy spodziewali się, że UBS wygeneruje dochód netto w wysokości 1,3 mld USD w czwartym kwartale i 7,3 mld USD w całym roku. , według danych Refinitiv.

Patrząc w przyszłość, szwajcarski pożyczkodawca powiedział, że na przychody za pierwszy kwartał 2023 r. „Pozytywnie wpłynie” wyższa aktywność klientów i stopy procentowe, a także złagodzenie ograniczeń Covid-19 w Azji.

„Osiągnęliśmy dobre wyniki za cały rok i dobre wyniki czwartego kwartału w trudnym środowisku makroekonomicznym i geopolitycznym” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Ralph Hammers.

Oto kilka najważniejszych informacji z najnowszej wersji:

  • Współczynnik kapitału Tier 1, będący miarą wypłacalności banku, wyniósł 14,2%, co oznacza spadek z 14,4% w poprzednim kwartale;
  • Przychody spadły do ​​8,029 mld USD z 8,705 mld USD rok temu;
  • Zwrot z kapitału rzeczowego, będący miarą wyników banku, wzrósł na koniec kwartału do 13,2%, z 10% rok temu.

Wśród jednostek banku Global Wealth Management odnotował 35% wzrost wyniku odsetkowego netto za czwarty kwartał w ciągu roku, dzięki wyższym marżom depozytowym w wyniku wyższych stóp procentowych. Usługi bankowości detalicznej i korporacyjnej również odnotowały w tym samym okresie wzrost wyniku odsetkowego netto o 21% rok do roku, w wyniku wyższych stóp procentowych i przychodów kredytowych.

Ale niepewność rynkowa uderzyła w bankowość inwestycyjną i zarządzanie aktywami firmy. W pierwszym przypadku przychody spadły o 24% r/r, podczas gdy przychody z zarządzania aktywami spadły o 31% r/r z powodu „negatywnych wyników rynkowych i wpływu kursów walutowych”.

READ  Dow futures: Amazon spada z powodu spowolnienia wzrostu chmury; Cloudflare, Snap bierze się do roboty

„Środowisko cenowe z jednej strony pomaga biznesowi, a to równoważy część niższej aktywności, którą obserwujemy po stronie inwestycji” – powiedział Hammers Jeffowi Cutmore’owi z CNBC we wtorek.

Dodał, że po pierwszej połowie ubiegłego roku nastąpiło przesunięcie na rynkach, które wywarło presję na stronę inwestycyjną banku.

„Widzieliśmy przejście od tego, co nazywamy mikrokoncentracją, która koncentruje się na akcjach, do makrokoncentracji, która koncentruje się na cenach”, powiedział, zauważając, że szwajcarski bank nie był w stanie skapitalizować na tej zmianie w takim samym stopniu, jak niektórzy z jego rówieśników, biorąc pod uwagę jego mniejszą obecność w USA.

„Niepewne” prognozy

UBS zapowiedział, że w tym roku kupi więcej akcji.

„Pozostajemy zaangażowani w stopniową wypłatę dywidendy i spodziewamy się odkupienia ponad 5 miliardów dolarów akcji w 2023 roku” – powiedział Hammers w oświadczeniu.

Szwajcarski bank jest jednak ostrożny, jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze, powołując się na działalność banku centralnego jako potencjalny katalizator zmienności rynkowej.

„Chociaż inflacja mogła osiągnąć szczyt w drugiej połowie 2022 r. i wydaje się, że kryzys energetyczny w Europie prawdopodobnie zostanie zażegnany, perspektywy wzrostu gospodarczego, wyceny aktywów i zmienności rynku pozostają wysoce niepewne, a zaostrzenie polityki banku centralnego może mieć wpływ na rynek Płynność” – podał bank w swoich najnowszych wynikach.

Akcje UBS wzrosły o około 15% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *