Elektryczne rowery – czy osiągnięto głupotę w ekologii?

20.06.2012, 15:40 przez Bogusław Korzeniowski

Mój stosunek do samochodów elektrycznych nie jest tak oczywisty jak jurorów przyznających tytuły samochodu roku. Modele elektryczne są bowiem idealną alternatywą do jazdy w terenach miejskich, które chcemy chronić przed emisją szkodliwych gazów, ale nigdy (!) nie staną się modelami rodzinnymi.

Ich mały zasięg i brak możliwości dostarczenia paliwa na trasie z wiezionego dodatkowego „baku paliwa”, sprawiają bowiem, że elektryczny model staje się „szpanerskim autkiem”, które z praktycznością ma naprawdę mało wspólnego. Znając mą opinię na temat tych modeli, zaproszono mnie na prezentację elektrycznego Smarta ForTwo i elektrycznego roweru Smart.

W przypadku tego pierwszego tylko utwierdziłem się w swym wcześniejszym przekonaniu: model elektryczny jest stworzony do jazd miejskich. Ponieważ zaś nikt nie kupuje Smarta jako modelu rodzinnego, a jedynie jako model używany w granicach miasta, jego zasięg jest zupełnie wystarczający. Co więcej, model elektryczny ma ogromną przewagę nad wersjami spalinowymi (zarówno benzynowymi, jak i diesel) polegającą na dużym momencie obrotowym podczas ruszania.

Dostępny moment 130 Nm w chwili ruszenia pozwala bowiem na przyspieszenie 0-60 km/h w czasie 4,8 sekundy. To są zaś wartości, o jakich pomarzyć może wiele „usportowionych wersji”. Tak więc Smart elektryczny kosztujący w Niemczech 23 680 Euro, lub 18 910 Euro plus 69 miesięcznie za wynajmowanie baterii, jawi się jako dobra alternatywa przyszłości na zmotoryzowanie wielu miast. Znacznie większe wrażenie zrobił na mnie elektryczny rower.

Oczywiste jest bowiem, że poprawianie „ekologicznie czystego pojazdu” jest bezsensem. Okazało się jednak, że idea roweru jest nieco inna. Teoretycznie to jest to taki sam dwukołowy pojazd, jakich tysiące poruszają się po naszych ulicach. Wprawdzie oryginalny design, zabudowana puszka na tylnej piaście, oraz znaczna masa (26 kg) wskazują pewną odmienność, ale prawdziwą różnicę poczujemy dopiero wsiadając na siodełko.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.