W
przypadku koncernów samochodowych, skupiających kilka firm, podział ról jest z
reguły bardzo prosty: jeden zajmuje się
samochodami popularnymi, drugi modelami ekskluzywnymi, trzeci sportowymi,
czwarty indywidualnościami najwyższej półki itd. Oczywiście każdy z producentów
ma możliwość wejść w obszar drugiego, ale jest to z góry zaplanowaną i
przemyślaną decyzją (patrz Seat Exeo). Czasami jednak wszystko wymyka się spod
kontroli…
Różnica między producentem samochodów popularnych i luksusowych jest taka, że nadrzędnym celem pierwszego jest masowa produkcja i popularyzacja firmy, a drugiego tworzenie dobrze sprzedających się „dzieł sztuki”. Stąd też wśród wersji luksusowych, mimo iż są znacznie rzadziej spotykane, częściej można wypatrzyć stylistyczną perełkę. Tak jest m.in. w przypadku Audi. Oprócz dobrze sprzedających się „motoryzacyjnych dzieł sztuki” jak A4, pokuszono się stylistyczne piękności A5 i A5 Sportback i trzeba przyznać, że utrafiono w gust klientów. Samochody te bowiem, oprócz licznych innowacji, do jakich przyzwyczajono nas w wyrobach z Ingolstadt, mają stylizacje nadwozia, do niedawna zarezerwowaną tylko dla znanych z lekkości modeli z Włoch. Szczególnie A5 Sportback jest ciekawą konstrukcją prezentującą próbę połączenia sportowego coupe i czteroosobowej limuzyny. Rozkoszując się stylem Audi zapominamy, że z zakładów Volkswagena w Dolnej Saksonii zjeżdża Passat CC - pojazd który mocno wkracza w rewir Audi. Wprawdzie nie jest on nowością na rynku, gdyż jego premiera odbyła się rok wcześniej niż A5 Sportback, ale dopiero obecnie, przy ofercie rynkowej Audi, można ten pojazd porównać z jakimś konkurentem. Są to bowiem „prawie” identyczne modele. Pamiętając jednak, iż „prawie robi wielką różnicę” warto scharakteryzować mistrza rynku Premium - Audi A5 i stawiającego pierwsze kroki w segmencie - VW Passat CC.
Czterodrzwiowe coupe Audi
Cały przód A5 Sportback, aż do słupka A jest identyczny jak w modelu coupe A5. Zmiany stylistyczne zaczynają się dopiero od przedniej szyby. Po pierwsze samochód urósł. Audi A5 ma rozstaw osi wynosi 275 cm, a długość nadwozia to 462,5 cm, a w A5 Sportback wymiary te wynoszą odpowiednio 281 cm i 471 cm. Stylistycznym podpisem modelu są ostro zarysowane krawędzie, podkreślające muskularnie naprężone barki samochodu. Patrząc z boku zobaczymy jeszcze jeden „stylistyczny autograf”. Słupek C -przebiegający długą linią ku tyłowi- kryje małe okno boczne z narożnikiem skierowanym ku górze. Jest to nawiązanie do Audi 100 Coupé S z 1969 roku.
Z tyłu otwieramy klapę z szybą odsłaniając potęęęężny bagażnik. W podstawowym układzie bagażnik ma 480 litrów pojemności. Po złożeniu oparć kanapy pojemność wzrasta do 980 litrów, a na podłodze można przewozić pakunki mające prawie 200 cm.
Dodaj komentarz