Skoda Yeti - Typowe usterki

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Skoda Yeti to pierwszy Suv w ofercie czesko niemieckiego producenta. Samochód jest produkowany od 2009 roku do dzisiaj. Pomimo krótkiego okresu produkcji, na rynku już można znaleźć pierwsze egzemplarze używane.

Stylistycznie samochód nie jest zbytnio atrakcyjny wizualnie jak na auto typu Suv. Jest zbyt pudełkowaty, za mało w nim drapieżności i wizualnej dynamiki. Ale spokojny styl samochodu wielu nabywcom przypada do gustu. W czasie wielu testów Skodę Yeti doceniono także za dobre właściwości jezdne oraz spore wnętrze. Dzięki temu autko może pełnić spokojnie funkcję samochodu rodzinnego na przykład dla rodziny mieszkającej poza miastem, która w czasie sezonu zimowego musi skorzystać z napędu na cztery koła. Tak naprawdę Skoda Yeti jest mocno spokrewniona z Octavią 4x4, na bazie której powstała. 

Producent wyposaża Yeti w trzy silniki benzynowe i trzy silniki wysokoprężne. Jednostki benzynowe to turbodoładowane silniki TSI: 1.2 (105KM), 1.4 (122KM) i 1.8 (160KM). Jednostki wysokoprężne to silniki turbodoładowane TDI z listwą common rail i filtrem cząstek stałych DPF o pojemności dwóch litrów i mocy 110, 140 i 170KM. Do wyboru są także trzy skrzynie biegów. Są to dwie skrzynie manualne (pięcio i sześciobiegowa) oraz automatyczna siedmiobiegowa skrzynia dwusprzęgłowa DSG. 

Jaki silnik wybrać? Szczerze mówiąc wybór jest jak między dżumą a cholerą. Dlaczego? Bo każdy z nich będzie generował szereg kosztowych problemów.  Turbodoładowane silniki benzynowe TSI mogą nieprzyjemnie zaskoczyć kierowcę takimi kosztownymi awariami jak awarie sprzęgiełka magnetycznego pompy wody (naprawa ok. 700zł), pękające tłoki czy usterki wtryskiwaczy (naprawa będzie kosztować około tysiąca złotych). Najgorszym i najkosztowniejszym problemem będzie jednak awaria układu rozrządu w silniku TSI. Awarii bowiem ulega metalowy łańcuch rozrządu, który się rozciąga oraz jego napinacze. Do tego może dojść jeszcze awaria przestawiacza faz rozrządu. W zwykłym silniku benzynowym pasek można kupić za sto złotych, ale w przypadku konieczności wymiany łańcucha w silniku TSI koszty idą już w tysiące. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.