x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowe Audi A8 - majstresztyk

03.12.2013, 21:40 przez Bogusław Korzeniowski

Dzięki modelowi A8, Audi od dawna ma swoje stałe miejsce w czołówce innowacyjnych producentów luksusowych samochodów. Największą chyba zaletą tej dużej limuzyny jest lekka konstrukcja.

Ciężar własny Audi A8 3.0 TFSI quattro ze standardowym rozstawem osi, to tylko 1830 kg – najlepszy wynik wśród konkurentów z napędem na cztery koła. Decydującym czynnikiem sprawiającym,  że waga samochodu jest tak niska jest karoseria, wykonana prawie w całości z aluminium konstrukcja Audi Space Frame (ASF), ważąca jedynie 231 kg.

Nowe Audi A8 to największy dostępny obecnie na rynku model segmentu luksusowych limuzyn. Jego długość to 5,14 m, rozstaw osi: 2,99 m, szerokość: 1,95 m, a wysokość: 1,46 m. Model A8 L jest dłuższy i ma większy o 13 cm rozstaw osi. W przypadku obu wariantów karoserii, bagażnik o pojemności nawet do 520 litrów jest – dzięki jego przekonstruowaniu – bardziej pakowny. Dodatkowe rozwiązania mające na celu wytłumienie wnętrza zmniejszyły i tak już niski poziom hałasów.

Dynamiczna stylistyka Audi A8 jest teraz jeszcze bardziej wyrazista. Maska silnika, pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe i zderzak mają mocniej zarysowane kontury, a reflektory wydają się bardziej płaskie. Na życzenie, Audi wyposaża swą największą limuzynę w innowacyjne diodowe reflektory Matrix LED. Jednostki świateł drogowych składają się w nich z 25 diod świetlnych, które zapalają się pojedynczo, zależnie od sytuacji, a które można również w zależności od potrzeb wyłączać lub przyciemniać. Dzięki takiemu rozwiązaniu, system oświetlenia drogi może bardzo precyzyjnie reagować na nadjeżdżające z naprzeciwka lub jadące przed nami pojazdy. Nie oślepia ich, równocześnie zawsze we właściwy sposób oświetlając tor jazdy. Światła tylne samochodu także zostały przeprojektowane i przebudowane.

Niezależnie od wersji silnikowej – z wyjątkiem modelu S8 – ujście układu wydechowego to dwie duże, trapezowate końcówki rur wydechowych, umiejscowione na prawym i lewym krańcu tyłu pojazdu. Delikatne chromowane listwy i polerowane na wysoki połysk czarne obramowania okien podkreślają zmienioną stylistykę auta. Klienci mają do wyboru dwanaście kolorów lakieru, w tym pięć nowych. Rozmiary kół sportowej wersji S8 to 21 cali.

Wnętrze: Dużo przestrzeni i eleganckie materiały

Wnętrze flagowego Audi fascynuje eleganckim przebiegiem linii i dużą przestrzenią. Fotele przednie są dostępne w  wielu opcjach, w tym z regulowaną pięciostopniowo funkcją wentylacji i masażu. A8 i A8 L mogą mieć dwa oddzielne, elektrycznie regulowane siedzenia tylne. Dla Audi A8 L można do nich zamówić pokrytą skórą konsolę centralną, a komfort podróży zwiększymy jeszcze bardziej zamawiając tylny fotel z elektrycznie wysuwanym podnóżkiem, zapewniającym doskonały wypoczynek. Klient ma do wyboru wielu innych elementów wyposażenia luksusowego. Począwszy od w pełni zintegrowanego systemu multimedialnego Rear Seat Entertainment, przez jonizator powietrza we wnętrzu pojazdu, aż po wspomaganie zamykania drzwi czy lodówkę zamontowaną w oparciu tylnego siedzenia.

Wszystkie elementy charakteryzują się nienaganną jakością wykończenia. Każdy detal Audi A8 jest dowodem wysokiej jakości ręcznej roboty. Oferta obić, listew dekoracyjnych czy kolorów jest teraz jeszcze bardziej ekskluzywna. Najlepszy przykład oferowanych nowości to wytwarzana w ekologiczny sposób skóra o nazwie „unikat”, która doskonale oddycha i wygląda bardzo naturalnie. Nowością, jeśli chodzi o dekoracyjne wykończenia, są zastosowane cenne forniry: drewno topolowe w kolorze brązowo-srebrnym  i drewno jesionowe w kolorze brązowo-złotym, które uszlachetniono srebrem lub złotem.

W programie Audi exclusive, wyjątkowo wymagający klienci znajdą rozwiązania umożliwiające dowolną indywidualizację własnego pojazdu. W limitowanej serii A8 L W12 Audi exclusive concept, wnętrze wykonano ze skóry w kolorze koniakowym Agatha cognac. Skórę dostarcza włoska manufaktura meblowa Poltrona Frau. Mimo dużej ilości funkcji, nowe Audi A8 charakteryzuje się wzorcową, prostą koncepcją obsługi. Kluczowym jej elementem jest panel sterujący MMI z dużym, reagującym na nacisk regulatorem obrotowym. W pojazdach wyposażonych w nawigację MMI Navigation plus, panel ten posiada powierzchnię reagującą na dotyk, tzw. „touchpad“. Przy pomocy pola dotykowego MMI touch, kierowca może  - wprowadzając odpowiednie znaki - sterować funkcjami nawigacji i multimediów.

Uzupełnieniem nawigacji MMI Navigation plus jest system Audi Connect z telefonem pokładowym. Audi Connect umożliwia korzystanie z Internetu w pojeździe. Pasażerowie, dzięki zintegrowanemu punktowi dostępu Hotspot (WLAN), mogą do woli surfować i mailować, wykorzystując własne urządzenia mobilne. Kierowca ma  z kolei możliwość skorzystania w pojeździe z dopasowanych do jego potrzeb usług online. Bang & Olufsen Advanced Sound System czy Rear Seat Entertainment, dodatkowo uzupełniają ofertę infotainment.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Audi A6
brak komentarzy
Premiery
Nowa siła komfortu – Audi A8
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.