Ekologia to nie jest przywilej bogaczy

14.08.2012, 11:47 przez konrad

Przyzwyczailiśmy się, że samochody ekologiczne to modele elektryczne, mające napęd hybrydowy lub wykorzystujące ogniwa paliwowe. Tymczasem wiele koncernów zwraca uwagę, że obecnie najważniejszym czynnikiem w zakresie zminimalizowania emisji spalin jest modernizacja oferowanych pojazdów. Jest to jedyna forma ograniczenia emisji niekorzystnych związków, gdyż czas „powszechnego stosowania” nowych źródeł zasilania jest jeszcze bardzo odległy.

Jednak budowa coraz nowszych konstrukcji silników, uzyskujących większe moce, przy równoczesnym ograniczeniu spalania to tylko połowa sukcesu. Nie mniej ważne jest „wskazanie” użytkownikom  najwłaściwszej eksploatacji. To właśnie dlatego w wielu nowych samochodach pojawiły się na desce rozdzielczej sygnalizatory, wskazujące odpowiedni moment zmiany przełożenia. Dlatego też pojawiły się niebieskie kontrolki informujące o zbyt niskiej temperaturze silnika, co sugeruje aby nie nadwyrężać jednostki.

Czy można jeszcze w jakikolwiek sposób wskazać bardziej ekonomiczną jazdę?

Odpowiedzi poszukał  Fiat prezentując system  eco:Drive, który to wykorzystuje opracowany przez Fiata wspólnie z Microsoft elementy systemu Blue&Me. Zasada działania oprogramowania jest dla użytkownika banalnie prosta. Podczas jazdy oprogramowanie „eco:Drive” gromadzi informacje na temat tego, jak kierujący eksploatuje pojazd i jak zarządza jego wydajnością. Wszystkie dane są przesyłane (poprzez łącze USB systemu informacyjno - rozrywkowego Blue&Me) do standardowego napędu USB, z którego zgrywane są na pamięć zewnętrzną. Po zainstalowaniu pen driva na komputerze, system wysyła dane do serwera Fiat, który przekształca je w fakty i przydatne informacje dotyczące parametrów jazdy takich jak przyspieszanie, zwalnianie, zmiana biegów czy zmiany prędkości. Eco:Drive analizuje dane procentowe i opracowuje dla nich punktację zwaną Eco Index. Na podstawie informacji tworzone są wykresy, dzięki którym użytkownicy mogą sprawdzić zużycie paliwa i emisję spalin każdej swojej podróży oraz uzyskać wskazówki jak osiągnąć bardziej eko-przyjazny styl jazdy. 

Kierowca otrzymuje indywidualne porady, jak poprawić swoje wyniki w każdym z analizowanych aspektów jazdy tak, aby osiągnąć jak najlepszą wydajność. Istnieje także możliwość zapisywania i analizowania swoich postępów w czasie i sprawdzania uzyskanych oszczędności. Jak wykazały badania i opinie użytkowników, system pomaga poprawić styl jazdy i oszczędzić od 10 do 15 % paliwa. Oprócz ograniczenia emisji dwutlenku węgla oznacza to oszczędności miesięczne ponad 50 zł, gdy przejeżdżamy miesięcznie 1600 km, samochód zużywa śr,7 l/100 km, a paliwo kosztuje 4,5 zł/l. Gdy samochód spala więcej, a koszty paliwa wzrastają, to nawet przy zachowaniu takiego samego pokonywanego miesięcznie dystansu, oszczędności są jeszcze większe.

Eco:Drive jest obecnie dostępny w wielu modelach samochodów osobowych Fiata i pojazdów użytkowych Fiat Professional, ale dostępny jest także dla dotychczasowych użytkowników Blue&Me. Wszyscy którzy kupili samochody wcześniej i nie posiadają systemu ecoDrive, a jedynie system Blue&Me, mają szansę za darmo pobrać ze strony internetowej Fiata (www.fiat.com/ecoDrive) odpowiednią aplikację. Wystarczy tylko ściągnąć aplikację na przenośną pamięć, podłączyć ją do portu USB systemu Blue & Me w pojeździe, a system zainstaluje nową aplikację w komputerze samochodu. Informacje dotyczące stylu jazdy będą wówczas automatycznie zapisywane na pen drivie.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.