Test: Citroen C3 1.6 HDI - zawsze innowacje

27.08.2012, 16:05 przez konrad

Citroen to marka znana z nietypowych pomysłów i innowacyjności. Co jednak może wyróżniać pojazd miejski? Czy nie ma on za małej bryły na innowacje?

Zawieszenie Hydroactiv, które automatycznie unosi lub opuszcza pojazd w zależności od prędkości jazdy, jest innowacją techniczną i stało się znakiem rozpoznawczym Citroena. Tak było też w przypadku stylizacji awangardowego nadwozia limuzyny C6 oraz bryły minivana C4 Picasso, który dzięki ogromnej szybie przedniej nazwano VISIOVANEM. Co jednak może wyróżniać pojazd miejski? Czy nie ma on za małej bryły na innowacje?

Nowy Citroen C3, który jest na rynku polskim od roku 2010, nie oparł się wprawdzie tendencji wzrostowej i długość wynosi obecnie 394 cm, czyli 8 cm więcej niż wersja poprzednia, a szerokość zwiększyła się o 4 cm (ma 171 cm), ale wysokość karoserii i rozstaw osi prawie się nie zmieniły. Niewiele zmienił się też kształt bryły. W genach pojazd przejął krągłości oraz solidny wygląd, dający poczucie bezpieczeństwa, ale dzięki bardziej zdecydowanym aerodynamicznym liniom oraz charakterystycznym reflektorom przednim i światłom tylnym w kształcie bumerangów, zyskał na dynamizmie.

Zwarte gabaryty zewnętrzne, w żaden sposób nie ograniczają jednak przestronności wnętrza. To efekt kilku modyfikacji znanych z różnych pojazdów: wyprofilowanie dolnej części deski rozdzielczej nieograniczającej miejsca na nogi dla pasażera z przodu, zastosowanie cieńszych oparć foteli przednich oraz konstrukcja wyższych siedzisk. O ile przestrzeń pasażerska jest w nowym C3 wyraźnie większa niż w poprzednim modelu, to wielkość bagażnika nie zmieniła się i nadal wynosi 300 litrów.

Mały - nie znaczy traktowany po macoszemu

Jak twierdzą projektanci, C3 stanowi zapowiedź (w zakresie postrzegalnej jakości) zmiany wzorca w tym segmencie. Tę nową jakość wyznaczają między innymi zestawienie materiałów i staranne połączenie elementów oraz obecność chromowanych wstawek na uchwytach drzwi, obwódkach szyb czy końcówce układu wydechowego. Przy projektowaniu wnętrza czerpano inspiracje z modeli Premium, w szczególności z DS3. Dowodem na to jest m.in. poziomy zarys deski rozdzielczej, osłona zestawu wskaźników czy kierownica o nietypowym kształcie. W przypadku testowanego modelu wyposażenie było skompletowane jako Exclusive, a to oznacza, że w standardzie były lepsze materiały tapicerskie, chromowane dodatki, lekkie felgi 16 cali, skórzana kierownica czy klimatyzacja automatyczna.  Największe zaciekawienie wzbudziła jednak… przednia szyba.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.