x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Fiat 500L Treking – buntownik z wyboru

10.11.2014, 11:20 przez Bogusław Korzeniowski

Fiat 500L przypomina mi Fiata Multiple, czyli model który dla jednych był stylistycznym koszmarkiem, a dla innych fantastycznym samochodem. Także wnętrze owego modelu, z prostymi szybami, trzema fotelami z przodu i zabudową deski przypominającą wynurzającą się głowę nurka wywołało fale oburzenia i zachwytu. Oburzeni byli esteci nie dopuszczający do zaistnienia takiej ekstrawagancji. Zachwyceni zaś byli ci którzy samochodem jechali. Sam jestem ogromnym konserwatystą i przekonanie mnie do innowacji to długa i żmudna droga. Tymczasem wielokrotne jazdy w Polsce wykazały, że samochód był fantastyczny po względem przyczepności i poręczności w parkowaniu, oraz w ergonomii użytkowania. Wypożyczany w wypożyczalniach we Włoszech, Hiszpanii, czy w Grecji, mimo oporów przyjaciół, przekonywał dodatkowo wszystkich nienagrzewającym się wnętrzem, za co były odpowiedzialne proste szyby boczne.

Fiat 500 L przypomina nieco ten fantastyczny model gdyż siedzimy podobnie wysoko, mamy doskonałą widoczność podczas jazd miejskich i dodatkowo pojazd parkuje w miejscach w których większość modeli o tej wielkości ma problemy ze znalezieniem miejsca. Jednakże na tym kończą się podobieństwa do Multiplii. W środku nie mamy bowiem indywidualnych foteli (Multipla miała indywidualne sześć miejsc), a deska rozdzielcza nie jest tak oryginalna (dla innych kontrowersyjna).

O walorach jazd Fiatem 500 L  miałem okazję już pisać i wyrażałem się bardzo pochlebnie o nadwoziu i walorach użytkowych, ale niezbyt przychylnie o silniku 1,3 diesel 85 KM (tekst - Test Fiat 500L diesel – indywidualny pojazd z kiepskim silnikiem) .

Obecnie mam okazję przekazać nowe informacje. Pierwsza to jazda tym modelem z silnikiem benzynowym 1,4, a druga to nowa odsłona modelu – wersja Treking.

Charakter testowanego Fiata 500L Trekking widać już na pierwszy rzut oka: specjalny kształt zderzaków, przednie i tylne osłony oraz podwyższone zawieszenie (podwyższone o 10% w stosunku do 500L i prześwit 145 mm), aby trudniejszy teren pokonywać bez trudu. Również i nadwozie otrzymało stylowe detale, takie jak satynowe wstawki zderzaków i boczne listwy ochronne oraz satynowane klamki zewnętrzne drzwi.

We wnętrzu uwagę zwracają pokrycia siedzeń w stylu „high-tech" w dwukolorowej barwie: tkanina w barwie grafitowej Magnesio Grey ze wstawkami brązowymi z eko-skóry, co sugeruje styl „terenowy".

Wsiadamy zatem za kierownicę, uruchamiamy silnik i… czujemy się jak w normalnym Fiacie 500L, który wzbogacono o terenowe dodatki. Jednakże nie jest to crossover, który tylko z wyglądu ma sugerować „terenowe walory”. Jego „duszę buntownika i indywidualisty” możemy wydobyć za pomocą przycisku obok dźwigni zmiany biegów. Uruchamia on system Traction+.

Co to jest?

„Traction+" oparty jest na strukturze zaawansowanego systemu stabilizacji jazdy, lecz jest czymś więcej, niż tylko prostym rozszerzeniem ESC, ponieważ w swym działaniu korzysta ze specjalnych algorytmów zarządzania układem hamulcowym, aby niejako naśladować działanie  elektromechanicznego dyferencjału samoblokującego. Optymalizacja oprogramowania oraz wykorzystanie standardowego, hydraulicznego układu hamulcowego, jako medium pośredniczące powoduje, że system ten wykazuje znacznie większą progresywność działania, niż pierwowzór konwencjonalny, a jego skuteczność jest całkowicie porównywalna pomimo „odchudzenia" konstrukcji. System aktywowany jest przyciskiem działa w zakresie prędkości jazdy do 30 km/h.

Traction+ wkracza do akcji w przypadku wykrycia zerowej lub niskiej przyczepności jednego z napędzanych kół, powodując przyhamowanie „buksującego" koła i przenosi moment obrotowy na koło zachowujące wyższą przyczepność do podłoża. Zapewniając możliwie najlepszą trakcję w trudnych warunkach nawierzchniowych, system Traction+ skutecznie wspomaga prowadzenie samochodu z zachowaniem maksimum kontroli i stabilności kierunkowej.

Słowem mamy namiastkę dobrego zachowania w terenie. Niestety nie miałem okazji przekonać się jak w praktyce działa ten układ, gdyż będziemy mogli sprawdzić go dopiero na śniegu, więc zapewne test z walorów jazdy zimowej będziemy mieli okazję przekazać w styczniu-lutym. Teraz zaś warto przedstawić wrażenia jakie w codziennej jeździe daje benzynowy Fiat 500L Treking.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Nowości w gamie Fiata 500L
1 komentarz
Aktualności
Show-car Fiat 500L Trekking “Street Surf”
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.