x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Pierwsza partia Audi e-benzyny produkowanej bez użycia ropy naftowej

21.05.2015, 15:46 przez Bogusław Korzeniowski

Audi e-benzyna to produkt syntetyczny produkowany bez użycia ropy naftowej. Składa się w 100 procentach z izooktanu i ma wysoką wartość oktanową ROZ 100. Audi e-benzyna nie zawiera siarki ani benzenu i dlatego spala się bardzo czysto. Jest to więc paliwo wysokiej jakości pozwalające na uzyskanie wyższego stopnia sprężania, a w związku z tym na zwiększenie wydajności. Nowy surowiec napędowy Audi testowany będzie w laboratoriach i w silnikach doświadczalnych. Koncern z Ingolstadt, razem z firmą Global Bioenergies, ma zamiar tak zmodyfikować proces jego produkcji, aby mógł się on odbywać bez biomasy - wtedy wystarczy woda, wodór, CO2 i światło słoneczne.

Reiner Mangold, kierownik ds. rozwoju zrównoważonych produktów w Audi AG podkreśla, że Audi bardzo się zaangażowało w rozwój niekopalnych, neutralnych pod względem CO2 paliw. „Global Bioenergies udowodniło żywotność pomysłu Audi e-benzyny i wdrożyło ją do produkcji. To milowy krok w naszej strategii Audi e-fuels.” Cztery pierścienie produkują już w dużych ilościach syntetyczny e-gaz dla swoich klientów. Projekty badawcze z różnymi partnerami zajmują się Audi e-etanolem, Audi e-dieslem i Audi e-benzyną.

Global Bioenergies S.A. we francuskim Pomacle koło Reims prowadzi zakład doświadczalny produkcji izobutylenu, podstawowego budulca Audi e-benzyny. Izobutylen powstaje tam nie z ropy naftowej, ale z surowców odnawialnych. Innym partnerem Audi, z którym prowadzone są prace projektowe, jest Centrum Procesów Chemiczno-Biotechnologicznych Fraunhofer (CPB) w Leunie (Saksonia-Anhalt). Naukowcy przy pomocy wodoru przekształcają tam izobutylen w stanie gazowym w płynny izooktan. Firma Global Bioenergies buduje teraz w Centrum Fraunhofer instalację doświadczalną, która od 2016 r. ma produkować większe ilości tej substancji.

Podobne artykuły

Aktualności
Paliwo przyszłości?
brak komentarzy
Aktualności
Czy ogniwa paliwowe to przyszłość? CHYBA TAK!
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.