Nowe Audi S3

21.09.2012, 17:06 przez konrad

Moc 300 KM i moment obrotowy 380 Nm - Audi S3 trzeciej generacji po raz kolejny podnosi poprzeczkę w swojej klasie.

W Genewie zaprezentowano nowe Audi A3, a pół roku później przygotowano kolejną niespodziankę Audi S3. Audi S3 waży nie więcej niż 1395 kg – jest to waga stanowiąca ogromne osiągnięcie w segmencie samochodów kompaktowych premium. W porównaniu z poprzednim modelem jego ciężar własny zredukowano o 60 kg. Dzięki zaawansowanym technologicznie, hartowanym stopom stali karoseria nowego Audi S3 waży o 28 kg mniej niż karoseria poprzednika. Uzupełnieniem koncepcji lekkiej konstrukcji są duże elementy aluminiowe w przedniej części samochodu.

Tę nowoczesną strukturę karoserii kryją szaty prawdziwego modelu S. Audi S3 posiada charakterystyczną dla modeli S pojedynczo obramowaną osłonę chłodnicy Singleframe.Stanowi ona symbol jego bezkompromisowego, sportowego charakteru. Obramowanie osłony utrzymane jest w kolorze aluminium, podobnie jak jej podwójne, poziome pręty wzmacniające. Kratownica osłony jest natomiast matowa i ma platynowo szary kolor. Na nowo zaprojektowanych zderzakach umiejscowiono boczne wloty powietrza z podwójnym ożebrowaniem, utrzymane w aluminiowej stylistyce. Duże wloty powietrza, osłonięte są czarnymi i lakierowanymi na wysoki połysk kratownicami (o stylizowanej na romby strukturze) i ujęte w mocno zarysowane obramowania. Przy dolnej krawędzi przodu pojazdu, po obu stronach osłony chłodnicy znajdują się dodatkowe wloty powietrza, kierujące uwagę na koła. Boki Audi S3 przyciągają uwagę obudową lusterek bocznych w kolorze aluminium i wyrazistymi listwami progowymi. Również tylny zderzak został zaprojektowany na nowo. W strefie platynowo-szarego dyfuzora znajdują się cztery owalne końcówki rur układu wydechowego, zaopatrzone w chromowane osłony. Duży spojler na brzegu dachu zwiększa docisk aerodynamiczny na tylną oś.

We wnętrzu dostępne są wszystkie, charakterystyczne dla tej serii modeli i najbardziej zaawansowane technicznie rozwiązania mobilnych systemów Infotainment, oraz systemów wsparcia kierowcy. Jest też Audi connect, czyli szeroka gama indywidualizowanych usług online, które umożliwiają kierowcy dostęp do sieci informacyjno-komunikacyjnej oraz w szybki i prosty sposób dostarczają mu istotnych informacji. W celu umożliwienia korzystania z nowych usług, Audi stworzyło szereg komponentów systemu Infotainment, z systemem nawigacji MMI Navigation na czele i z panelem dotykowym MMI touch. Ten system high-end wyróżnia się superpłaskim, wysuwanym elektrycznie, 7-calowym monitorem i nową koncepcją obsługi przy pomocy pokrętła obrotowego reagującego równocześnie na nacisk, zintegrowanego z panelem dotykowym MMI touch.

Jednak to nie karoseria jest wyróżnikiem wersji S, ale silnik i układ napędowy i jezdny

Silnik 2.0 TFSI, w jaki wyposażono Audi S3, w zakresie pomiędzy 1800 i 5500 obr./min osiąga moment obrotowy o wartości 380 Nm. Przy 5500 obr./min generuje moc 300 KM, a maksymalny moment obrotowy uzyskuje przy 6800 obr./min. Dzięki temu osiągi nowego Audi S3 są zadziwiające. Przyspieszenie do 100 km/h w połączeniu z automatyczną przekładnią S tronic trwa 5,1 s, a w zestawieniu z manualną skrzynią biegów – 5,4 s. Osiągnięcie prędkości maksymalnej, którą ograniczono do 250 km/h, nie stanowi żadnego problemu. Audi S3 z automatyczną przekładnią S tronic na 100 km zużywa średnio 6,9 l paliwa (ze skrzynią manualną: 7,0 l) – co oznacza zmniejszenie zużycia paliwa (w wersji ze skrzynią manualną) o 1,5 l w stosunku do modelu poprzedniego.

Za przenoszenie sił napędowych w nowym Audi S3 standardowo odpowiedzialna jest manualna skrzynia z sześcioma biegami, o lekkiej obudowie, wykonanej z magnezu. Alternatywne rozwiązanie stanowi przekładnia automatyczna S tronic, o szerokim zakresie przełożenia szóstego biegu. Biegi niższe, w celu zapewnienia większej dynamiki jazdy, mają krótkie przełożenia, podobnie jak w przypadku manualnej skrzyni biegów.

Permanentny napęd na cztery koła quattro jest stałym elementem układu przeniesienia napędu. Sercem napędu quattro jest elektronicznie sterowane i włączane hydraulicznie sprzęgło wielopłytkowe, w którego wnętrzu znajduje się zespół płytek, który porusza się zanurzony w oleju. Metalowe pierścienie cierne są ułożone parami, jeden za drugim – jeden pierścień z pary jest trwale zazębiony z obudową, która obraca się wraz z wałem napędowym, a każdy drugi pierścień – z wałem zdawczym połączonym z mechanizmem różnicowym tylnej osi. Podczas zwykłej jazdy sprzęgło kieruje siły napędowe z silnika w dużej części na koła przedniej osi. Przy zmniejszonej trakcji może – poprzez trwające parę milisekund, uporządkowane ściśnięcie zespołów płytek – płynnie przekierować moment obrotowy na tylną oś. Hydrauliczna pompa osiowo-tłokowa szybko zapewnia pożądane ciśnienie.

Nowe Audi S3 posiada właściwości jezdne samochodu sportowego. Spontanicznie i precyzyjnie reaguje na skręt kół, z dużą stabilnością pokonuje wszelkiego rodzaju zakręty przy dużej prędkości i nieznacznych skrętach kierownicy. Manewrowanie Audi S3 jest precyzyjne i bezpieczne oraz nie wymaga dużego wysiłku. Sporo w tym zasługi doskonale dopasowanego podziału obciążeń między osiami, oraz progresywne wspomaganie układu kierowniczego. Drążek kierowniczy podłużny został tak zazębiony, że można zmieniać przełożenie, Współpracuje ono ściśle z różnymi systemami pokładowymi nowego Audi S3. Są to między innymi: będąca elementem wyposażenia seryjnego funkcja rekomendacji przerw podczas jazdy, montowany opcjonalnie aktywny asystent toru jazdy Audi active lane assist i asystent parkowania.

Nowe Audi S3 jeździ na kołach odlanych ze stopów lekkich. Felgi mają wymiar 7,5 na 18 cali, a zaopatrzone są w opony o rozmiarze 225/40. Utrzymano je w stylistyce charakterystycznej dla modeli S – posiadają pięć równoległych ramion.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.