x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Mercedes GLC - doskonałość energetyczne

18.06.2015, 11:59 przez Bogusław Korzeniowski

Mercedes-Benz zastosował kompleksowy pakiet działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej i osiągów GLC. Całkiem nowe lub zmodyfikowane układu napędowe, znakomita aerodynamika i inteligentna, lekka konstrukcja - oto kluczowe czynniki stojące za wzorową wydajnością modelu. Zależnie od wersji, zużycie paliwa względem poprzednika spadło do 19%. Równocześnie, przy zachowaniu tej samej mocy, GLC ma lepsze osiągi. W chwili premiery rynkowej model będzie dostępny w czterech odmianach do wyboru:

•  GLC 220 d 4MATIC, diesel, 125 kW (170 KM) 

•  GLC 250 d 4MATIC, diesel, 150 kW (204 KM)

•  GLC 250 4MATIC, benzynowy, 155 kW (211 KM)

•  GLC 350 e 4MATIC, hybryda plug-in, 155+85 kW (211+116 KM)

Wszystkie odmiany spełniają normę emisji spalin Euro 6 i są wyposażone w funkcję start/stop. Jako pierwszy model w segmencie, GLC będzie oferowany z hybrydowym napędem plug-in. Wariant GLC 350 e 4MATIC łączy zalety zwinnego SUV-a z napędem na obie osie ze sportowymi osiągami i wyjątkowo niskim zużyciem paliwa. Jego zespół napędowy osiąga moc systemową 155 + 85 kW (211 + 116 KM), w razie potrzeby pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,9 s lub umożliwia pokonanie dystansu do 34 km bez użycia jednostki spalinowej. Maksymalna prędkość pojazdu w trybie elektrycznym wynosi 140 km/h. Dzięki inteligentnej architekturze napędu hybrydowego jego bagażnik zachował wysoką pojemność (od 350 do 1445 l). Podobnie jak Klasa S w hybrydowej wersji plug-in, tak i GLC oferuje wszystkie charakterystyczne udogodnienia zwiększające komfort i wydajność, takie jak inteligentny system zarządzania napędem z programami jazdy, dotykowy pedał gazu czy wstępną wentylację kabiny.

Zmianie generacyjnej towarzyszy również awans pod względem aerodynamiki. Ze współczynnikiem oporu powietrza Cd równym 0,31 (GLK: 0,34) i oporem aerodynamicznym o wartości 0,794 (GLK: 0,87) GLC ustanawia nowe standardy w segmencie. Poza ogólnym kształtem karoserii za to wyjątkowe osiągnięcie odpowiadają dopracowane szczegóły, takie jak uszczelnienie wokół wlotu powietrza i przednich lamp, zasłona chłodnicy, wydłużony spojler dachowy czy zoptymalizowane osłony podwozia.

Kluczowym parametrem decydującym o komforcie jazdy, zwłaszcza podczas jazdy z wyższymi prędkościami, jest skuteczne wyciszenie kabiny. W tym celu inżynierowie Mercedes-Benz dopracowali przepływ powietrza pod podwoziem oraz uszczelnienie drzwi i okien - nie tylko w celu osiągnięcia jak najniższego poziomu natężenia dźwięku, mierzonego w dB, ale też uzyskania jak najbardziej harmonijnej akustyki. Oznacza to, że pewne zakresy częstotliwości ani elementy nie powinny odgrywać dominującej roli. Po przekroczeniu około 120 km/h takim dominującym czynnikiem jest szum wiatru, zagłuszający dźwięki spod maski i kół. O tym, że aeroakustycy wykonali swoje zadanie, świadczy porównanie GLC z Klasą E: mimo różnic w wysokości nadwozia oba modele w kategoriach obiektywnych i subiektywnych notują ten sam indeks hałasu wiatru WI. To bezwymiarowy parametr służący do oceny aeroakustyki.

Mimo znacznie większych wymiarów karoserii i bogatszego wyposażenia nowy model jest o 80 kg lżejszy od poprzednika. W głównym stopniu odpowiada za to zupełnie nowe nadwozie, ważące o 50 kg mniej od mniejszego GLK. To zasługa inteligentnego połączenia materiałów, w tym aluminium oraz wysoko- i ultrawysokowytrzymałej stali. Z aluminium wykonano m.in. drzwi, pokrywę silnika, dach i przedni pas, a także elementy zawieszenia. Ograniczenie masy nieresorowanej w pozytywnym stopniu wpłynęło przy okazji na komfort jazdy i zwinność prowadzenia. Opcjonalne, wielokomorowe zawieszenie pneumatyczne AIR BODY CONTROL korzysta z elementów sprężynujących wykonanych z lekkich, acz wytrzymałych tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym. W rezultacie układ waży mniej od porównywalnych rozwiązań. Wykorzystanie nowej, kompaktowej skrzyni rozdzielczej jako dodatkowego modułu i przekładni 9G-TRONIC z magnezową obudową pozwoliło obniżyć masę własną pojazdu względem poprzednika o 12 kg.

Podobne artykuły

Premiery
Mercedes GLC to wyrośnięty GLK
brak komentarzy
Premiery
Mercedes GLC - SUV perfekcyjnie dopasowany [Video]
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.