x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Audi A8 D4 - Okręt Flagowy

28.05.2012, 18:09 przez Bogusław Korzeniowski

Gdy jesienią 1993 Audi zaprezentowało model o karoserii z wypolerowanego aluminium świat zareagował jednoznacznie: „kosmos”. Jednak wiosną 2004 taki model trafił do salonów...

Pod koniec lat osiemdziesiątych zauważono, że pojazdy są coraz większe, a lepiej opracowane wzmocnienia bezpieczeństwa czy nowe elementy wyposażenia ważą coraz więcej. Rozpoczęto wówczas prace nad obniżeniem masy pojazdu. Zrealizować miało to lżejsze, aluminiowe nadwozie. Ponieważ jednak niemożliwe było opakowania dotychczasowych szkieletów w „aluminiowe szaty”, inżynierowie Audi opracowali i wdrożyli do produkcji system ASF (Audi Space Frame), polegający na zbudowaniu zupełnie nowej konstrukcji ramy przestrzennej. Jednak to, co można uznać za innowacyjną technologię, w przypadku wersji na rynku wtórnym może okazać się dużym problemem. W modelach tych nie ma bowiem możliwości napraw blacharskich poprzez spawanie i naciąganie karoserii. Ponieważ aluminium obciążone siłami rozciągającymi pęka, jakiekolwiek naprawy powypadkowe polegają na wymianie elementów i zmontowaniu nowych specjalną metodą spawalniczą (spawanie aluminium) lub poprzez nitowanie. Tak więc, gdy kupujemy używane A8 warto podjechać do stacji diagnostyki komputerowej celem dokładnego sprawdzania, czy nie był on uszkodzony i naprawiony przez partacza.

Autoryzowany serwis naprawiający A8 z pewnością jest bowiem dla importerów nieopłacalny, a nie każdy blacharz poradzi sobie z tym nadwoziem. Wróćmy jednak do bryły. Styliści wychodząc z założenia, że tak nowatorski pomysł nie można było zapakować w proste kształty, opracowali agresywną linię podkreśloną masywnymi zderzakami i „ciężką” tylną partią z ostro pochyloną szybą. Trzeba przyznać, że nawet kilkanaście lat po premierze, zarys bryły może się podobać.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Audi A4 B8 Avant - łamacz stereotypów
brak komentarzy
Premiery
Audi A6 Allroad Quattro – luksusowe kombi z terenowym zacięciem
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.