x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Fiat Sedici - Prawie dorosła szesnastka…

30.05.2012, 20:21 przez Bogusław Korzeniowski

Jeżeli Włosi limuzynę Maseratti nazwali Quatroporte – co oznacza czterodrzwiówka – to nie dziwi, że pojazd z napędem na cztery koła nazwano Sedici (szesnaście), co jest matematycznym wynikiem 4x4.

Samochody SUV mają dwie wady: cenę i walory jezdne w terenie. Są one dość drogie, a dodatkowo duża płyta podłogowa, zapewniającą wygodną przestrzeń pasażerską, sprawia, że przy przejeździe przez nierówności „szorujemy brzuchem”. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie dali konstruktorzy Fiata i Suzuki. Zaproponowali oni pojazdy Sedici i SX4, które nie mają wprawdzie takiego komfortu przy jeździe na długich trasach jak Toyota RAV4 czy Hyundai Santa Fe (to efekt m.in. wymiarów: długość – 411,5 cm , szerokość – 175,5 cm, wysokość – 158 cm, rozstaw osi – 250 cm), ale za to w mieście są nieporównywalnie poręczniejsze, a przy przejeździe przez gorszy teren sprawniejsze.

Przez kilka lat produkcji, Fiatem Sedici miałem okazję jeździć w zimie (m.in. jazdą po górskich zaśnieżonych drogach na narty), w gorszym terenie (m.in. drogami zniszczonymi podczas ostatniej powodzi), jak również w gorące lato podczas wyjazdu na wakacje czy w czasie codziennej eksploatacji. W normalnych warunkach Sedici zachowuje się jak samochód z napędem na koła przednie. Dzięki temu charakterystyka jazdy jest identyczna jak tradycyjnych pojazdów, a zużycie paliwa jest znacznie mniejsze niż w wersjach czteronapędowych.

Jeśli natomiast warunki drogowe są gorsze i przyczepność staje się mniejsza, wystarczy tylko nacisnąć (umieszczony między fotelami) przycisk zmiany napędu, a system automatycznie rozdziela moment napędowy na przednią i tylną oś, zwiększając bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo jest też możliwość załączenia stałego rozdziału momentu na osie 50:50 i wówczas mały samochodzik poradzi sobie z każdą przeszkodą terenową. Gorzej z wykończeniem wnętrza.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Bravo Fiat! – tak trzymać
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Fiat Grande Punto - typowe usterki, poradnik kupującego
2 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.