Lancia

Właściciel: FIAT S.A.
Rok zał.: 1906
Siedziba: Turyn, Włochy
Sprzedaż: 100 007 (2011)
Produkty: Samochody osobowe
Fabryki: Włochy, USA, Polska

Modele aktualnie w produkcji

Patrząc na rozwój firmy Lancia, powstałej jako mały zakład, a obecnie będącej koncernem, który wchłonął amerykańskiego giganta Chryslera wyraźnie widać, że motoryzacja cały czas się zmienia. Zacznijmy jednak od początku…

Etap pierwszy samodzielnie….

W listopadzie 1906 w Turynie powstała, założona przez panów Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin, firma „Lancia & Cie”, a jej pierwszym seryjnym pojazdem była – produkowana od roku 1907 - Lancia Alfa (do roku 1930 kolejne modele firmy oznaczano literami greckiego alfabetu, a później wiele samochodów nosiło kobiece imiona). Już od początku istnienia, firma nie poddawała się trendom i zamiast produkować –jak wielu konkurentów- mniej lub bardziej uznane na rynku modele, rozpoczęto prace badawcze. To w okresie międzywojennym (w roku 1922) powstała Lancia Lambda – pierwszy na świecie samochód z niezależnym zawieszeniem kół przednich i nadwoziem samonośnym. Te innowacje techniczne i dopracowane w każdym detalu wyposażenie, sprawiły że Lancia zaczęła być uważana za markę luksusową. Włoska lekkość stylu, duże zaangażowanie w rozwój techniki i panujący w okresie międzywojennym „motoryzacyjny barok” sprawiły, że samochody tej firmy z charakterystycznymi eleganckimi nadwoziami, szybko podbiły serca (i kieszenie) bogatych klientów. Czas prosperity przerwały działania wojenne.

Po zakończeniu II wojny, kiedy zniszczona Europa podnosiła się z gruzów, nastał czas samochodów popularnych. Firma Lancia nie mając jednak w swej ofercie modeli popularnych, ponownie spróbowała sił w klasie modeli luksusowych. Wzorem wersji przedwojennych, postanowiono zyskać klientów wprowadzając innowacje techniczne. Wtedy to powstała Lancia Aurelia (produkowana w latach 1950-1958), w której połączono luksusowe nadwozie i sportowe osiągi  (wielu specjalistów od historii motoryzacji uważa nawet, że był to pierwszy pojazd zasługujący w pełni na miano grand turismo -GT). W modelu tym Lancia wprowadziła też kilka interesujących rozwiązań . Głównym było zastosowanie -po raz pierwszy w seryjnie produkowanym pojeździe- silnika V6. Napędzał on koła tylne poprzez skrzynię biegów umieszczoną, wraz z mechanizmem różnicowym, z tyłu pojazdu. Taka konstrukcja zapewniała lepsze rozłożenie masy pojazdu. Ponadto celem wyeliminowania drgań kół, hamulce bębnowe z tyłu umieszczone były przy mechanizmie różnicowym, a nie bezpośrednio przy kołach. W sumie przez cały okres produkcji wyprodukowano 18 201 tych modeli.

 Jednak największą innowacją lat pięćdziesiątych było zaangażowanie w sporty motorowe. Po przejęciu nadzoru w firmie przez syna założyciela - Gianni'ego Lancię, postanowiono wykorzystać rozwiązania techniczne firmy w wyścigach samochodowych. W roku 1954 Lancia zbudowała bolid F1 o nazwie D50. Jego debiut nastąpił podczas ostatniego wyścigu sezonu 1954, gdzie kierowca Alberto Ascari przejechał najszybsze okrążenie w kwalifikacjach i wywalczył pierwsze miejsce startowe. Niestety w roku 1955 wskutek kłopotów finansowych, związanych z brakiem na rynku modeli popularnych i śmierci kierowcy Ascari (zginął na torze Monza podczas prywatnych testów, prowadząc Ferrari 750), Lancia wycofała się z mistrzostw.  Bolidy Lancii zakupił wówczas Ferrari i … pojazdy w sezonie 1956 jeździły w barwach firmy z czarnym koniem. To właśnie tym modelem Juan Manuel Fangio zdobył tytuł mistrzowski, ale oficjalna nota o zdobyciu mistrzostwa przez producenta jest przypisana Ferrari.

Lancia produkująca samochody drogie i luksusowe (nawet oferowany od roku 1963 model Fulvia, nazwalibyśmy dziś kompaktem Premium), miała coraz większe kłopoty finansowe. Na mocy porozumienia z koncernem FIAT, w roku 1969 stała się  jedną z firm należących do koncernu, produkujących samochody pod własną nazwą.

Etap drugi z Fiatem…

Oprócz samochodów osobowych firma produkowała również modele użytkowe. W stosunkowo niewielkich liczbach produkowano ciężarówki, autobusy, trolejbusy i pojazdy wojskowe. Powstał nawet osobny oddział „Lancia Veicoli Industriali”, który w roku 1975 wszedł w skład nowo tworzonej spółki Iveco. Wraz ze stworzeniem nowej spółki zaprzestano produkcji samochodów użytkowych pod marką „Lancia”.

Największą sławę tego okresu przyniósł jednak Lancii sport. W roku 1973,  dla uzyskania homologacji rajdowej, postanowiono zbudować 500 egzemplarzy samochodu Stratos HF, w którym zastosowano silnik Ferrari V6. Wykonała to zadanie firma Bertone  i … zaczął się czas Lancii. Gdy model Stratos odniósł trzy kolejne zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata (1974, 1975, 1976), stał się ikoną tras rajdowych. Także do Polski sprowadzono wówczas trzy modele, które z powodzeniem startowały na rajdowych trasach. Samochód zawdzięczał te sukcesy charakterystycznej budowie: stalowa centralna konstrukcja klatkowa z tylną ramą, na której był osadzony silnik V6 i wymiary -  rozstaw osi; 217 cm, rozstaw kół;– 143 cm (przód) i 146 cm (tył).

W roku 1983 firma ponownie zdobyła mistrzowski tytuł. Tym razem było to za sprawą modelu 037, który zdetronizował Audi Quattro będące zwycięzcą w roku 1982 (zresztą w roku 1984, model ten ponownie zapewnił sukces konstruktorom Audi). Od połowy lat osiemdziesiątych rozpoczęła się zaś era Lancii Delta. Kierowcy jeżdżący kolejnymi odmianami pojazdów wygrali w okresie od roku 1985 do roku 1992, aż 49 eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Pozwoliło to Lancii sześć razy z rzędu otrzymać mistrzostwo świata w kategorii producentów (1987-1992). Jest to najdłuższe utrzymywanie się modelu na szczycie klasyfikacji. Po sezonie 1993 ostatecznie wycofano się z rywalizacji w rajdach.

Równocześnie w tym czasie nastąpił powrót do wytwarzania modeli prestiżowych. Zostało to jednak dokładnie zaplanowane. Bazując na tych samych płytach podłogowych wykonywano samochody o charakterystyce przynależnej marce: Fiat - samochody popularne, Alfa Romeo – pojazdy sportowe, Lancia – modele prestiżowe. Typowym przykładem tego zabiegu są zbudowane na jednej płycie Alfa Romeo 164, Lancia Thema i Fiat Croma.

Kiedy w XXI wieku osiągnięcia na rynku wyraźnie wskazywały na ustabilizowaną pozycję wszystkich marek koncernu (Fiat oferuje z sukcesem Punto i Bravo, Alfa modele 159 i Giulietta, a Lancia – Deltę), nagle dowiedzieliśmy się o kolejnym etapie rozwoju marki.

Etap trzeci FIAT + Chrysler = Lancia

Dyrektor Generalny Grupy Fiat, Sergio Marchionne tak w roku 2010 skomentował historyczny fakt połączenia firm „Nasza praca dopiero się rozpoczęła. Wraz z naszymi nowymi partnerami z Chryslera będziemy pracować na rzecz podniesienia wartości ogromnego potencjału tego sojuszu”. W ramach aliansu nowe pojazdy, które powstały po przeprowadzeniu konsolidacji, noszą w Europie kontynentalnej nazwę Lancia, a w Ameryce i na Wyspach Brytyjskich są oferowane jako Chrysler.  Istotą współpracy nie jest jednak ujednolicenie stylistyczne sugerujące, iż ten sam samochód ma podobać się Amerykanom i Europejczykom. Pojazdy produkowane są (i będą w przyszłości) z myślą o danym rynku i wymaganiach odbiorcy. Dodatkowo potencjał technologiczny i specjalizacja obu koncernów sprawia, że w Aliansie wykorzystane są ze strony Fiata technologie Common rail, Multiair oraz budowa małych i średnich pojazdów, a ze strony Chryslera budowa dużych limuzyn, wersji Van, SUV i Pick up, jak również silników sześciu i ośmiocylindrowych, oraz hybryd. Całkowicie zmieniono również materiały tapicerskie i wykończenie wnętrz samochodów amerykańskich, tak aby odpowiadały wymaganiom i gustom Europejczyków.

Współpraca produkcyjna zaczęła się w roku 2011, a plany zakładają, że do roku 2014 powstanie 34 nowych modeli, a 17 przejdzie gruntowne modernizacje.

Tak więc marka Lancia z pewnością nie powiedziała ostatniego słowa.

Czytaj więcej »

Testy

Test benzynowej Lancii Thema – Al Capone jeździłby Lancią

Mająca 286 KM Thema to połączenie najlepszych cech dwóch światów: amerykańskiego ogromu i europejskiego zamiłowania do piękna. Efekt… piorunujący.

Rss 10.04.2014, 20:50 przez Bogusław w Testy samochodów

Test Lancia Voyager – marzenie podróżnika

Gdyby tak połączyć styl amerykańskiego Vana i europejskiego komfortu stworzony zostanie idealny samochód do podróży. Byłaby to ikona luksusu i ergonomii. Byłaby to… ale przecież właśnie taka jest Lancia Voyager!

Rss 12.01.2014, 12:52 przez Bogusław w Samochody nowe

Test Lancii Ypsilon: włosko-polskie ciasteczko

Elementy nawiązujące do przeszłości włoskich samochodów otrzymują swój współczesny kształt. Najważniejsze zaś, że swój kształt otrzymują w Tychach.

Rss 02.04.2013, 22:01 przez Bogusław w Testy samochodów

Test: Nowa Lancia Thema

Ucywilizowany Chrysler 300C.

Rss 11.10.2012, 22:09 przez konrad w Samochody nowe

Test: Lancia Delta – tradycja i nowoczesność

W ostatnim czasie oszałamiającą karierę robi pojęcie „downsizing”, czyli zmniejszenie pojemności silnika, przy zachowaniu osiągów samochodu. Lancia koncept „downsizing” rozszerzyła do zapewnienia osiągów, wygody i prestiżu w niższej cenie…

Rss 27.08.2012, 15:35 przez konrad w Samochody nowe

Test: Lancia Voyager - samochód podróżnika

Wielokrotnie podkreślałem, że Amerykanie, mający większe ulice, większe samochody, nie potrafią wyczuć europejskiego stylu kompaktowych wersji osobowych, vanów, czy SUV-ów. Jednakże w modelach wersji maxi są perfekcjonistami. 

Rss 05.06.2012, 15:54 przez Bogusław w Samochody nowe

Premiery

Nowa Lancia z Tychów

Premiera produkowanej w Tychach, nowej Lancii Ypsilon będzie miała miejsce na Międzynarodowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie

Rss 10.09.2015, 18:55 przez Bogusław w Premiery

Lancia Voyager Voyager S – mieszczanin szlachcicem

Lancia poszerza „klub S", składający się dotąd z modeli Ypsilon S MOMODESIGN i Delta S by MOMODESIGN. 

Rss 10.09.2013, 13:21 przez Paweł w Premiery

Frankfurt 2013 Lancia Ypsilon - polski akcent

Pełen wdzięku Ypsilon - 'Fashion City Car' marki Lancia zaprasza gości frankfurckiego IAA 2013 w podróż, aby poznać najnowsze trendy w świecie designu, mody i rozkoszy podniebienia.

Rss 10.09.2013, 12:05 przez Paweł w Premiery

Flavia – nowy wymiar przyjemności

Nowa Lancia Flavia jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, chcących korzystać z zalet coupé, nie rezygnując jednocześnie z unikalnych doznań, jakie może zaoferować tylko kabriolet.

Rss 23.09.2012, 13:47 przez konrad w Premiery

Lancia Flavia "Red Carpet" - premiera ekskluzywnego kabrioletu

Debiut ekskluzywnej Lancii Flavia “Red Carpet” by Poltrona Frau podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Rss 10.09.2012, 18:09 przez konrad w Premiery

Aktualności

Nowa Lancia Ypsilon i Kasia Smutniak wspólnie dla Nepalu

Przy okazji uroczystego wieczoru charytatywnego, który odbył się na zakończenie Święta Kina w Rzymie, marka Lancia wsparła Stowarzyszenie im. Pietro Taricone Onlus, gromadzącą fundusze dla Nepalu.

Rss 28.10.2015, 16:38 przez Paulina w Aktualności

Mille Miglia 2015: Lancia i polski akcent

Mille Miglia 2015: Lancia weźmie udział w „najpiękniejszym rajdzie na świecie”, który wystartuje z Brescii w środę 13 maja, wzdłuż wybrzeża adriatyckiego dotrze do Rzymu i wróci do Brescii przez Toskanię i Emilię Romagnę.

Rss 13.05.2015, 15:55 przez Bogusław w Aktualności

Lancia na wystawie Milano AutoClassica

Od 20 do 22 marca br. w Mediolanie odbywa się jedna z najważniejszych wystaw samochodów zabytkowych, w których uczestniczyć będzie Grupa FCA ze swoimi zabytkowymi samochodami oraz aktualnie produkowanymi modelami marek Alfa Romeo, Fiat, Abarth, Jeep i Lancia.

Rss 21.03.2015, 10:35 przez Bogusław w Aktualności

Lancia Ypsilon ELLE gwiazdą „Artissima 2014”.

Lancia jest partnerem Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej „Artissima", które odbędą się w Oval w Turynie w dniach od 7 do 9 listopada i które będą gościć 194 galerie z 34 krajów.

Rss 24.10.2014, 12:34 przez Paulina w Aktualności

Lancia na Salonie Międzynarodowym w Paryżu 2014.

Na francuskim „wybiegu" prezentują się nowości z kolekcji 2014 Lancii Ypsilon, „Fashion City-Car", samochodu, stworzonego z myślą o Klientach o wyrafinowanym guście, mieszkańcach dużych miast, śledzących nowe trendy.

Rss 03.10.2014, 13:02 przez Paulina w Aktualności

Elefantino – słonik szczęścia

Serie specjalne powstają, interpretując - a czasami nawet wyprzedzając - trendy, style oraz potrzeby potencjalnych klientów. Są  jak dzieła sztuki...

Rss 08.04.2014, 20:29 przez Bogusław w Aktualności

Lancia Ypsilon i wystawa „Kate Moss: The Icon”

Lancia promuje wystawę fotograficzną ikony stylu Kate Moss, słynnej modelki uznawanej za „zjawisko" kulturowe, społeczne i artystyczne.

Rss 18.03.2014, 18:02 przez Bogusław w Aktualności

Lancia w Genewie

Debiut nowej Lancii Elefantino 2014: nowe lakiery nadwozia,  nowy wystrój wnętrza, nowe akcenty kolorystyczne pod kątem efektownego i młodzieżowego wizerunku rynkowego.

Rss 03.03.2014, 15:44 przez Bogusław w Aktualności

Lancia podczas salonu we Frankfurcie

Lancia przygotowała m.in. nowy wystrój vana Voyager i kreacje MOMODESIGN wersji Ypsilon!

Rss 03.09.2013, 10:12 przez Bogusław w Aktualności

Lancia oficjalnym samochodem “Taormina Film Fest 2013”

Od 15 do 22 czerwca odbywa się Festiwal Filmowy w malowniczej scenerii greckiego amfiteatru w Taorminie. Flota samochodów Lancia będzie do dyspozycji gwiazd w Taorminie i na czerwonym dywanie.

Rss 18.06.2013, 09:11 przez Bogusław w Aktualności

Wyniki „Fleet Derby” 2013 – Lancia Voyager najlepsza

„Fleet Derby" to plebiscyt, w którym wyłaniane są najlepsze samochody flotowe. Laureatem duzych MPV zostala Lancia Voyager.

Rss 30.04.2013, 15:34 przez Bogusław w Aktualności

Lancia „Oficjalnym Samochodem” Pucharu Davisa w Turynie

W przeszłości marka Lancia była już związana z szermierką oraz łyżwiarstwem figurowym. Tym razem Lancia wiąże się z Pucharem Davisa.

Rss 25.01.2013, 17:30 przez Bogusław w Aktualności

Ekskluzywna Lancia Flavia „Red Carpet” na Salonie Samochodowym w Paryżu

Na Salonie Samochodowym w Paryżu 2012, marka Lancia prezentuje edycję specjalną samochodu Flavia, efekt współpracy z zespołem designerów firmy Paltrona Frau.

Rss 27.09.2012, 11:07 przez konrad w Aktualności

Wenecja - film Lancii

Na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji debiutuje "She was here" - krótki film wyprodukowany przez markę Lancia.

Rss 06.09.2012, 10:24 przez konrad w Aktualności
Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.