Apple na WWDC wkracza w wyścig sztucznej inteligencji z ambicjami wyprzedzenia pierwszych liderów

CUPERTINO, Kalifornia (AP) — Firma Apple Inc. włączyła się w wyścig mający na celu udostępnienie masom generatywnej sztucznej inteligencji, przedstawiając w poniedziałek szereg funkcji mających na celu ulepszenie urządzeń iPhone, iPad i Mac.

Jest to posunięcie godne firmy znanej ze swoich umiejętności marketingowych. Technologia sztucznej inteligencji, która pojawi się w ramach bezpłatnych aktualizacji oprogramowania jeszcze w tym roku, została opisana jako „Apple Intelligence”.

Próbując odcisnąć własne piętno na najważniejszych obszarach technologii, Apple podczas swojej Światowej Konferencji Programistów przyznał w sposób dorozumiany, że potrzebuje pomocy w dogonieniu takich firm jak Microsoft i Google, które wyłoniły się jako jedne z pierwszych wiodących firm w dziedzinie sztuczna inteligencja. Apple korzysta z ChatGPT, stworzonego przez startup OpenAI z San Francisco, aby uczynić swojego często jąkającego się wirtualnego asystenta Siri mądrzejszym i bardziej pomocnym.

„Wszystko to wykracza poza sztuczną inteligencję, to inteligencja osobista, która jest kolejnym dużym krokiem dla Apple” – powiedział dyrektor generalny Tim Cook.

Opcjonalna bramka Siri do ChatGPT będzie bezpłatna dla wszystkich użytkowników iPhone’a i będzie dostępna w innych produktach Apple po zintegrowaniu tej opcji z systemami operacyjnymi Apple nowej generacji. Abonenci ChatGPT powinni mieć możliwość łatwej synchronizacji swoich istniejących kont podczas korzystania z iPhone’a i powinni uzyskać bardziej zaawansowane funkcje niż użytkownicy wersji bezpłatnej.

Aby ogłosić sojusz z Apple, dyrektor generalny OpenAI Sam Altman usiadł w pierwszym rzędzie zatłoczonej konferencji, w której uczestniczyli programiści z ponad 60 krajów.

„Wspólnie z Apple ułatwiamy ludziom korzystanie z tego, co może zaoferować sztuczna inteligencja” – stwierdził Altman w oświadczeniu.

Oprócz umożliwienia Siri korzystania z zasobów wiedzy ChatGPT, Apple poddaje swojemu 13-letniemu wirtualnemu asystentowi gruntowną metamorfozę, która ma uczynić go bardziej eleganckim i wszechstronnym, mimo że obecnie otrzymuje około 1,5 miliarda zapytań dziennie.

Gdy tej jesieni Apple wypuści bezpłatne aktualizacje oprogramowania iPhone’a i innych jego produktów, Siri zasygnalizuje swoją obecność migającymi diodami wzdłuż krawędzi wyświetlacza. Z poniedziałkowych prezentacji wynika, że ​​będzie w stanie obsłużyć setki dodatkowych zadań, w tym rutynowe, które mogą wymagać podsłuchu na sprzęcie firm trzecich, niż jest to w stanie wykonać obecnie.

READ  Przeprojektowany MacBook Air może mieć M1, ale nie M2

Pełny zestaw funkcji pochodzących od Apple będzie działać tylko na nowszych modelach iPhone’a, iPada i komputera Mac, ponieważ urządzenia te wymagają zaawansowanych procesorów. Na przykład konsumenci będą musieli mieć zeszłorocznego iPhone’a 15 Pro lub kupić kolejny model, który pojawi się jeszcze w tym roku, aby w pełni korzystać z pakietu AI firmy Apple, chociaż wszystkie narzędzia będą działać na komputerach Mac pochodzących z 2020 r. Zainstaluj poniższą operację systemu dla tego komputera. .

Aktualizacje oparte na sztucznej inteligencji, które będą wprowadzane do kolejnych wersji oprogramowania Apple, mają umożliwić miliardom ludzi korzystających z urządzeń firmy wykonanie większej ilości zadań w krótszym czasie, a jednocześnie zapewnić im dostęp do kreatywnych narzędzi, które mogą ożywić różne rzeczy. Na przykład Apple wdroży sztuczną inteligencję, aby umożliwić ludziom szybkie tworzenie emoji zwanych „Genmojis” pasujących do nastroju, który chcą przekazać.

Celem Apple w zakresie sztucznej inteligencji „nie jest zastąpienie użytkowników, ale wzmocnienie ich pozycji” – powiedział reporterom Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania. Użytkownicy będą mieli również możliwość przejścia do ustawień urządzenia i wyłączenia wszelkich narzędzi sztucznej inteligencji, których nie chcą.

Poniedziałkowa prezentacja miała na celu rozwiać obawy, że Apple może stracić swoją przewagę wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji – technologii, która ma być równie rewolucyjna, jak wprowadzenie telefonu w 2007 roku. Obydwa rozwiązania Google I SAMSUNG Wypuścił już modele smartfonów, w których głównymi atrakcjami są funkcje AI, podczas gdy Apple nadal tkwi w rutynie. Nietypowo przedłużający się spadek sprzedaży.

Obsesja na punkcie sztucznej inteligencji jest głównym powodem, dla którego Nvidia, dominujący producent chipów leżących u podstaw tej technologii, odnotowała gwałtowny wzrost wartości rynkowej z około 300 miliardów dolarów na koniec 2022 roku do… Około 3 bilionów dolarów. Szybki rozwój Nvidii pozwolił jej wyprzedzić Apple i stać się drugą najcenniejszą firmą w Stanach Zjednoczonych. Na początku tego roku Microsoft wyprzedził także producenta iPhone’a dzięki swoim dotychczasowym sukcesom w dziedzinie sztucznej inteligencji.

READ  Peloton rezygnuje ze wsparcia Apple Watch GymKit

Inwestorzy nie wydawali się tak zachwyceni prezentacją Apple dotyczącą sztucznej inteligencji, jak tłum, który przybył do siedziby firmy w Cupertino w Kalifornii, aby ją zobaczyć. W poniedziałek cena akcji Apple spadła o prawie 2%.

Pomimo tej negatywnej reakcji analityk Wedbush Securities, Dan Ives, w notatce badawczej podkreślił, że Apple „obiera właściwą ścieżkę”. Pochwalił prezentację jako „historyczny” dzień dla firmy, która już zmieniła branżę technologiczną i społeczeństwo.

Oprócz wyciągnięcia z torby sztuczek związanych ze sztuczną inteligencją Apple wykorzystał konferencję także do potwierdzenia, że ​​wdroży technologię o nazwie Rich Communications Service (RCS) w swojej aplikacji iMessage. Technologia ta ma poprawić jakość i bezpieczeństwo wiadomości tekstowych pomiędzy iPhone’ami a urządzeniami z Androidem, takimi jak Samsung Galaxy i Google Pixel.

Zmiana, która ma zostać wprowadzona wraz z następną wersją oprogramowania operacyjnego iPhone’a, nie usunie niebieskich bąbelków oznaczających SMS-y wysyłane z iPhone’ów i zielonych bąbelków oznaczających SMS-y wysyłane z urządzeń z systemem Android – rozróżnienie, które stało się źródłem społecznego piętna .

W ramach kolejnego nadchodzącego rozwoju aplikacji do przesyłania wiadomości na iPhone’a użytkownicy będą mogli wpisać tekst (lub uzyskać narzędzie AI do jego utworzenia) z wyprzedzeniem i zaplanować konkretną godzinę jego automatycznego wysłania.

Poniedziałkowa prezentacja to drugi rok z rzędu, w którym Apple zrobiło furorę na konferencji programistów, wykorzystując ją do wprowadzenia modnej technologii, z której korzystały już inne firmy.

W zeszłym roku Apple wprowadziło… Wczesne spojrzenie na zestaw słuchawkowy do rzeczywistości mieszanejVision Pro, który zostanie wydany dopiero na początku 2024 r. Jednak wejście Apple w rzeczywistość mieszaną — w ramach rozwoju określanego jako „przetwarzanie przestrzenne” — wzbudziło nadzieje, że konsumenci będą bardziej zainteresowani tą niszową technologią.

Część tego optymizmu wynika z Historia Apple Wprowadzanie technologii na rynek później niż inne, a następnie wykorzystanie eleganckich projektów i świetnych kampanii marketingowych, aby przezwyciężyć jej późny start.

READ  We wrześniu premiera Marvel's Spider-Man 2 PS5 i planowana jest potężna kampania reklamowa

Wprowadzenie większej liczby sztucznej inteligencji do iPhone’a prawdopodobnie wzbudzi obawy dotyczące prywatności – jest to temat, na który Apple dołożył wszelkich starań, aby zapewnić swoich lojalnych klientów, że można mu zaufać, że nie będzie się wtrącał w ich życie osobiste. W poniedziałek Apple szeroko wypowiadał się na temat swoich wysiłków na rzecz stworzenia silnych zabezpieczeń i kontroli prywatności wokół technologii sztucznej inteligencji.

Jednym ze sposobów, w jaki Apple próbuje przekonać konsumentów, że iPhone nie będzie używany do ich szpiegowania, jest wykorzystanie technologii chipów w taki sposób, aby większość funkcji opartych na sztucznej inteligencji była obsługiwana na samym urządzeniu, a nie w zdalnych centrach danych, często nazywanych „centrum danych”. Chmura.” Podążanie tą drogą pomogłoby również chronić marże zysku Apple, ponieważ przetwarzanie sztucznej inteligencji za pośrednictwem chmury jest znacznie droższe, niż gdyby działało tylko na urządzeniu.

Gdy użytkownicy Apple będą potrzebować sztucznej inteligencji wymagającej mocy obliczeniowej przekraczającej pojemność urządzenia, zadaniami zajmie się tak zwana przez firmę „chmura prywatna”, która ma chronić ich dane osobowe.

Sztuczna inteligencja Apple „będzie świadoma Twoich danych osobowych bez gromadzenia ich” – powiedział Federighi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *