Badanie stwierdza, że ​​firmy naftowe twierdzą, że proces mycia jest przyjazny dla środowiska – EURACTIV.pl

oskarżenia zielone pranie Jak wynika z najbardziej kompleksowego badania, jakie do tej pory przeprowadzono, przeciwko dużym firmom naftowym, które twierdzą, że przechodzą na czystą energię, istnieją mocne podstawy. Raport partnera medialnego EURACTIV, The Guardian.

Badania, które zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym, dotyczyły dokumentacji firm ExxonMobil, Chevron, Shell i BPktóre łącznie odpowiadają za ponad 10% globalnej emisji dwutlenku węgla od 1965 r. Naukowcy przeanalizowali dane z okresu 12 lat do 2020 r. i doszli do wniosku, że roszczenia firmy nie są zgodne z ich działaniami, które obejmują zwiększanie, a nie zmniejszanie wydobycia.

Badanie wykazało gwałtowny wzrost odniesień do „klimatu”, „niskoemisyjności” i „przemiany” w rocznych raportach w ostatnich latach, szczególnie dla Shell i BP, oraz zwiększone zobowiązania do działania w zakresie strategii. Jednak konkretnych działań było niewiele, a naukowcy powiedzieli: „Analiza finansowa ujawnia ciągłe poleganie na modelu biznesowym”. Paliwa kopalne W połączeniu ze skromnymi i niejednoznacznymi wydatkami na czystą energię”.

Kilka wcześniejszych badań już wykazało, że istnieją Więcej rezerw ropy i gazu i Planowana większa produkcja które można spalać, utrzymując temperaturę poniżej uzgodnionego na poziomie międzynarodowym celu temperatury 1,5°C. W maju 2021 r. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) poinformowała, że ​​może być Brak nowego rozwoju paliw kopalnych Jeśli świat osiągnie zero netto do 2050 roku.

„Podwójna rozmowa” Big Oil ujawnia klimat w nowym raporcie

Według nowej analizy opublikowanej w piątek (22 marca), pięć największych światowych spółek naftowych i gazowych wydało ponad miliard dolarów na promowanie swoich referencji klimatycznych od czasu podpisania porozumienia paryskiego, jednocześnie naciskając na ochronę i rozszerzenie działalności związanej z paliwami kopalnymi.

Spółki naftowe pod Zwiększona presja inwestorów dostosować swoje działania do celów klimatycznych. Jednak ich plany spotkały się z wątpliwościami, co skłoniło badaczy do przeprowadzenia nowych badań, które uznali za obiektywne i kompleksowe.

READ  Akcje zamykają trudny kwartał z powodu obaw gospodarczych

„Dopóki nie nastąpi bardzo namacalny postęp, mamy wszelkie powody, aby być bardzo sceptycznie nastawionym do twierdzeń, że zmierzamy w kierunku zielonym” – powiedział profesor Gregory Trencher z Uniwersytetu w Kioto w Japonii, który pracował z Mei Lee i Josenem Asuką w Tohoku. Uniwersytet.

„Jeśli odchodzą od paliw kopalnych, spodziewalibyśmy się na przykład spadku działalności poszukiwawczej, produkcji paliw kopalnych, sprzedaży i zysków z paliw kopalnych” – powiedział. „Ale jeśli już, to znajdujemy dowody na coś przeciwnego”.

„Najnowsze deklaracje wyglądają bardzo ładnie i wzbudzają podekscytowanie wielu ludzi, ale musimy umieścić je w kontekście historii biznesowej firmy” – powiedział Trencher. „To tak, jakby bardzo niegrzeczny uczeń powiedział nauczycielowi »Obiecuję, że odrobię całą pracę domową w przyszłym tygodniu«, ale uczeń nigdy ciężko pracował”.

Nowe badanie Opublikowano w magazynie PLOS Onestwierdzono, że odniesienia do słów kluczowych związanych z klimatem w sprawozdaniach rocznych gwałtownie wzrosły w latach 2009-2020. Na przykład użycie przez BP terminu „zmiana klimatu” wzrosło z 22 do 326 sygnałów.

Ale jeśli chodzi o strategię i działania, naukowcy odkryli, że „firmy zobowiązują się do przejścia na czystą energię i wyznaczania celów, a nie konkretnych działań”.

Naukowcy stwierdzili, że Chevron i ExxonMobil były „zacofane” w porównaniu do Shell i BP, ale nawet działania głównych europejskich firm wydawały się być sprzeczne z ich obietnicami. Na przykład BP i Shell zobowiązały się do zmniejszenia inwestycji w projekty wydobycia paliw kopalnych, ale obaj zwiększyli w ostatnich latach swój areał nowych poszukiwań – powiedzieli naukowcy.

Ponadto analiza wykazała, że ​​Shell, BP i Chevron zwiększyły wielkość produkcji paliw kopalnych w okresie objętym badaniem. Żadna z firm nie opublikowała bezpośrednio danych na temat swoich inwestycji w czystą energię, ale informacje, które dostarczyły do ​​Carbon Disclosure Project, sugerują, że średnie poziomy spadły z 0,2% przez ExxonMobil do 2,3% przez BP rocznych nakładów inwestycyjnych (capex). Wskazuje na to oddzielna analiza Międzynarodowej Agencji Energii Inwestycja w czystą energię firm naftowych i gazowych około 1% nakłady inwestycyjne w 2020 roku.

READ  Najwyższe ceny płyt CD dzisiaj, 7 kwietnia

„Dopóki działania i zachowania inwestycyjne nie pokrywają się z retoryką, oskarżenia o ekologizację wydają się być uzasadnione” – stwierdzili naukowcy.

Rzecznik ExxonMobil powiedział: „Przejście do przyszłości o niższej emisji wymaga wielu rozwiązań, które można wdrożyć na dużą skalę. Planujemy odgrywać wiodącą rolę w transformacji energetycznej, zachowując jednocześnie elastyczność inwestycyjną w zakresie zmieniających się możliwości, w tym na przykład wychwytywania dwutlenku węgla , wodór i biopaliwa, aby zmaksymalizować zyski dla akcjonariuszy.

Rzecznik Chevron powiedział: „Koncentrujemy się na obniżeniu emisyjności naszych operacji i staramy się rozwijać biznes niskoemisyjny równolegle z naszymi tradycyjnymi liniami biznesowymi. Planujemy do 2028 r. inwestycję w niższą emisję dwutlenku węgla o wartości 10 miliardów dolarów”.

Rzecznik Shella powiedział: „Celem Shell jest stanie się firmą energetyczną o zerowej emisji do 2050 r., zgodnie ze społeczeństwem. Nasza krótko-, średnio- i długoterminowa intensywność oraz nasze bezwzględne cele są zgodne z bardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Byliśmy również pierwszą firmą energetyczną, która zaprezentowała swoją strategię Power Transition jest poddawana akcjonariuszom do głosowania, zapewniając silne poparcie.”

Rzecznik prasowy BP powiedział: „W 2020 r. BP nakreśliło nasze nowe ambicje, cele i strategię o sumie zerowej, a w 2021 r. zakończyliśmy największą transformację firmy w naszej historii, aby osiągnąć te cele. W niniejszym dokumencie spoglądamy wstecz na okres 2009 r. -2020, nie wierzymy, że to zajmie. Te zmiany i nasze postępy są w pełni brane pod uwagę.

Trencher odrzucił zarzut, że analiza jest nieaktualna: „Zawarliśmy dokumenty, które zostały opublikowane w 2021 r., więc tak zwana luka w danych ma tylko sześć miesięcy i nie znajdujemy dowodów na jakiekolwiek nowe środki, które zmieniłyby którekolwiek z naszych ustaleń ”.

„Niestety sposób, w jaki rynki energii są regulowane na całym świecie, paliwa kopalne wciąż mają z tym wiele wspólnego [regulatory and tax] Zalety i odnawialne źródła energii są nadal pozbawione” – powiedział.

Ten artykuł był Po raz pierwszy opublikowano w środowisku The Guardian Jest on tu reprodukowany za uprzejmą zgodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *